en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Dersler

Dersler

Yabanci Diller Okulu’nda dersler, Ingilizce Hazırlık Programı ve Modern Diller Programı kapsamında verilmektedir.

Ingilizce Hazırlık Programı Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra Ingilizce Yeterlik Sınavı ya da ODTÜ tarafından kabul edilen uluslararası sınavlardan geçerli puanları alarak bu programdan muafiyet kazanamayan tüm ögrenciler için zorunludur.

Ingilizce Hazırlık Programı’nda ğgrencilerin ilk dönem hangi dersi alacaklarını Ingilizce Yeterlik (Proficiency) ve Yerleştirme (Placement) sınavları belirler. Bu sınavlarda aldıkları puanlara göre ögrenciler kendi düzeylerine uygun gruplara yerleştirilirler. Öğrencilerin ikinci dönem alacakları dersi ise birinci dönem gösterdikleri akademik başarı belirler. YDO Idaresi gerekli gördüğü takdirde, birinci dönemki akademik başarıları sınırda olan öğrencilere birinci dönem sonunda Basarı Testi verebilir. Bu sınava giren öğrencilerin ikinci dönem alacakları dersi bu sınavda gösterdikleri başarı belirler.

Ingilizce Hazırlık Programı’nda eğitim 16 hafta sürer. Orta Düzey (Intermediate) ve Üst Düzey (Upper-Intermediate) gruplarındaki öğrenciler günde dört saat (haftada 20 saat), Alt Düzey (Elementary) grubundaki öğrenciler günde 4 saat (haftada 20 saat), Baslangıç (Beginner) ve Orta Altı (Pre-Intermediate) gruplarindaki ögrenciler günde 6 saat (haftada 30 saat), Ileri Düzey (Advanced) grubundaki öğrenciler ise günde 3 saat (haftada 15 saat) ders görürler.

Modern Diller Programı kapsamındaki birinci, ikinci ve üçüncü sınıf dersleri Ingilizce Yeterlik Sınavı ile bu derslerden muafiyet kazanan öğrenciler dışındaki tüm öğrenciler için zorunludur. Bu derslerden muafiyet için geçerli olan kurallarla ilgili bilgiye Ingilizce Yeterlik Sınavı internet sitesinden ulaşılabilir.

ENGL 011 Baslangiç (Beginner) Düzeyi Ingilizce 
480 saatlik bu dersin ilk 270 saatlik bölümü ögrencilerin akademik dili kullanabilmeleri için gereken temel dilbilgisi ve sözcük bilgisinden olusur. Bu ilk asamada ögrenciler dilbilgisi ve sözcük bilgilerini, dinleyerek, konusarak, okuyarak ve yazarak kazanirlar. Dersin diger asamalarinda ise ögrenciler akademik okuma, dinleme, yazma ve konusma becerilerine en temel düzeyde baslangiç yaparlar.

ENGL 012 Orta Alti (Pre-Intermediate) Düzeyi Ingilizce 
480 saatlik bu ders ENGL 011 dersinin devamidir ve programda ikinci dönem yer alir. Bu dersin amaci ögrencilerin daha sonra alacaklari birinci sinif derslerini zorlanmadan izleyebilecekleri Ingilizce düzeyine ulasmalarini saglamaktir. Bu derste öncelikle akademik okuma, dinleme, yazma konusma becerilerine agirlik verilir. Öte yandan, yazili ve sözlü akademik metinlerin okunmasi ve dinlenmesi ile ögrencilerin dilbilgisi ve sözcük bilgilerini gelistirmeleri hedeflenir.

ENGL 021 Alt (Elementary) Düzey Ingilizce 
Ögrenciler 320 saatlik bu dersin ilk 150 saatinde dilbilgisi ve sözcük bilgilerini, konusma, dinleme, okuma ve yazma becerileri ile birlikte gelistirirler. Dersin ilerleyen bölümlerinde ise akademik amaçli okuma, dinleme, yazma ve konusma alistirmalari yaparlar.

