Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

EPP Dersler

Dersler

İngilizce Hazırlık Programı Dersleri

Sevgili Öğrencilerimiz, 

ODTÜ’nün yıllardır bağlı olduğu ilkelerine paralel olarak sizlerin belli bir dil seviyesine ulaştığınızdan emin olarak bölümlerinize başlamanız için mevcut imkanları sizlere en uygun şekilde sunmaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda ders materyallerini sizlere kolaylıkla erişilebilir biçimde ulaştırmak için esas olarak odtuclassuygulamasını kullanmanın yanısıra birçok ek materyali size bizler tedarik ediyoruz. Sizler için büyük özveri ve ayrıntılı çalışmalar ile hazırlanan tüm olanaklardan mümkün olduğunca fazla faydalanmanızı öneririz.

Lütfen size sunulan tüm kaynaklardan sizlere uygun olanları seçin, zamanınızı makul bir biçimde, gerçekçi hedefler belirleyerek, kendi biyolojik ritminize uygun olarak planlayın ve bu planınızı uyguladığınızdan emin olun. Ekstra yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda öğretmenlerinize danışmaktan lütfen çekinmeyin. Ayrıca binamızın zemin katındaki Bireysel Çalışma Merkezine giderek ve öğretmenlerinizin ofis saatlerine katılarak da destek alabilirsiniz. Ancak en önemlisi sağlığınıza çok dikkat edin.

Saygılarımızla, 
Yabancı Diller Okulu

 

Dersler

İngilizce Hazırlık Programı Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra Ingilizce Yeterlik Sınavı ya da ODTÜ tarafından kabul edilen uluslararası sınavlardan geçerli puanları alarak bu programdan muafiyet kazanamayan tüm ögrenciler için zorunludur.

Ingilizce Hazırlık Programı’nda öğrencilerin ilk dönem hangi dersi alacaklarını İngilizce Yeterlik Sınavı (English Proficiency Exam) ve Seviye Belirleme Sınavı (Placement Exam) belirler. Bu sınavlarda aldıkları puanlara göre ögrenciler kendi düzeylerine uygun gruplara yerleştirilirler. Öğrencilerin ikinci dönem alacakları dersi ise birinci dönem gösterdikleri akademik başarı belirler. YDO İdaresi gerekli gördüğü takdirde, birinci dönemki akademik başarıları sınırda olan öğrencilere birinci dönem sonunda Başarı Testi verebilir. Bu sınava giren öğrencilerin ikinci dönem alacakları dersi bu sınavda gösterdikleri başarı belirler.

İngilizce Hazırlık Programı’nda eğitim 16 hafta sürer. Tüm gruplardaki öğrenciler düzeylerine ve ihtiyaçlarına göre günde 3 ila 6 saat ders görürler.

 

İHP GÜZ DÖNEMİ DERSLERİ

ENGL 011 Başlangıç (Beginner) Düzeyi İngilizce 

400-480 saatlik bu ders program birinci dönem yer alir. Bu dersin bir kısmı ögrencilerin akademik dili kullanabilmeleri için gereken temel dilbilgisi ve sözcük bilgisinden olusur. Bu ilk asamada ögrenciler dilbilgisi ve sözcük bilgilerini, dinleyerek, konusarak, okuyarak ve yazarak kazanirlar. Dersin diger asamalarinda ise ögrenciler akademik okuma, dinleme, yazma ve konusma becerilerine en temel düzeyde baslangiç yaparlar.

ENGL 021 Alt (Elementary) Düzey İngilizce

320-400 saatlik bu ders programda birinci dönem yer alir. Ögrenciler bu dersin ilk kısmında dilbilgisi ve sözcük bilgilerini, konusma, dinleme, okuma ve yazma becerileri ile birlikte gelistirirler. Dersin ilerleyen bölümlerinde ise akademik amaçli okuma, dinleme, yazma ve konusma alistirmalari yaparlar.

