en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

İş İmkanları

Mühendislik Lisans Programları

İş İmkanları

Mezuniyet Sonrası İş İmkanları:

Havacılık ve uzay mühendisleri için mezuniyet sonrası çalışma alanlarını “sektör içi” kurumlarda ve “çevresel disiplinler” deki çalışma alanları olmak üzere sınıflandırmak mümkündür.

Sektör içi kurumlarda çalışma, bu kurumların mühendis istihdamındaki amaçlarına göre şöyle değerlendirilebilir:

  • Tasarım ve Üretim Mühendisliği konularında  : Üniversitelerde, TÜBİTAK ve Araştırma  Enstitülerinde, ROKETSAN, TAI, TEI, ASELSAN gibi kuruluşlarda  çalışma olanakları,
  • Bakım Onarım Mühendisliği konularında : THY, Hava Kuvvetleri İkmal Bakım Merkezleri (Eskişehir, Kayseri, Ankara), Özel Havayolu Şirketleri, Türk Hava Kurumu gibi kuruluşlarda çalışma olanakları
  • Hava Taşıtları İşletmeciliği konularında : THY, yerli ve yabancı özel havayolu şirketlerinde çalışma olanakları .

Çevresel Disiplinlerde Çalışma: Havacılık ve Uzay Mühendisliği pek çok disiplinle kaynaşmış olmasının yanı sıra kapsamlı eğitiminin bir getirisi olarak pek çok alanda da yetkinlik sahibidir. Bu nedenle havacılık ve uzay mühendisleri başka disiplinlerde de rahatça çalışabilmektedirler. Bu disiplinlerden bazıları şunlardır

  • Enerji sektörü
  • Otomotiv sektörü
  • Beyaz Eşya  sektörü

Bu kurum ve kuruluşların aşağıda verilen profilleri, havacılık ve uzay mühendislerine olan taleplerini açıklamaktadır:

• Havacılık ve Uzay sanayii şirketleri arasında yer alan en önemli kuruluşumuz, Türk silahlı kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı içerisinde yer alan TUSAŞ HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ AŞ dir. Bu şirket hali hazırda 4000 üzerinde personel sayısı ile Türk Havacılık ve Uzay sanayiine katkı sağlamaktadır. Özellikle uçak ve helikopter üretim projelerinin yanı sıra uydu projelerinde de yer almaktadır. 2012 Aralık ayında uzaya fırlatılan GÖKTÜRK II uydusunun yapımında TÜBİTAK UZAY Enstitüsü ile birlikte görev almıştır. Halen ANKA projesi kapsamında uzun menzil ve havada çok uzun süre kalabilecek bir insansız hava aracını geliştirme projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında özgün olarak tasarlanan ve üretilen ANKA’nın uçuş testleri devam etmektedir. Türk Hava Kuvvetleri için Hürkuş isimli bir türbo prop eğitim uçağı projesini tamamlamak üzeredir. Bu yıl içinde Hürkuş ilk uçuşlarına başlayacaktır. Bu uçak tamamen özgün bir tasarım olup TAİ tarafından geliştirilmiştir. Yine Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tamamen yeni bir tasarım olan Atak Helikopteri projesini İtalya Alenia şirketi ile birlikte üretmektedir. Söz konusu platform ilk uçuşlarını başarı ile gerçekleştirmiş olup halen uçuş testlerine devam etmektedir. Bu özgün projelerin yanı sıra birçok yeni hava platformunun geliştirme projesini de sürdürmektedir.  Bunlar arasında yeni başlayacak özgün helikopter geliştirme projesini saymak mümkündür. Ayrıca şu an üzerinde çalışılmakta olan yüksek hızlı hedef uçak projesi kapsamında jet motorlu küçük bir insansız hava aracının üretimi ve test çalışmaları devam etmektedir.

 • Ankara’daki Askeri Elektronik Sanayi “ASELSAN A.Ş.” şirketi özellikle hava platformlarına elektronik ve aviyonik sistem entegrasyonu konusunda önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu şirket hava platformlarına yapılacak bu entegrasyon çalışmalarında Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü mezunlarını çok yoğun olarak kullanmaktadır.