ENGL 022 Orta Düzey (Intermediate) Ingilizce 
320 saatlik bu ders 021 dersinin devamıdır. Bu derste ögrenciler ileri seviyede yazılı ve sözlü metinleri okumaları için gereken Ingilizce dil bilgisini edinirler. Bu yanında, bu ders ögrencilerin birinci sınıf derslerinde kendilerinden beklenen Ingilizce düzeyine ulaşmaları için gereken akademik dil becerilerini de içerir.

ENGL 031 Orta Düzey (Intermediate) Ingilizce 
320 saatlik bu ders öğrencilerin birinci sınıfta ihtiyaç duyacakları akademik dil becerilerini ögrenmesini amaçlamaktadir. Bu beceriler akademik amaçli okuma, dinleme, not alma, okunan bir metin üzerine kisa paragraflar yazma ve konuşmadır. Bu becerilerle birlikte öğrencilerin Ingilizce sözcük dağarcıklarını ve dilbilgilerini geliştirmeleri de amaçlanmaktadır.

ENGL 032 Üst Düzey (Upper-Intermediate) Ingilizce 
031 dersinin devami olan bu ders toplam 320 saattir ve ögrencileri, bölümlerince gerekli görülen Ingilizce dil düzeyine ulaştırmayı hedefler. Bu derste ögrencilerin ögrendikleri dil becerilerini ve dilbilgisini biraraya getirerek akademik düzeyde sözlü ve yazili iletisim kurmaları amaçlanır.

ENGL 041 Üst Düzey (Upper-Intermediate) Ingilizce 
320 saatlik bu ders Üniversitenin gerekli gördügü Ingilizce dil düzeyine yakin bir Ingilizce yeterliligine sahip ögrencilere yönelik hazirlanmistir. Bu ders ögrencilerin birinci sinif derslerinde gerek duyacaklari akademik becerilere yönelik alıştırmalar içerir.

ENGL 042 Ileri Düzey (Advanced) Ingilizce 
240 saatlik bu ders ilk dönem ortalaması 75 ve üzerinde olan 041 dersini almis öğrencilere yönelik hazırlanmıştır. Bu ders öğrencinin otonom bir sekilde ögrenmesini tesvik eden portföy sistemine dayanır.

ENGL 101 Okuma ve Yazma Becerileri I (4-0)4 
Bu ders ögrencilerin akademik okuma becerilerini (okuma parçalarını tarayarak istenen bilgiyi ve anafikri bulmak, çikarim yapmak ve bilinmeyen sözcüklerin anlamini genel baglami kullanarak tahmin etmek, vb.) gelistirmeyi hedefler. Bunun yaninda, ögrencilerin okuduklari metinlere elestirel yaklasma ve bu metinlerdeki düşünceleri özetleyerek ve değişik yapılar kullanarak sorulara karşılık verebilme becerilerini geliştirmelerini de amaçlar.

ENGL 102 Okuma ve Yazma Becerileri II (4-0)4 
Bu dersin en önemli hedefi ögrencilerin akademik yazma becerilerini gelistirmektir. Ögrenciler bu derste türlü konularda metinler okurlar ve okuduklari konularla ilgili deneme yazıları yazarlar. Yazma sürecinde ögrenciler yazmaya baslamadan önce düsünce üretmeyi ve ürettikleri düsünceleri düzenleyerek yazmayı ögrenirler.

ENGL 211 Sözlü Akademik Sunum Becerileri (3-0)3 
Bu dersin amaci ögrencilerin sözlü sunum becerilerini gelistirmektir. Bu hedefe ulasmak için ögrenciler çesitli konular üzerine akademik metinler okurlar ve bu konularda sinif içi tartismalara katilirlar. Türlü amaçlarla hazirladiklari sunumlarin konuyla ilgili yeterli sözcük çesitliligine ve zengin bir içeriğe sahip olabilmesi için, ögrenciler etkili sunum tekniklerini ögrenirler ve sinif disinda da okuyarak arastirma yaparlar.
Önkosul: ENGL 101 ve 102.