ENGL 012 Orta-Altı (Pre-Intermediate) Düzeyi İngilizce

320 saatlik bu ders programda birinci dönem yer alir. Bu derste öncelikle akademik okuma, dinleme, yazma konusma becerilerine agirlik verilir. Öte yandan, yazili ve sözlü akademik metinlerin okunmasi ve dinlenmesi ile ögrencilerin dilbilgisi ve sözcük bilgilerini gelistirmeleri hedeflenir.

ENGL 031 Orta Düzey (Intermediate) İngilizce

320 saatlik bu ders programda birinci dönem yer alır. Öğrencilerin akademik amaçli okuma, dinleme, not alma, okunan bir metin üzerine kisa paragraflar yazma ve konuşma becerilerini ögrenmesini amaçlamaktadir. Bu becerilerle birlikte öğrencilerin Ingilizce sözcük dağarcıklarını ve dilbilgilerini geliştirmeleri de amaçlanmaktadır.

ENGL 051 ETP (English Towards Proficiency) Düzey İngilizce

320 saatlik bu ders programda birinci dönem yer alir. Yalnızca son 1 yıl içindeki herhangi bir İYS’den 49,5 veya üstünde not almış olan öğrencilerin katılabileceği bir derstir. Üniversitenin gerekli gördügü Ingilizce dil düzeyine yakin bir Ingilizce yeterliligine sahip ögrencilere yönelik hazirlanmistir. Bu ders ögrencilerin birinci sinif derslerinde gerek duyacaklari akademik becerilere yönelik alıştırmalar içerir.

 

İHP BAHAR DÖNEMİ DERSLERİ

ENGL 012 Orta Altı (Pre-Intermediate) Düzeyi İngilizce

400-480 saatlik bu ders ENGL 011 dersinin devamidir ve programda ikinci dönem yer alir. Bu dersin amaci ögrencilerin daha sonra alacaklari birinci sinif derslerini zorlanmadan izleyebilecekleri Ingilizce düzeyine ulasmalarini saglamaktir. Bu derste öncelikle akademik okuma, dinleme, yazma konusma becerilerine agirlik verilir. Öte yandan, yazili ve sözlü akademik metinlerin okunmasi ve dinlenmesi ile ögrencilerin dilbilgisi ve sözcük bilgilerini gelistirmeleri hedeflenir.

ENGL 022 Düşük-Orta Düzey (Lower-Intermediate) İngilizce 

320-400 saatlik bu ders 021 dersinin devamıdır ve programda ikinci dönem yer alir. Bu derste ögrenciler ileri seviyede yazılı ve sözlü metinleri okumaları için gereken Ingilizce dil bilgisini edinirler. Bu yanında, bu ders ögrencilerin birinci sınıf derslerinde kendilerinden beklenen Ingilizce düzeyine ulaşmaları için gereken akademik dil becerilerini de içerir.

ENGL 031 Orta Düzey (Intermediate) İngilizce

012 dersinin devamı olan 320 saatlik bu ders programda ikinci dönem yer alır Öğrencilerin birinci sınıfta ihtiyaç duyacakları akademik dil becerilerini ögrenmesini amaçlamaktadir. Bu beceriler akademik amaçli okuma, dinleme, not alma, okunan bir metin üzerine kisa paragraflar yazma ve konuşmadır. Bu becerilerle birlikte öğrencilerin Ingilizce sözcük dağarcıklarını ve dilbilgilerini geliştirmeleri de amaçlanmaktadır.

ENGL 032 Üst Düzey (Upper-Intermediate) İngilizce

031 dersinin devami olan bu ders toplam 240-320 saattir ve programda ikinci dönem yer alır. Ögrencileri, bölümlerince gerekli görülen Ingilizce dil düzeyine ulaştırmayı hedefler. Bu derste ögrencilerin ögrendikleri dil becerilerini ve dilbilgisini biraraya getirerek akademik düzeyde sözlü ve yazili iletisim kurmaları amaçlanır.