Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Yaz Stajı

Mühendislik Lisans Programları

YAZ STAJI

Programdan mezun olabilmek için gerekli stajlar ve bu stajların yapılacağı kurum ve kuruluşlar ile bu konudaki düzenlemeler şu şekildedir:

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Programından mezun olabilmek için öğrencilerin 2. yarıyılın sonunda ASE 200 ve 4. yarıyılın sonunda ASE 300 stajlarını tamamlamaları ve bu stajlarının sonunda hazırlayacakları staj raporlarının bölüm tarafından kabul edilmesi zorunludur.

Öğrenciler ASE 200 stajını birinci sınıfın sonunda model uçak sertifikası vermeye yetkili bir kurum tarafından herkese açık olarak düzenlenmekte olan bir haftalık model uçak kurslarının herhangi birine katılarak gerçekleştireceklerdir. Bu tür model uçak kursları dünyanın her yerinde mevcut bulunduğundan Uluslararası öğrenciler de kendi ülkelerinde takip edecekleri benzer içerikli bir kurs ile bu koşulu sağlayabileceklerdir.

ASE 300 stajında, öğrencilerin TAI, Türk Hava Kuvvetlerine ait Hava İkmal ve Bakım Merkezleri, Roketsan, Aselsan, Havelsan, Tübitak SAGE, Türk Hava Yolları, Türk Hava Kurumu gibi bir Havacılık ve Uzay kuruluşunda 4 hafta (20 çalışma günü) süresince bizzat çalışmaları gerekmektedir. Her ne kadar bir staj yeri bulmak öğrencilerin sorumluluğunda ise de, ODTÜ KKK Havacılık ve Uzay Programı, öğrencilere uygun staj yerleri ayarlanmasına yardımcı olacaktır.