Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Araştırma

Mühendislik Lisans Programları

Araştırma

Araştırma ilgi alanlarımız rezervuar mühendisliği, rezervuar modellemesi, rezervuar karakterizasyonu , petrol jeolojisi, kayaç analizleri, kuyu logları analizleri, Doğu Akdeniz hidrokarbonları, su ve diğer yollarla geliştirilmiş petrol çıkarma yöntemlerinin optimizasyonu, hesaplamalı zeka yöntemlerinin rezervuar mühendisliği problemlerine uygulanması alanlarına yoğunlaşmıştır. Araştırmalarımız; lisansüstü seviyesinde, ODTÜ Ankara Kampusu Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’yle ortak, lisans seviyesinde ise 4. sınıf seçmeli araştırma dersimiz PNGE 490 (Petroleum Engineering Research) aracılığıyla yürütülmektedir. Yakın zamanda tamamlanmış ve 19. Türkiye Uluslarası Petrol ve Doğal Gaz Kongre ve Sergisi’nde sunulan bazı araştırma çalışmaları şunlardır:

2015 Öncesi:

  • Karbonat kayaç örneklerinde mikro ölçekte süpürme görüntüleme deneyleri (M.T. Khan, M. Zeytçioğlu, S. Saner)
  • Doğu Akdeniz Miocene kumtaşlarının basma ve çekme dayanımları (T. Burak, T. Beydeş, S. Saner)
  • Analitik yöntemler kullanılarak su injeksiyonu performansı ve reservuar bağlanırlığının anlaşılması (B. Fernandes, Y. Cabral, E. Artun)
  • Kıbrıs ve Anadolu arasında İskenderun Körfezi ve Doğu Akdeniz’de olası petrol sızıntılarının modellenmesi (M. Chilongo, K. Guliyev, I. Durgut)

 

pnge-research