Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Öğrenci Profilleri

Mühendislik Lisans Programları

Öğrenci Profilleri

std07

Ozan Çaglar Inaç

Ben Ozan Çaglar INAÇ, Orta Dogu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Inşaat Mühendisliği bölümü 2011 yılı mezunuyum. Türkiye’nin lider sektörünün Inşaat olduğunu düşündüğümden ve lise hayatımdan itibaren bu alana ilgim olduğundan ötürü Inşaat Mühendisligi Bölümünü tercih ettim. Üniversite sınavından çıktığımda, beklediğim puanı alamamam beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Daha sonra yaptığım araştırmalarda ODTÜ KKK’yi fark ettim. Üniversite’de alınan eğitimin, kişinin ilerideki hayatına etkisinin çok önemli olduğunu düşündügümden, hiç tereddüt etmeden okulumuzu tercih ettim. 2011 – 2012 eğitim yılı için, Ingiltere’deki Reading Üniversitesindeki “Inşaat Yönetimi” yüksek lisans programından kabul almama ragmen, önce çalışma hayatına atılmak sonra yüksek lisansımı tamamlamamın daha faydalı olacağiını düşündüm. Temmuz 2011 yılından itibaren Inşaat Mühendisi olarak çalışmaktayım. Gerek önceki staj yaptığım şirketler de, gerekse şuan çalışmakta olduğum şirkette ilk fark ettigim şey ODTÜ’de aldigim saygin, kaliteli egitimin beni her anlamda sektöre hazirlamis oldugudur. Saha içerisinde karşilaşilan problemler ve bu problemlere karşi derslerimizde gördügümüz teorik bilgileri uygulamak, problemin çözülmesini sagladigi gibi, beni aldigimiz derslerin gerçek hayatta uygulanmasi konusunda da son derece memnun etti. Kampusumuzdaki egitim koşullari çok üst düzeydeydi. Ankara Kampusumuzdan ve yurtdisindan gelen seçkin akademisyenlerimize her an ulaşabilme şansimiz, sahip oldugumuz donanimli laboratuarlarimiz, her türlü kaynaga ulaşabilecegimiz kütüphanemiz ve kampusun fiziki şartlari bizleri olumlu yönde etkileyen ve ögrenme istegimizi artiran faktörlerdi. Üniversite egitiminin yani sira sosyal hayatin da önemine inanan birisiyim. Okulumuzda, ögrencilerin aktif olarak yer alabilecegi birçok sosyal kulüp ve spor olanakları mevcut. Bu sicak ortam bizleri birer aile yaptı ve hayatımızın sonuna kadar sahip olacağımız sıkı dostluklar edindik.

Geriye dönüp baktiğimda ODTÜ KKK’yi tercih etmekle çok dogru bir karar aldığımı düşünüyorum. Beni hayata hazırlayan okuluma, her aklıma geldiginde yüzümde tebessüm oluşturan dostlarıma minnettarım. ODTÜ’lü olmanın gururunu ve ayrıcalığını hayatım boyunca yaşayacağıma inanıyorum.

 

std06

Selçuk Atak

Orta Dogu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Inşaat Mühendisligi bölümünden 2011 yılında mezun oldum. Mezun olduktan bir hafta sonra havalimanı inşaatında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan TAV Inşaat’ta çalışmaya başladım. Şu anda New Doha International Airport projesinde, Katar’ da saha mühendisi olarak çalışmaktayım. Iş hayatına bu denli iyi bir giriş yapmam da şüphesiz ki Orta Dogu Teknik Üniversitesi Kuzey Kibris Kampusu’nde aldıgım kaliteli eğitimin katkısı çok fazla oldu. Lisans hayatım boyunca Yapı Mekaniği, Çelik, Zemin Mekaniği ve Su Kaynakları gibi çeşitli alanlardan birçok ders aldım. Almış olduğum bu dersler sayesinde şu anda çalışmakta olduğum çelik departmanına çok kolay bir şekilde uyum sağladim. Ayrıca hocalarımızın bize göstermiş oldugu ilgi, alaka ve daha da önemlisi aşılamış oldukları özgüven sayesinde, bir ODTÜ KKK mezunu olarak şu anda hayata birçok kişiden birkaç adım önde başladığımı görmek ODTÜ KKK’yi tercih etmemin ne kadar dogru bir karar olduğunun kanıtıdır. Son olarak ODTÜ KKK’ da geçirdigim 5 yıl içerisinde bana devamlı destek olan hocalarıma çok teşekkür ederim.

 

std02

Erdem Korkmaz

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Insaat Mühendisligi 4. sınıf ögrencisiyim. ODTÜ KKK’ya Ankara’dan geliyorum. Inşaat mühendisligini gelecegi olan ve prestijli bir meslek olarak gördügüm için seçtim. ODTÜ KKK’yi inşaat mühendisligi programı bazında Türkiye’deki en iyi mühendislik okullarından birisi olduğu için ve ODTÜ kalitesinde egitim verdigi için seçtim. Burada aldığım egitimden çok memnunum. Eğitim kalitesinin yanı sıra düsük sayıda öğrenci olması nedeniyle birebir ve çok özel bir eğitim alma imkanımız var. Bununla birlikte gerek öğretim üyeleriyle iletişim açısından, gerek kampüs olarak sosyal ve kültürel imkanlarıyla birlikte, gerekse ODTÜ tecrubesi ve teknolojik altyapısıyla ODTÜ KKK gerçekten çok özel bir üniversite. ODTÜ KKK’daki eğitimin son derece modern olduğuna ve Türkiye’deki üniversitelerinin bir çoğundan çok daha iyi olduğuna inanıyorum.

