Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Yılın Yeşil Beyni Yarışmasına Rekor Başvuru


 “Yılın Yeşil Beyni” Yarışması’nın beşincisine 24 farklı ülkeden 328 başvuru geldi
“Yılın Yeşil Beyni ”ne Rekor Başvuru


ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu yıl beşincisini düzenlediği lise ve üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışmasıyla 2016’nın “Yeşil Beyinleri”ni arıyor. “Yılın Yeşil Beyni” Yarışması, Orta Doğu coğrafyasında özel ve lider konumdaki ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından düzenleniyor. Yaşamsal üçlü olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya başvurular 25 Mayıs 2016 tarihinde sona erdi.

Amerika Birleşik Devletleri, Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Endonezya, Etiyopya, Türkiye, Fiji, Filipinler, Hindistan, Hollanda, Kanada, Kenya, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Malezya, Pakistan, Mısır, Nijerya, Singapur, Ürdün ve Vietnam’dan 328 proje katıldı. Değerlendirme sonucunda finale kalan projeler Temmuz ayı içerisinde http://www.ncc.metu.edu.tr ODTÜ Kıbrıs Kampusu web sayfasında ilan edilecek.

2016’da başvuru rekoru kırıldı

2012’den beri düzenlenen yarışmaya en çok katılım bu yıl gerçekleşti. İlk düzenlendiği yıl 250 başvuru alan yarışma bu yıl 24 farklı ülkeden yapılan 328 başvuruyla kendi rekorunu kırdı.

Üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Yeşil Beyni Yarışması’na katılmak isteyen takımlar, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında 2000 kelimeyi aşmayan özgün projelerini kısıtlı sayıda şekil veya tablo ile destekleyerek İngilizce olarak hazırladılar. Projelerde sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranıyor. http://www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr adresinden yapılan elektronik başvuruların ardından yapılan değerlendirme sonunda ilk beşe giren takımı oluşturan öğrenciler, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.

Lise öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Genç Yeşil Beyni Yarışması’nın konusu da yine yaşamsal üçlünün sürdürülebilirliği oldu. İki lise öğrencisinden oluşturulan takımlar, en fazla 3 şekil ve 1 tablo ile destekleyecekleri 1000 kelimeden oluşan özgün kavram projelerini Türkçe ya da İngilizce olarak hazırladılar. http://www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr adresinden başvuru yapılan yarışmanın birincisi, yine finale kalan beş takımın Ekim ayında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapacağı sunumun ardından belirlenecek. Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.