Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Elektrik - Elektronik Mühendisliği

Mühendislik Lisans Programları

ELEKTRİK - ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMINA HOŞGELDİNİZ

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Elektrik-Elektronik Mühendisliği programı olarak amacımız, öğrencilerimiz için elektrik ve elektronik mühendisliğinin tüm alanlarında çağdaş bir eğitim imkânı sağlamak ve rekabetçi şekilde çalışabilecek, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, araştırmacı ve liderlik vasfı olan mezunlar yetiştirmek. Bu amaç doğrultusunda, ODTÜ Kıbrıs Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını hazırlarken öğrencilerimizin; temel bilimler, matematik ve mühendislik prensiplerinde kuvvetli bir altyapıya sahip olmasını, elektrik-elektronik mühendisliği teknik ve yöntemlerine tamamen hâkim olmalarını ve seçmeli dersler ile mesleki ilgi alanlarında derinlemesine bilgi edinmesini hedefledik.

ODTÜ Kıbrıs Elektrik-Elektronik Mühendisliği programının öğrencileri temel teori, araç ve teknikleri elektrik-elektronik mühendisliğinin önemli alanlarındaki problemlere yaratıcı bir şekilde uygulayabilmek üzere yetiştirilir. Modern dünyaya ve aralıksız gelişen bilime uyum sağlayabilmek için yaşam boyu öğrenme ilkesi edinen öğrencilerimiz, programımızdan, yaratıcı düşünebilen, bilgi birikimini alternatif çözümler geliştirmek üzere kullanabilen, mesleki etik sahibi, yer alacakları proje ve organizasyonlara yön verecek yetkinliğe sahip mühendisler olarak mezun olurlar. Mezunlarımız sektörde ODTÜ mezunları ile özdeşleşmiş sosyal farkındalık, etkin iletişim ve eleştirel düşünme alanlarında yetkin bireyler olarak sektörün aranan aktörleridir.

Teknolojinin modern dünyanın biçimlendirici gücü olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bugün hayatımızı kolaylaştıran, dünyayı değiştiren, zaman ve mekânın sınırlarını zorlayan bütün teknolojilerin arkasında elektrik ve elektronik mühendisleri var. Bu sebeple mezunlarımız dünyanın farklı ülkelerinde, çeşitli sektörlerde, geniş bir alanda iş bulabiliyor. Bugüne kadar programımızı tamamlayan mezunlarımız çeşitli ulusal ve uluslararası firmalarda profesyonel mühendis olarak iş hayatına atıldı. Buna ek olarak araştırma kurumlarında Araştırma-Geliştirme pozisyonları da mezunlarımız için oldukça uygun bir istihdam alanı. ODTÜ Kıbrıs Elektrik-Elektronik programının bir kısım mezunu ise farklı ülkelerdeki prestijli üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ediyor.

Meslek seçimi, hayatınızın geri kalanını belirleyecek önemli bir karar. Seçtiğiniz meslek kadar bu mesleği edinmek için eğitim alacağınız kurum da hayati öneme sahip. Bu noktada aday ve ailelerin aklına pek çok soru takıldığını biliyoruz. Akla ilk gelecek sorulardan bir kaçını sizler için yanıtladık:

Elektrik - Elektronik Mühendisliği nedir?

Neden Elektrik - Elektronik Mühendisliği?

Neden ODTÜ Kıbrıs'ta Elektrik - Elektronik Mühendisliği?

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da dünyanın geleceğini biçimlendiren, hayatlarımızı değiştiren teknolojiler elektrik ve elektronik mühendislerinin başını çektiği ekiplerin elinden çıkacak. Sizler de parlak geleceğe sahip bu alanda, ODTÜ diplomasının prestiji ile iddialı bir mühendis olarak var olmak istiyorsanız sizi ODTÜ Kıbrıs'a, Elektrik-Elektronik Mühendisliği programına bekliyoruz.

Elektrik - Elektronik Mühendisliği nedir?

