en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK PROGRAMINA HOŞGELDİNİZ

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programında, alanında en güncel eğitimi almış, diplomasının sağladığı geniş iş olanakları kapsamında yeterliliklerini farklı alanlarda yetkin şekilde kullanmaya hazır psikolojik danışmanlar mezun ediyoruz.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, ODTÜ geleneği ile geleceğin iddialı ve rekabetçi psikolojik danışmanlarını yetiştiriyor. Üstelik ODTÜ Kuzey Kıbrıs'taki Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programı ODTÜ'nün bu alandaki tek lisans programı! ODTÜ deneyimi ile alandaki güncel çalışmaları harmanlayan çağdaş eğitim programımız öğrencilerimize, öğrendiklerini öğrencilikleri sırasında uygulama olanağı tanıyor.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı mezunları çok geniş iş olanaklarına sahip. Mezunlarımız devlet okulları ya da özel eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak, farklı kurumlarda insan kaynakları bölümlerinde ve psikolojik danışmanlık hizmeti veren kurumlarda iş olanağı bulabiliyor.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı öğrencileri, kampustaki Psikolojik Danışma Laboratuvarı ve programdaki uygulama dersleri sayesinde mesleki yeterliliklerini öğrencilikleriyle paralel olarak kullanarak geliştirebiliyor.

Geleceğinize yön verecek üniversite tercihini yaparken aklınızda çok sayıda soru belirdiğini biliyoruz. Bu sorulardan ilk akla gelenleri sizler için yanıtladık:

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık nedir?

Neden Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık?

Psikoloji mi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mı?

Neden ODTÜ Kıbrıs'ta Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık?

ODTÜ'lüler dünyayı değiştirebileceğine inanan, adanmış ve özverili bireylerdir. Sizler de ODTÜ Kıbrıs Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programını seçerek, iş olanakları her gün gelişen bu alanda yenilikçi, rekabetçi ve uygulamalı eğitim alabilir ve yakın çevrenizden başlayarak dünyanın daha iyi bir yer olması için çalışmaya başlayabilirsiniz.

ODTÜ Kıbrıs'ta görüşmek üzere.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık nedir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı; bireylerin akademik, mesleki, kişisel ve sosyal gereksinimlerine yönelik hizmet veren psikolojik danışmanlar yetiştirmek üzere kuramsal ve uygulamalı eğitim veren bir programdır. Bu program, öğrencilerin sorunları önleme, güç ve kaynaklarını fark edip zenginleştirme ve sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirmeleri için yardım ilişkilerinin doğasını anlamaya yönelik farkındalıklarını artırmayı hedefler.

Program kapsamında gelişim psikolojisi, fizyolojik psikoloji, öğrenme psikolojisi, sosyal psikoloji ve psikopatoloji gibi temel psikoloji dersleri yer alır. Öğrenciler aynı zamanda okul rehberlik ve psikolojik danışmanlığı, ruh sağlığı danışmanlığı, kariyer danışmanlığı ve grup danışmanlığı liderliği gibi alanlarda kuram ve beceri kapsamında yetiştirilir. Öğrencilerin bilgi ve becerilerini uygulamaya dökmelerine yönelik hazırlanan staj dersleri ise üniversiteler, araştırma merkezleri, ruh sağlığı merkezleri, okullar ve diğer ilgili bazı kurumlarda gerçekleştirilmektedir.

Neden Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık?

Modern toplumlarda bireylerin iyi oluşunu tehlikeye atan çok sayıda unsur bulunmaktadır. Buna ek olarak bireyler kendilerini geliştirmek, kaynaklarını keşfetmek ve verimli kullanmak, istenen alışkanlıklar geliştirmek gibi pek çok alanda profesyonel desteğe ihtiyaç duymaktadır. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, psikolojinin bir uygulama alanı olarak önemini ve kapsamını her gün artırmaktadır. Kişisel gelişim ve öğrenme hayat boyu devam eden bir süreç olduğu için alanın mezunları yalnızca okullarda rehber öğretmen olarak değil, çok farklı kurumlarda ve ruh sağlığı hizmetlerinin farklı basamaklarında görev almaktadır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı kendini ve insanları daha iyi tanımak ve insanlara farklı alanlarda bilimsel yöntemlerle yardımcı olabilmek isteyen mezunlar için doğru tercihtir.

Psikoloji mi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mı?

Psikoloji ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programları arasındaki fark Matematik ve Matematik Öğretmenliği programları arasındaki farka benzetilebilir. Psikoloji bir temel bilim programıdır, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ise tıpkı klinik psikoloji ya da endüstriyel psikoloji gibi psikolojinin bir uygulama alanıdır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programında psikolojiden farklı olarak temel kuramların ardından uygulama dersleri yer alır ve öğrenciler eğitimleri sırasında bireysel ve grupla danışma alanlarında uygulama yapma ve geri bildirim (süpervizyon) alma olanağı bulur. Bu sebeple Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı mezunları, temel kuramsal eğitim alan mezunlara kıyasla çok daha deneyimli ve alanda çalışmaya hazırdır.

Neden ODTÜ Kıbrıs'ta Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık?

ODTÜ Kıbrıs'taki Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı, ODTÜ'nün bu alandaki tek lisans programı. ODTÜ Kıbrıs, 2011 yılından bu yana ODTÜ'de Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans eğitimi almak isteyen adayların tek adresi. ODTÜ Kıbrıs'ta Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık eğitimi alan öğrencilerimiz küçük sınıflarda etkin iletişim ile yürütülen derslerden ve zengin uygulama olanaklarından faydalanıyor. Kampusta yer alan Psikolojik Danışma Laboratuvarı, farklı derslerin gerçekçi uygulamaları için eşsiz olanaklar sağlıyor. Laboratuvarda bulunan özel aynalı oda ile öğrenciler; psikolojik danışmanlık, kariyer danışmanlığı, grup danışmanlığı gibi derslerin uygulamalarını yaparken öğretim elemanları tarafından izleniyor ve geribildirim alıyor. Odalarda bulunan gelişmiş kamera sistemi sayesinde öğrenciler uygulamalarını kayıt altına alabiliyor, sonrasında hem kendileri hem geribildirim veren öğretim elemanları bu uygulamaları izleyerek değerlendirebiliyor. ODTÜ Kıbrıs, kuramsal eğitimi yoğun ve özenli uygulamalarla destekleyerek alanında yetkin, etik değerleri yüksek ve güvenli mezunlar veriyor. Ek olarak mezunlarımız ODTÜ Ankara'daki Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık yüksek lisans ve doktora programlarının İngilizce eğitim koşulunu sağlayan, kabul alma şansı yüksek adaylar olarak görülüyor.