 • Türkiye’nin savunma sanayii alanında önde gelen milli şirketlerinden birisi de ROKETSAN’dır. Roketsan Türk silahlı kuvvetleri için değişik çap ve menzile sahip özgün tasarım roket üretmektedir. Bu roketlerin bir kısmı tamamen yerli ve özgün tasarım olup bu tasarımların çoğu Havacılık ve Uzay Mühendisleri tarafından  yapılmaktadır. Roketsan Havacılık ve Uzay Mühendislerini en fazla kullanan kuruluşlarımızdandır.

  • TÜBİTAK SAGE- Savunma Sanayii AR-GE Enstitüsü: TÜBİTAK tarafından Savunma Sanayii odaklı Ar-Ge çalışmalarını desteklemek amacıyla kurulan enstitü özgün ve yerli tasarım savunma platformlarına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kuruluş Havacılık ve Uzay Mühendislerini Ar-Ge amaçlı en fazla kullanan kuruluşlarımızdan birisidir.  Bu kuruluşumuzun son yıllardaki en önemli başarılarından birisi de ilk yerli seyir füzemizi başarı ile gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu füze hava soluyan türbo jet motoru ile uzun bir menzile sahiptir. Otonom olarak uçuş yapabilen ve hedefi başarı bir şekilde vuran çok başarılı bir Silahlı Kuvvetler projesidir.

 • TEİ: Eskişehir konuşlu bu şirket F16 uçaklarının türbo jet motorlarını üretmek amacıyla ABD General Electric (GE) şirketi ortaklığı ile kurulmuştur. Önce F16 motorlarını üreten şirket daha sonra yurt dışına yapmış olduğu uçak motor parçası üretimleri ile adını yurt dışında başarı ile duyurmuştur. Son yıllarda özgün jet motoru geliştirme projelerine de girişmiştir. Bu amaçla kendi bünyesi içinde önemli bir Ar-Ge ekibi de kurmuştur.

 • HAVELSAN: Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının önemli bir diğer kuruluşudur. Hava Elektronik Sanayii olarak başlayan bu kuruluş bugün havacılık dışında da çok değişik projelere imza atmıştır. Türkiye’nin sahillerinin güvenliğini sağlamak amacıyla CN-235 uçaklarının sahil güvenlik uçağı olarak Meltem adı verilen modifikasyonlarını yapmıştır. Bu proje dizisi MELTEM I ve II projeleri ile başlamış ve bugün MELTEM III projesi ile devam etmektedir. Ayrıca Türkiye’nin ilk yerli hareketli platforma sahip uçak/ helikopter simülatörünü de HAVELSAN gerçekleştirmiştir. Ayrıca bu simülatörü Güney Kore’ye satma başarısını da göstermiştir.

 • SSM – Savunma Sanayii Müsteşarlığı: Türk Silahlı Kuvvetlerinin savunma ihtiyaçlarını temin etmek amacıyla kurulmuş olan bir devlet kuruluşudur. Tüm Silahlı Kuvvetlerimizin savunma ihtiyaçlarının temini bu kuruluşumuzun görevidir. Bu nedenle satın alımlar, yerli üretim, özgün tasarım tüm ihtiyaçlar bu kuruluş tarafından projelendirilmektedir. Bu projeleri yürütmek üzere çalışan mühendislerin büyük bir çoğunluğu giderek Havacılık ve Uzay Mühendislerinden oluşmaktadır.

 • STM: Savunma Sanayii Müsteşarlığı için danışmanlık görevini üstlenen bir mühendislik kuruluşudur. SSM’nin yapacağı projeler ve büyük alımlar için danışmanlık yapmaktadır. Bu kuruluşun da çalışan personeli arasında Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü mezunlarını görmek mümkündür.

 • Otomotiv Endüstrisi: Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü mezunları aynı zamanda Makine mühendisliği programındaki derslerden de almaktadırlar. Bu nedenle mezunlarının bir kısmı otomotiv endüstrisinde de, özellikle otomobillerin aerodinamik, havalandırma, yol tutuş, performans belirleme gibi konularda çalışmaktadırlar.

• Beyaz eşya endüstrisi: Beyaz eşyalar özellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve buzdolapları genel olarak akışkanlar dinamiği ve termodinamik konularını uygulayan ürünlerdir. Bu ürünlerin tasarımı ve geliştirilmesi konularında Havacılık ve Uzay Mühendisleri de yoğun olarak çalışmaktadır.