Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Anlatıyor

2005 Yılında kurulan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak temel amacımızı,  “hiçbir parti ya da derneğe bağlı olmadan, tamamen bağımsız bir şekilde, Atatürk’ü ve ideolojisini daha iyi anlamak, anlatmak ve 20. YY.’ da ortaya çıkmış olan Kemalizm’i (Atatürkçülüğü), çağımızın sürekli değişen koşullarına göre yorumlayabilmek ve ona yeni açılımlar kazandırabilmek” olarak özetleyebiliriz.

Bu amaçlar doğrultusunda attığımız her adımda Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ilkelerini örnek alıyoruz. Topluluğumuzu daha etkin hale getirmek ve herkesin işin bir ucundan tutarak, kendisini topluluğa somut olarak da bağlı hissetmesini sağlamak için her sene başında, dönemin ihtiyaçlarına göre komiteler organize ediyoruz. İş paylaşımlarını bu komiteler üzerinden yaparak faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Havacılık ve Uzay Mühendisliği Öğrencisi Emre Onur EKİCİ ile Röportaj:

  • Topluluğunuza belirlediğiniz temel amaçlar dışında belirlediğiniz başka amaçlar, hedefler var mı?

"Atatürkçü Düşünce…" tanımını kendisine isim yapmış olan topluluğumuz, faaliyetlerinde ve etkinliklerinde, “Atatürk’ü ve ideolojisini daha iyi anlamak, anlatmak ve 20. YY.’ da ortaya çıkmış olan Kemalizm’i (Atatürkçülüğü) içinde bulunduğumuz çağın sürekli değişen koşullarına göre yorumlayabilmek ve ona yeni açılımlar kazandırabilmek” temel amacını esas almakla beraber; sosyal sorumluluk bilinciyle ülke ve dünya sorunlarına alternatif çözümler üretmek gibi bir hedefi de taşıyor.

  •  Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak ne tür faaliyetler içerisindesiniz? Ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?

Her ne kadar bir düşünce topluluğu olsak da, etkinliklerimiz fazlasıyla hareketli geçiyor.
Cumhuriyet Balosu; 10 Kasım Anma Etkinliği; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanmaları ve 19 Mayıs Topluluklar Arası Spor Turnuvaları düzenlenmesi gibi temel etkinliklerimizi sayabiliriz. Ve ayrıca, özel günlerde gerçekleştirdiğimiz fener alayları; önemli gün ve/veya güncel konular hakkında alanında uzman kişilerin konuşmacı olduğu seminerler veya konferanslar; toplumsal olaylara tepki ve anma günleri düzenlenmesi; "bilinçlendirme toplantıları" ismini verdiğimiz önceden belirlenmiş bir konu hakkında zaman zaman hocalarımızın da katılımıyla fikir alışverişinde bulunduğumuz toplantıları da sayabiliriz.

Ayrıca bunların dışında, arkadaşlık bağlarını güçlendirmek, daha sıcak bir arkadaşlık ortamı yaratmak, yoğun ders ortamı sırasında nefes alabilmek ve birbirimizi daha iyi tanımak adına, doğa yürüyüşleri, kültür gezileri, paintball gibi topluluk içi sosyal etkinlikler düzenliyoruz.

  • Etkinlikleriniz sadece topluluk içini mi kapsıyor?

Kesinlikle hayır! Sadece topluluğumuz adına ya da topluluk içi etkinlik yapan bir topluluk değiliz. Üniversitemizin ve kampusumuzun diğer topluluklarıyla bir araya gelip, kolektif çalışabilen, etkinlikler yapabilen, üniversitemizin etkinliklerine destek veren, birlik ve beraberlikten güç doğduğuna inanan bir topluluğuz. Bu arada yeri gelmişken, tüm ODTÜ öğrencilerini, Atatürkçü Düşünce Topluluğu ailesi olarak, Ekim ve Şubat aylarında üye alımı yaptığımız tanışma toplantılarımıza davet ediyoruz.

  • Topluluk olarak üzerinde çalıştığınız özel sosyal projeler ya da sosyal sorumluluk projeleri var mı?

Ata’mızın geleceğimizin teminatı olan çocuklara hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı çocuklarla birlikte kampusumuzda zaman geçirerek, oyunlar oynayarak, resim çizerek ve diğer etkinliklerimizle, günün anlam ve önemini unutmadan, hep birlikte eğlenip, kutluyoruz. Geçtiğimiz senelerde SOS Çocuk Köyü’nden minik misafirlerimizi kampusumuzda etkinliklerimiz kapsamında ağırlamıştık. Önümüzdeki yıllarda da böyle güzel projelere imzamızı atmak istiyoruz. Fikirlerinin takipçisi olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk'ü, yaptığı yenilikleri, karşılaştığı zorlukları, hayatını ve fikirlerini daha önce yapılmamış ilginç ve merak uyandıracak ve aynı zamanda da hayranlığımızı yansıtacak bir şekilde, öncelikle üniversitemiz çevresindeki orta okul ve liselerden başlayarak genç arkadaşlarımıza anlatmak bizleri gururlandıracaktır. Böyle bir projenin temellerini geçtiğimiz dönem attık ve önümüzdeki sene hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ayrıca üniversitemizin ağaçlandırılması ve bu ağaçların bakımı hakkında geliştirmekte olduğumuz geniş çaplı bir projemiz var. Üniversitemizin de desteğiyle, daha yeşil bir kampus için projemizi hayata geçirmek istiyoruz. Bu proje ve etkinliklere ek olarak elimizden geldiği kadar yeni projelere ve sosyal sorumluluk etkinliklerine destek olmaya çalışıyoruz.

  • Düzenlediğiniz konferans ve seminerler dışında, düşünce üretimi ve paylaşım sürecinde kullandığınız, dergi yayımcılığı, makale üretimi, münazara yarışmaları gibi başka araçlar var mı?

Henüz hali hazırda yayımladığımız bir dergimiz ya da makale üretimimiz yok. Ama internet aracılığıyla takipçilerimize eriştiğimiz ve aynı zamanda da yayımlamayı düşündüğümüz dergi çalışmamızın hazırlığı olan, bir blogumuz var. Bu sene yeni kurduğumuz Medya Komitemiz ile, dergimizi dönemlik de olsa hayata geçirmek istiyoruz. Daha önce bilinçlendirme toplantılarımızdan bahsetmiştim ve yine aynı şekilde bir araya geldiğimiz zamanlarda, küçük münazaralar yapıp fikir alışverişinde bulunmayı planlıyoruz.

Başkan: Emre Onur EKİCİ
e-posta: onur.ekiciatmetu.edu.tr