en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Genel Bilgi

Sevgili Öğrencilerimiz, 

COVİD-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında eğitim faaliyetlerimiz  ODTÜ standartlarından ödün verilmeden uzaktan/çevrimiçi devam etmektedir. ODTÜ’nün yıllardır bağlı olduğu ilkelerine paralel olarak sizlerin belli bir dil seviyesine ulaştığınızdan emin olarak bölümlerinize başlamanız için mevcut imkanları sizlere en uygun şekilde sunuyoruz. O yüzden İngilizce Yeterlik sınavının salgından dolayı ertelenmesini bir talihsizlik değil, tam tersine sizler için bir fırsat olarak görmeli ve bu ekstra süreyi öğretmenlerinizin yönlendirmeleriyle elinizden geleni yaparak İngilizce seviyenizi daha yukarıya taşımak için değerlendirmelisiniz. 

Sizlerden İYS veya diğer akademik etkinliklerle ilgili (yaz okulu gibi) detaylı tarih talepleri geliyor. Ancak bu tür tarihleri, planlamaları sizlerle paylaşabilmek için öncelikle TC ve KKTC hükümetlerinin yüzyüze eğitime geri dönülebilecek tarihi belirlemeleri gerekiyor. Ancak bu noktadan sonra akademik planlamamızı sizlerle paylaşabileceğiz. Süreç içinde farklı alternatifler ortaya çıkarsa, yine sizlere hemen bilgi verilecektir.

Bu kapsamda ders materyallerini sizlere kolaylıkla erişilebilir biçimde ulaştırmak için esas olarak Google Classroom uygulamasından faydalanıyoruz.

DERS MATERYALLERİ SUNUMU ve PAYLAŞIMI

Normal ders programında mevcut olan konular, materyaller ve içerik sizinle şu kanallardan ulaştırılmaktadır:

 • Google Classroom uygulamaları (Google Forms, Google Quiz, Google Docs gibi),
 • Video kaydı ile ders/konu anlatımı, alıştırma çözümü,
 • Ankara ODTÜ Temel İngilizce Bölümü tarafından hazırlanan konu anlatımlı videoların paylaşımı, 
 • Pearson - New Language Leader MyEnglishLab çevrimiçi uygulaması,
 • Cambridge - Grammar and Beyond  çevrimiçi uygulaması
 • ODTÜ SAC-Online kaynakları
 • Haftada en az 2 saatlik canlı ofis saati bağlantısı ile hocalarla birebir canlı iletişim.
 • Sınıf hocası gerek gördüğünde canlı oturum ile ek destek sağlayabilmektedir.

Bu materyallerin hemen hepsi etkileşimlidir. Yani, bu materyaller üzerinde çalıştığınızda sizlere otomatik dönüt sağlanmaktadır. Ancak yine de herhangi bir materyal veya detay ile ilgili hocalarınıza ulaşmak istediğinizde Google Classroom Messaging (sınıf veya hocaya bireysel) ve email gibi kanalları kullanabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak Writing ve PT gibi materyallerde ise hocalarınız sizlere bireysel dönüt sağlamaktadır. 

PROGRAM ve AKTARIM

Düzenli çalışabilmeniz ve zamanınızı iyi kullanabilmeniz adına

 • http://www.dbe.metu.edu.tr/student/ DBE-PORT sayfasında sizlere program dahilindeki materyaller ve haftalık çalışma programları sunulmaktadır (örnek program).
 • Google Classroom’da sizinle paylaşılan materyaller aynı ortamın takvim uygulamasında ve ana girişinde duyurular kısmında belirtilmektedir
 • Google Classroom’da paylaşılan materyaller için çalışma süreleri (bitiş tarihleri olarak) önerilmektedir ancak bu tarihlerden sonra yine erişime açıktır
 • Seviyelerin ve sınıfların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak öneri çalışma programları hazırlanmaktadır.
 • Çalışmalarınız öncelikle Google Classroom ve ek olarak New Language Leader ve Grammar and Beyond çevrimiçi öğrenim sistemleri üzerinden takip edilmekte ve yapılan çalışmalar ve ihtiyaç doğrultusunda dönüt ve yönlendirme sağlanmaktadır.
 • Ayrıca gönderdiğiniz çalışmalar Grammar & Beyond, MyEnglishLab ve Google Classroom’un iletişim kanalları aracılığı ile otomatik olarak sizlere duyurulmaktadır.

