Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

En Zengin Özkaynağımız olan Güneş Enerjisini KKTC Elektrik Şebekesinde nasıl artırabiliriz? (Kampus Destekli Projeler)

Yenilenebilir Enerji kaynaklarının KKTC elektrik şebekesine entegrasyonunun araştırılması

 

 

       

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çok büyük bir güneş enerjisi potansiyeline sahip. Avrupanın en iyi güneş alan bölgelerinden birinde yaşıyoruz. Buna rağmen, ada ülkesi olmamız sebebi ile elektrik şebekemiz güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir, ancak kesintili kaynaklardan şebekeye aktarılan elektrik enerjisinde ortaya çıkan ani değişikliklere karşı çok hassas. Üretimdeki ani düşüşler zaman zaman elektrik kesintilerine yol açabiliyor. Örneğin hava bulutlu ise üretim kısa sürede düşüyor hatta zaman zaman sıfırlanıyor. Böyle durumlarda acilen devreye girecek başka bir kaynak ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bizim projemiz özellikle güneş fotovoltaik türündeki elektrik santrallerinin ülke şebekesine entegrasyonunu ve ne miktarlarda nerelere eklenebileceğini araştırmaktadır. Ayrıca bu durumun Türkiye ile olası bir elektrik bağlantısında nasıl değişeceğini de analiz etmektedir.

Proje genel anlamda global bir soruna çare arımaktadır. Elektrik üretiminden doğan hava kirliliği kritik düzeylere ulaşırken temiz ve yenilenebilir kaynakların kullanılması acil bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma temiz bir enerji kaynağı olan fotovoltaik güneş enerjisinin ada şebekelerine yapacağı katkıları ve bunun kısıtlamalarını ön plana çıkarmıştır.


Projemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti şebekesine ne kadar fotovoltaik güneş enerjisi katılabileceğinin belirlenmesini hedeflemiştir. Normal işletim modunda bu hedef başarılı bir şekilde incelenmiş, acil durumlar için bir stabilite analizi yapılması ise daha büyük bir projede incelenmek üzere bırakılmıştır. Literatüre bir ada şebekesinde gerçek veriler kullanılarak yapılan bir çalışma sunulmuştur. 

Bu süreçte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti şebekesini modellemek için gereken tüm veriler KIBTEK tarafından temin edilmiştir. KIBTEK bu çalışmayı kullanarak şebekeye ne kadar daha fotovoltaik katabileceğini planlayabilecektir.

Proje çıktıları gazete röpörtajları ve televizyon programları aracılığı ile halkımızla paylaşılmıştır. Bu da temiz ve yenilenebilir enerji konusunda halihazırda bir farkındalık yaratmıştır.

Araştırma Grubu
Bu projede eski master öğrencilerimizden Ahsanul Rafi de ülke şebekesinin modellenip analiz edilmesinde yardımcı olmuştur.

- Geçmişte yayınlanan ve kampusumuzda çalışmaları devam eden araştırma haberlerini okumak için tıklayınız.