Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Öğrencimizden Birincilik

 

Uluslararası Petrol Mühendisliği Topluluğu’nun lisans öğrencilerine yönelik makale yarışmasında Avrupa birinciliği Kuzey Kıbrıs’a geldi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Öğrencisi Yasir Thara Avrupa Birincisi

Yarışmaya “Fiziksel bir hidrodinamik hidrokarbon-kapanı modelinin geliştirilmesi” başlıklı makalesi ile katılan 4. sınıf öğrencisi Yasir Yousuf Thara Avrupa birincisi olarak dünya birinciliği için yarışmaya hak kazandı.

Dünyada yaklaşık 160 bin üyesi bulunan SPE (Society of Petroleum Engineers International / Uluslararası Petrol Mühendisleri Topluluğu) tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen makale ve sunum yarışmasının lisans kategorisinde Avrupa birincisi ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Yasir Yousuf Thara oldu. Öğrenci makale yarışmasını, seçmeli araştırma dersi kapsamında hazırladığı “Fiziksel bir hidrodinamik hidrokarbon-kapanı modelinin geliştirilmesi” başlıklı makalesiyle kazanarak, 24-26 Eylül 2018’de Dallas’da düzenlenecek olan yarışmada dünya birinciliği için yarışmaya hak kazandı.

Halen yarısından fazlası 20 farklı ülkeden uluslararası öğrenci olmak üzere, yaklaşık 175 öğrencisi bulunan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Programı 10 yıldır başarıyla eğitim veriyor. Daha önce ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileri bu yarışmanın Türkiye ayağında 3. adet birincilik kazandı. Lisans öğrencilerinin tamamladığı araştırmalar uluslararası teknik dergilerde yayımlandı ve konferanslarda sunuldu. Mezunları Türkiye’deki petrol ve jeotermal şirketlerinin yanı sıra, dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışmakta ve lisans/doktora eğitimlerine devam etmekteler.

SPE (Society of Petroleum Engineers International / Uluslararası Petrol Mühendisleri Topluluğu) tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için düzenlenen makale ve sunum Yarışması, her yıl topluluk tarafından belirlenen 14 bölgede, petrol mühendisliği öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Avrupa bölgesinde Türk üniversitelerinin yanısıra  Imperial College (İngiltere), TU Delft (Hollanda), Clausthal University of Technology (Almanya), University of Stavanger (Norveç), IFP School (Fransa), Heriot-Watt University (İskoçya), Montanuniversität Leoben (Avusturya) gibi Avrupa’nın en köklü petrol mühendisliği bölümlerinin öğrencileri yarışabiliyor. Bölgesel yarışmaların birincileri, sonrasında SPE'nin her yıl sonbahar aylarında petrol mühendislerinin katıldığı en büyük kongre olan Annual Technical Conference and Exhibition’da tüm bölge birincileriyle yarışıyorlar.

ODTÜ Kıbrıs öğrencisi Yasir Yousuf Thara dünyanın önde gelen üniversitelerin rekabetçi öğrencileriyle yarışarak elde ettiği Avrupa birinciliği sayesinde Eylül ayında Dallas’ta dünya birinciliği için yarışacak.