Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Ne Olurdu Güneşteki Enerji Bizde de Olsaydı!

ODTÜ’nün bilimsel bulguları toplumla paylaşmak için Türkiye’de başlattığı Bilim Kafe etkinliği,  24 Mayıs Çarşamba günü Lefkoşa’da güneş enerjisi konusu ile devam ediyor.

Bilimsel çalışmaların bulgularını toplumla buluşturmak için harekete geçen Orta Doğu Teknik Üniversitesi bilim iletişimi grubu, ODTÜ’nün deneyimli bilim insanları ile toplumu bir araya getiren Bilim Kafe etkinliklerinin dördüncüsünü Lefkoşa Naci Talat Vakfında gerçekleştirecek. Daha önce Türkiye’de Eskişehir, Adana ve Mersin’de gerçekleştirilen Bilim Kafe etkinliklerinde meşhur bilim insanları dinleyiciler ile buluşarak seçilen bir bilimsel konu üzerine sohbet ediyor.

Bilim Kafe etkinliği kapsamında Lefkoşa’da konuşacak isim güneş enerjisi alanındaki yenilikçi çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Raşit Turan. Prof. Dr. Turan ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ODTÜ Fizik bölümlerinde görev alıyor. Turan, Kuzey Kıbrıs için hayata öneme sahip güneş enerjisi konusu üzerine bir sohbet gerçekleştirecek

Güneş Enerjisi Sessiz, Temiz, Sahipsiz ve Kuzey Kıbrıs’ın Geleceği!

Prof. Dr. Turan’ın uzmanlığı olan güneş enerjisi Kuzey Kıbrıs’ı çok yakından ilgilendiren bir konu. Adanın güneş potansiyeli enerji araştırmaları için Kuzey Kıbrıs’ı bir ilgi merkezi haline getiriyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, arazisine kurduğu Güneş Enerjisi Santrali ile enerji çalışmaları için bir laboratuvar ortamı kurmakla kalmayıp toplam enerji tüketiminin yaklaşık %30’unu da güneşten sağlamayı başardı.

Prof. Dr. Turan güneş enerjisinin sessiz, temiz, hareketsiz, sahipsiz ve sonsuz olduğunu ifade ederek bu temiz ve sürdürülebilir enerji kaynağının çevreye geri dönülmez zararlar veren fosil yakıtların yerini alması ile büyük kazançlar elde edeceğimizi vurguluyor.

24 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 19.00’da Naci Talat Vakfında gerçekleşecek sohbette Prof. Dr. Turan, katılımcılara güneş enerjisinin önemine ek olarak bu alandaki teknolojik gelişmeler, güneş enerjisinin düşen maliyeti ve ODTÜ’nün bu teknolojik gelişmelerdeki etkisi üzerine bilgi verecek. Tüm Kuzey Kıbrıs’ın davetli olduğu etkinlik soru-cevap ve sohbet ile son bulacak.