Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Genel Bilgi

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Bir Türk üniversitesinin yurt dışında kurduğu ilk yerleşke olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ODTÜ’ye daveti üzerine 2000 yılında imzalanan üçlü-protokol ve 2003 yılında kabul edilen kuruluş yasası ile eğitim hayatına başladı. KKTC’nin Güzelyurt bölgesindeki yerleşkesinde ODTÜ birikimini ve kalitesini Kuzey Kıbrıs’a taşıyan ODTÜ Kıbrıs’ta halen 15 lisans ve 5 Yüksek Lisans Programı bulunuyor.

EĞİTİMDE ODTÜ KALİTESİ

Akademik ve idari bakımdan ODTÜ Ankara’ya bağlı olan ODTÜ Kıbrıs, eğitim, araştırma ve topluma hizmet alanlarında Ankara Kampusu ile aynı anlayış ve standartlarla faaliyet gösteriyor; özgür ve eleştirel düşünen, yaratıcı, iletişim ve liderlik becerileri gelişmiş, değişen koşullara ayak uydurabilen ve kendini yenileyebilen, girişimci, etik ilkeleri benimseyen, çalışma disiplini ve motivasyona sahip, özgüvenli bireyler yetiştiriyor. ODTÜ eğitimi almak için yeni bir fırsat sunan ODTÜ Kıbrıs’ta öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler, ODTÜ Rektörü tarafından imzalanmış diplomalarını ODTÜ Ankara mezunları ile birlikte aynı törende alarak sayıları 120 bini aşan ODTÜ mezunları arasına katılıyorlar.  

GURUR VEREN MEZUNLAR

Yaklaşık 3 bin yüz elli öğrencinin öğrenim gördüğü ODTÜ Kıbrıs, geleceğin liderlerini yetiştiren ODTÜ’nün 60 yıllık birikimini; zengin eğitim ve araştırma olanaklarını sunuyor. Kısa zamanda verdiği 1.600’ü aşkın mezununun tamamına yakını, uluslararası düzeyde kabul gören ODTÜ diplomasının yarattığı olanaklar sayesinde Türkiye’de ve Dünya’da önemli kurum ve kuruluşlarda görev yapıyor.  

FARKLI VE CESUR TASARIMA SAHİP MİMARİ ÖDÜLLÜ KAMPUS

Farklı ve cesur tasarımı ile kurulduğu günden bu yana pek çok mimari ödülün sahibi olan ODTÜ Kıbrıs, estetik çevre düzenlemesi, sakin yaşamı ve yeşil doğası ile eğitim-öğretim için zengin bir ortam sunuyor. Güneye doğru bakıldığında Trodos Dağları’na kadar uzanan narenciye bahçeleriyle dolu bir vadiye komşu olan Kampus, Güzelyurt ilçesine 5 km uzaklıkta.

YENİ, MODERN, ETKİLEYİCİ TESİSLER; ZENGİN KÜTÜPHANE

Toplumla bütünleşen ODTÜ Kıbrıs, KKTC’deki birçok etkinliğe, modern yapısı ve geniş olanakları ile Kültür Kongre Merkezi’nde ev sahipliği yapıyor. Donanımlı laboratuvarları, Ankara Kampusu ile doğrudan bağlantılı kütüphanesi ve geniş elektronik ve çevrimiçi arşivleriyle araştırma için gerekli kaynakları anında sunuyor.

GENİŞ SPOR OLANAKLARI; ZENGİN KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

ODTÜ Kıbrıs, eğitimin sadece sınıfta yapılmayacağı anlayışından hareketle spora ve kültürel etkinliklere özel bir önem vermektedir. ODTÜ Kıbrıs’ın modern spor salonu, tenis kortları, halı sahası, tırmanma duvarı ve açık yüzme havuzu, hem sağlıklı yaşam hem de kişisel gelişim için her türlü fırsatı sunuyor. Kampus organizasyonları yanında 40’ın üzerinde öğrenci topluluğunun girişimleriyle de renklenen kültürel etkinlikler, öğrencilerin sosyal gelişimlerine ve yeteneklerini sergilemelerine önemli katkılarda bulunuyor.  Karşılıklı saygı ve yapıcı etkileşim ilkesi çerçevesinde, çeşitli ülkelerden gelen, farklı özelliklere ve kültürel deneyimlere sahip bireylerin birbirinden ve birlikte öğrenmelerine yönelik zengin bir ortam oluşturuyor ve öğrencilerini geleceğin Dünya vatandaşı olmaya hazırlıyor.

YEŞİL KAMPUS İÇİN YEŞİL ADIMLAR

ODTÜ için yeşil olmazsa olmaz bir koşuldur! ODTÜ Ankara’nın bu alandaki birikimini de adaya taşıyan ODTÜ Kıbrıs, ”Yeşil Kampus” olma hedefini araştırma ve uygulama odaklı çalışmalarıyla gerçekleştiriyor. Kampusun enerji ihtiyacının yüzde 20’sini karşılamak üzere inşa edilen güneş enerjisi santrali 2016 yılı başında test üretimine başladı. Beş yıl içinde en az %10 enerji tasarrufu sağlamayı, Kampus içinde kullanılan enerji kaynaklı karbon salınımını ve katı atık miktarını azaltmayı öngören ODTÜ Kıbrıs’ta, aydınlatma sisteminde enerji kullanımını %30’a kadar azaltabilen ve aşırı su tüketimini önleyen uygulamalar ile bisiklet kullanımını özendiren “Önce Bisiklet” ve “Yolu Paylaş” projeleri hayata geçirildi. Yeşil Kampus çalışmalarının başarıya ulaşmasında itici gücü ise öğrencilerimizin bu etkinliklere aktif katılımı oluşturuyor.