ENGL 311 Ileri Düzey Iletisim Becerileri (3-0)3 
Bu ders profesyonel is ortaminda gerekli olan iletisim becerilerini gelistirmeyi hedefler. Ders, is arama sirasinda gereken dil becerileri (CV ve basvuru mektubu yazma ve sözlü görüsme becerileri vb.) ve is ortaminda gereken dil becerileri olarak iki bölüme ayrilmistir. Ögrenciler bu derste is ortaminda sosyal iliskiler kurma, telefonda konusma ve bilgi verme gibi temel alanlarda dili dogru, akici ve etkili kullanabilmeyi ögrenirler.
Önkosul: ENGL 101, 102 ve 211.

GRM 201 Başlangıç Düzeyi Almanca I (3-0)3 
Almanca’nin temel konuşma ve yazma yapılarına giriş.

GRM 202 Baslangiç Düzeyi Almanca II (3-0)3 
GRM 202 dersinin devamı.
Önkosul: GRM 201 ya da GRM 201 düzeyinde yeterlik

GRM 203 Orta Düzey Almanca I (3-0)3 
Fen ve Sosyal Bilimler için Orta Düzey Almanca
Önkosul: GRM 202 ya da GRM 202 düzeyinde yeterlik

GRM 204 Orta Düzey Almanca II (3-0)3 
GRM 203 dersinin devamı.
Önkosul: GRM 203 ya da GRM 203 düzeyinde yeterlik

GRM 205 Ileri Düzey Almanca I (3-0)3 
Fen ve Sosyal Bilimler için Ileri Düzey Almanca
Önkosul: GRM 204 ya da GRM 204 düzeyinde yeterlik

GRM 206 Ileri Düzey Almanca II (3-0)3 
GRM 205 dersinin devamı.
Önkosul: GRM 205 ya da GRM 205 düzeyinde yeterlik

FRN 201 Baslangiç Düzeyi Fransizca I (3-0)3 
Fransızca’ın temel konuşma ve yazma yapılarına giriş.

FRN 202 Başlangıç Düzeyi Fransızca II (3-0)3 
FRN 201 dersinin devamı.
Önkosul: FRN 201 ya da öğretim elemanının onayı

FRN 203 Orta Düzey Fransizca I (3-0)3 
Başlangıç düzeyi Fransızca’ıin üst düzeyi.
Önkosul: FRN 202 ya da FRN 202 düzeyinde yeterlik

FRN 204 Orta Düzey Fransizca II (3-0)3 
Temel Fransızca bilgisinin geliştirilmesindeki son aşama.
Önkosul: FRN 203 ya da FRN 203 düzeyinde yeterlik

FRN 205 Ileri Düzey Fransizca (3-0)3 
Okuma, dinleme ve kelime ögrenme becerilerinin gelistirilmesi için değişik türlerden
otantik metinler kullanılır. Ayrica okumayla baglantili yazi yazma becerileri ile ilgili
alıştırmalar da yapılır.
Prerequisite: Önkosul: FRN 204

FRN 206 Turkish – French Translation (3-0)3 
Study of structures specific to diplomatic and commercial / technical French. Translation of diplomatic andcommercial / technical texts into French.
Prerequisite: FRN 204 or proficiency at FRN 204 level

SPN 201 Temel İspanyolca I (3-0)3
İspanyolca’nın temel konuşma ve yazma yapılarına giriş.

SPN 202 Temel İspanyolca II (3-0)3
SPN 201 dersinin devamı.
Önkoşul: SPN 201 ya da SPN 201 düzeyinde yeterlilik

SPN 203 Orta Düzey İspanyolca I (3-0)3
Başlangıç düzeyi İspanyolca’nın üst düzeyi.
Önkoşul: SPN 202 ya da SPN 202 düzeyinde yeterlik

SPN 204 Orta Düzey İspanyolca II (3-0)3
SPN 203 dersinin devamı.
Önkoşul: SPN 203 ya da SPN 203 düzeyinde yeterlik

SPN 205 Ileri Düzey İspanyolca (3-0)3
Okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinin bir üst seviyeye taşınması.
Önkoşul: SPN 204 ya da SPN 204 düzeyinde yeterlik

SPN 206 İspanyol Kültürü ve İletişim Becerileri (3-0)3
Anadili İspanyolca olan ülkelerin kültürünün detaylı incelemesi ve iletişim becerileri
Önkoşul: SPN 205 ya da SPN 205 düzeyinde yeterlilik