Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Kıbrıs Kültürünü Tanıtma Topluluğu Anlatıyor.

 

  

 

 

 

Kıbrıs Kültürünü Tanıtma Topluluğu Başkanı İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Hasan TUNCAY ile Röportaj:

  

  • Kurulduğunuz günden bu yana gerçekleştirdiğiniz önemli etkinliklerden bahsedebilir misiniz? Ne gibi yeni etkinlik planlarınız var?

Topluluk olarak, kampusumuzun geleneksel etkinliklerinden Kıbrıs Gecesi etkinliğini düzenlemekteyiz. Bu etkinlikte Kıbrıs’a özgü halk dansları sergileniyor, Kıbrıs türküleri söyleniyor, Kıbrıs’ta eski dönemlerde çekilmiş tarihi fotoğrafların ve Kıbrıs’ın kültürel mirasının sergileri açılıyor. Etkinlik sonunda Kıbrıs yemekleri ikram ediliyor. Bu yıl yapmayı düşündüğümüz iki yeni etkinlik daha var. İlk olarak, yeni kurduğumuz tiyatro topluluğuyla tiyatro gösterisi düzenleyeceğiz, sonrasında ise Kıbrıs hakkında kültürel içerikli bir dergi çıkarmayı düşünüyoruz.

  • Topluluğunuz sizce kimlere hitap ediyor?

Kıbrıs Kültürünü Tanıtma Topluluğu’nun kuruluş amacı Kıbrıs kültürünü, Türkiye’den ve diğer ülkelerden gelen öğrenci arkadaşlarımıza ve öğretim üyelerimize tanıtmak ve anlatmaktır. Bu sebeple topluluğumuz Kıbrıs’ı tanımak ve Kıbrıs kültürünü içselleştirmek isteyen herkese hitap ediyor.

  • Üyelerinizin sorumluluk ve görevleri nelerdir?

Kıbrıs kültürünü tanımak isteyenler ve yapacağımız etkinliklere katkıda bulunmak isteyenler topluluğumuza üye oluyor. Bize göre topluluklara üye olanların hiçbir sorumluluğu olmamalı, üye olmak ve üyeliği sürdürmek tamamen gönüllülük esasına dayanmalı. Üyelerimizin, bu sebeple, bir sorumluluğu yok. Etkinliklerde yer almak isteyen üyelerimizle görev paylaşımı yapıyoruz. Etkinliklerde görev almak istemeyen üyelerimizin de etkinlik zamanları yanımızda olmaları bize yetiyor.

  • Üyeleriniz topluluğunuz aracılığıyla ne gibi kazanımlar elde edebilir?

ODTÜ Kıbrıs'ın farklı ülkelerden gelen çok sayıda öğrencisi ve çalışanı var. Burada geçirdikleri zamanı kültürel deneyimlerle zenginleştirmek isteyen mensuplarımız için topluluğumuz doğru adres. Yaşadığı ülkenin kültürünü, tarihini, doğasını, mutfağını tanımak ve bir gün Kıbrıs'tan ayrılırsa bu deneyimleri yanında götürmek isteyenler topluluğumuz sayesinde ada kültürü ile bütünleşebilir ve kazanım elde edebilir.

Başkan: Hasan TUNCAY
E-Posta: e186379atmetu.edu.tr