Elektrik-Elektronik Mühendisliği, elektrikli ve elektronik cihazlara yönelik araştırma, tasarım, analiz, imalat ve test çalışmalarıyla ilgili mühendislik dalıdır. Elektrik-Elektronik mühendisleri, karmaşık elektrikli ve elektronik cihazları içeren sistemler tasarlayıp uygulayarak, insanın yaşam standartlarını yükseltmek için bilim ve teknolojinin temel prensiplerinden yararlanırlar. Elektrik-Elektronik mühendisleri, teknolojiyi ileriye taşımak ve mikroelektronik, elektromanyetik, görüntüleme, telekomünikasyon, elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı alanlarında sistemler üretmek amacıyla entegre elektronik, mikrodalga devreleri, elektromanyetik materyaller, sinyal işlemcileri, güç elektroniği, bilgisayar tasarımları, güç ve enerji dahil pek çok alanda araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunurlar. Çok disiplinli problemlerin çözümü için elektrik-elektronik mühendisleri farklı disiplinlerden mühendislerle işbirliği içerisinde çalışır.

Neden Elektrik - Elektronik Mühendisliği?

Bu yüzyılın geri kalan kısmında çevreye duyarlı, iletişim kuran ve tam bağlantılı ağlardaki sürdürülebilir enerji kaynakları üzerinde etkin bir şekilde görevleri yerine getiren, "makineden makineye iletişim" dönemine tanık olacağız. Mühendislik alanında bu dönemin gerektirdiği başlıca araştırma-geliştirme faaliyetleri için elektrik ve elektronik sistemler gerekiyor. Bu sebeple, temel mühendislik bilgi ve becerilerinin yanı sıra yaratıcı düşünme ve sosyal iletişim becerilerine de sahip elektrik-elektronik mühendisleri, teknoloji devrimini tetikleyen ve devrime yön veren güç olmaya devam edecek. Günümüzde elektrik-elektronik mühendislerine yönelik talep, dünyanın her yerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Elektrik-elektronik mühendisleri, bir taraftan daha küçük boyutlu, daha özellikli, daha verimli çalışan ve sürdürülebilir güç kaynaklarına sahip elektronik mikro ve nano sistemler tasarlarken, bir yandan da daha büyük, daha karmaşık, daha akıllı, yaygın etkisi yüksek güç ve iletişim ağları sağlayacaklar.

Neden ODTÜ Kıbrıs'ta Elektrik - Elektronik Mühendisliği?

ODTÜ Kıbrıs Elektrik-Elektronik Mühendisliği programı, modern sınıf ve laboratuvar olanakları, ileri teknolojilere dayalı araştırmalar yürüten öğretim kadrosu ve öğrenci merkezli eğitim felsefesi ile alanında geleceğin öncülerini yetiştiriyor. Kampusumuzun samimi ve dinamik ortamında öğrencilerimiz, tüm teknik sorularına cevap bulur. Eğitim alanındaki yeni eğilimler ve alandaki bilimsel gelişmeler ışığında programımız düzenli olarak güncellenir. Öğrencilerimiz bitirme projelerini tasarlarken 21. yüzyılın önemli problemleriyle ilgili temalar seçmeye yönlendirilir ve lisans eğitimleri sürerken araştırma faaliyetlerine katılmaya teşvik edilir. ODTÜ Kıbrıs Elektrik-Elektronik Mühendisliği programında edindikleri mühendislik bilgileri ile yaratıcı düşünme ve sosyal iletişim becerileri ile öğrencilerimiz, dünyanın farklı ülkelerinde rekabetçi iş pozisyonları için aranan, nitelikli mühendisler olarak yetişir. Bunun bir kanıtı olarak mezunlarımız uluslararası firmaların ve yüksek lisans eğitimi veren prestijli okulların rekabet gerektiren pozisyonları için seçilmektedir.

YILLIK ÖĞRENCİ KAYIT VE MEZUNİYET VERİLERİ *

B.Sc. Kayıt Mezun
2012 73 19
2013 64 23
2014 81 10
2015 74 26
2016 81 22
2017 81 18

*:Güncellenme tarihi Ekim 2017

CANLI DESTEK