 

 

std03

Derya Nereli

ODTÜ KKK Inşaat Mühendisliği Programı 4. sınıf öğrencisiyim. Istanbul dogumluyum fakat Kıbrıs’da yaşıyorum. Anne ve babamın mimar olması nedeyile küçük yaşlardan beri inşaatla iç içe büyüdüm ve her zaman gerek dizayn olarak gerekse binaların nasıl ayakta durduklarını ve gücünü nerden aldıgını merak etmişimdir. Mimar olmak istesem de bulunduğum ülkedeki inşaat sektöründe mühendisligin daha geçerli olduğuna karar verip bu mesleği seçtim. ODTÜ benim her zaman imrendigim ve hayalini kurduğum bir üniversiteydi. ODTÜ’ye güvendiğim için kampusun Kıbrıs’da ya da herhangi bir yerde olmasının eğitim kalitesinden hiç bir şekilde degiştirmeyeceginden emindim. Okulda aldığımız eğitimin gerek zorluğunu, gerekse içeriğini gördüğümüz zaman aklımızdaki en ufak soru işaretleri bile ortadan kalktı. Ögrenci sayısının azlığından kaynaklanan avantaj ile hocalarımızla olan bağlarımızın ve iletişimimiz çok güçlü olduğuna inanıyorum. Karşılaştığımız her türlü sorunda her zaman yardım alabileceğimiz ve iletişim içinde olduğumuz birçok kaliteli öğretim üyelerimiz mevcut. Eğitim konusunda öğretim üyeleri gayet bilgili ve donanımlı. ODTÜ KKK’nin Kampüs olanaklarından gayet memnunum. Mimari ödül almış binalarıyla, spor olanakları ve birçok sosyal aktivitesiyle ve en önemlisi en son teknolojiyle donatılmış binaları ve laboratuarıyla başarılı bir kampus olduğunu düşünüyorum. Genel olarak baktığımızda öğrenci sayısının az olması, yeni açılmış bir kampus olması ver herşeyin en yeni ve en son teknolojiyle yapılmış olması, bunların yanı sıra eğitimden de taviz verilmemesi bizim için büyük bir şans oldu. Ve bu şansı iyi bir şekilde değlendirdiğim için mutluyum.

 

std04

Erdal Sahin

1985 yılında Malatya’da dunyaya geldim.Ilkögretim ve liseyi Malatya’da bitirdim. 1999 Marmara Depremi’nde binaların insanları barındırmak yerine öldürdüklerini görünce işini tam olarak yapan bir inşaat mühendisi olmaya karar verdim. Ailemde bir çok ODTÜ mezunu oldugu için bende ODTÜ’de okumak istiyorudum, ancak ÖSS’den aldıgım puan ODTÜ Ankara Kampusunda istedigim bölümde okumaya yetmedigi için ODTÜ’de okuma hayalimi ODTÜ KKK’da gerçekleştirmek istedim. Mezun olmaya yaklaştığım bu günlerde bu tercihimin ne kadar dogru oldugunu anlıyorum. Çünkü benim bu bölümde aldıgım egitimin iyi bir inşaat mühendisi olma hayalini gerçekleştirmemde büyük katkısı oldu. Bölümdeki ögrenci sayısının diger inşaat mühendisligi bölümlerindeki ögrencilere oranla daha az sayıda olması hocalarımızın bizlerle bire bir ilgilenmesini sağladı. Laboratuar derslerinde deneylerin öğrenciler tarafından yapılması teorik olarak öğrendiğimiz şeyleri pratik olarak da algilamamiza yardimci oldu. Kibris’da okumak bana başka kültürleri tanimama yardımcı olup, iletişim kurabilme yeteneğimi geliştirmemde de büyük katki sağladi. ODTÜ KKK’nın bize ODTÜ’lü olmayı, gerek aldiğımız eğitimle gerek kampusteki sosyal yaşantımızla öğrettiğini düşünüyorum.

 

std05

Sinan Yıldırım

Inşaat Mühendisligi her zaman geçerliliği olan, yeniliklere açık bir meslek. Bir yapının planlanmasından inşaatına neredeyse tüm süreçlere katkıda bulunmak ve emeğinizle ayakta durduğunu görmek harika bir duygu. Daha da önemlisi zemin, su ve yapı gibi sundugu geniş ilgi alanlarıyla hayata dair bir çok konuda özelleşme imkanı sağlaması bu meslegin en büyük artısı. ODTÜ KKK’yi seçerken bu eğitimin bir takım zorluklar içerecegini biliyordum fakat ODTÜ kalitesinde eğitim alarak ODTÜ ailesinin bir parçası olmak bütün çekilen zorluklara ve verilen emeklere değiyor. Özellikle sunduğu eğitim olanakları, kaliteli akademik kadrosu ve öğretim üyeleriyle olan samimi ve yakın ilişki sayesinde, bilgiye ulaşma ve mühendislik bakış açısını kazandırma konularında başarılı olduğunu düşünüyorum.