 

SENKRON / ASENKRON DERS SUNUMLARI ve ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ ile İLETİŞİM

 • Google Classroom ve DBE-Port üzerinden paylaşılan materyallere erişim her zaman mümkündür. Bu sayede kendi çalışma düzeninizi kurabilirsiniz. Gerekli çalışma düzeni yönlendirmeleri yapılmaktadır.
 • Bu bağlamda haftalık çalışma programları da sizlerle paylaşılmaktadır.
 • Hocalarla birebir iletişim kaynakları hem senkron hem asenkron olarak mevcuttur 
 • ofis saatlerinde (haftada en az 2 saat), 
 • e-mail 
 • Google Classroom (sınıf ana sayfası, mesaj uygulaması, bireysel mesaj uygulaması, materyaller üzerinden iletişim) kanalları aracılığı ile hocalarınıza birebir ulaşabilirsiniz.

 

Sizler için büyük özveri ve ayrıntılı çalışmalar ile hazırlanan bu olanaklardan mümkün olduğunca fazla faydalanmanızı öneririz.

Bunlara ek olarak bireysel olarak çalışma yapmak için bir çok linkten faydalanabilirsiniz. Bu kaynaklardan bir kısmı hocalarınız tarafından sınıf olarak kullanıma sunulmuştur veya sizlere önerilmektedir. 

Lütfen bütün bu kaynaklardan sizlere uygun olanları seçin, zamanınızı makul bir biçimde, gerçekçi hedefler belirleyerek, kendi biyolojik ritminize uygun olarak planlayın ve bu planınızı uyguladığınızdan emin olun. Ekstra yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda öğretmenlerinize danışmaktan lütfen çekinmeyin. Ve en önemlisi sağlığınıza çok dikkat edin.

Saygılarımızla, 
Yabancı Diller Okulu


 
Genel Bilgi

Yabancı Diller Okulu, İngilizce düzeyi yeterli olmayan öğrencilere üniversitemizdeki dersleri izleyebilmeleri için gereken temel dil becerilerini kazandırmayı amaçlamaktadır. Okulumuzda birinci, ikinci ve üçüncü yıl öğrencileri için dersler de verilmektedir.

Ders programları genel olarak dilbilgisi, okuma, dinleme, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşmuştur. Öğrencilerin kendi alanlarındaki çalışmalarında karşılaşacakları sözcükleri ve metin türlerini tanıtmak amacıyla özel ders malzemeleri kullanılmaktadır. Sözgelimi, çok sayıdaki görsel-işitsel etkinliklerle öğrencilerin tutma becerisi geliştirilmeye çalışılmakta ve öğrenciler ilerki yıllarda kullanacakları özelleşmiş dil alanları için eğitilmektedir. Birinci, ikinci ve üçüncü yıllardaki derslerse öğrencilerin okuma, yazma ve sunum yapma becerilerini olabildiğince üst düzeye çıkarmaya yöneliktir.

Yabancı Diller Okulu ayrıca öğrencilerine bireysel çalışma olanakları sunmaktadır. Çalışma Merkezi, bilgisayar ve diğer görsel-işitsel aygıtlarla birlikte öğrencilerin hizmetindedir, burada uzman öğretim elemanları öğrencilerle birebir ilgilenmekte, türlü dil becerilerini geliştirmeleri için gereken yardımı sağlamaktadır.

CANLI DESTEK