Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Bilgisayar Mühendisliği

Mühendislik Lisans Programları

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI HAKKINDA - MİSYON

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilgisayar Mühendisliği Programı'nın amacı, bilgisayar ve insan, bilgisayar ve toplum, bilgisayar ve endüstri ile servisler bağlamında, bilgisayar tabanlı sistemlerin eleştirel analizinin yapılması, tasarlanması, değerlendirilmesi ve geliştirilmesine dair teori, ilkeler, uygulama ve teknik bilgilerin öğretilmesi, üretilmesi ve yayılmasıdır.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMINA HOŞ GELDİNİZ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilgisayar Mühendisliği programının temel amacı bilişim alanında yetkin mühendisler yetiştirmek ve bilişim dünyasının evrensel gelişimine katkıda bulunmaktır.

Bilgisayar Mühendisliği programında teorik konularda ve uygulama alanlarında konu çeşitliliği açısından denge sağlanmaktadır. Bu bağlamda, öğretim elemanları ve öğrenciler, kendi ürettiği veya edindikleri bilimsel, teknolojik, sosyal bilgileri kamuyla paylaşır ve olası sonuçları hakkında fikir üretirler.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri ilk iki yılda temel mühendislik dersleri alıp, son iki yılda bilgisayar mühendisliği temel taşları olan bilgisayar donanım ve mimarisi, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, işletim sistemleri ve iletişim ağları gibi konularda eğitilmektedirler. Öğrenciler birçok seçmeli dersler ile teknik bilgi birikimlerini geliştirip, zenginleştirebilmektedirler. Bölüm derslerimizin çoğu teorik ve yoğun pratik çalışmalarla desteklenmektedir. Bölümümüzde öğrenci başına düşen öğretim görevlisi oranı arzulanan seviyede olduğundan, öğrenci ve öğretim görevlileri arasında yakın iletişim sağlanabilmektedir.

Programımız yaratıcı araştırma fikirleri, ürünleri ve yetenekleri olan, bilim, teknoloji ve toplum konusunda sorumluluk sahibi, bilgi ve iletişim teknolojilerinde en güncel noktada yetiştirilmiş ileri görüşlü ve önder bilgisayar teknolojisi çalışanları yetiştirmektedir.

Programımız, öğrencileri, günümüz iş piyasasının gereksinimlerine yönelik yetenek ve bilgiler ile donatır ve hızla değişen bilgi ve iletişim teknolojilerine uyum sağlayabilmeleri için yaşam boyu öğrenen bireyler olarak yetiştirir. Bu hedefle öğrencilerimizi kuramsal ve temel bilgilerle beslerken öğrencilere bilgilerini kullanarak yeni yüzyılın sorunlarını çözmeye yönelik uygulamalar geliştirecekleri öğrenci merkezli bir öğrenim ortamı sağlıyoruz. Öğretim üyesi başına öğrenci oranımız öğrencilerimize bireysel olarak daha fazla zaman ayırabilmemizi, onların öğretim deneyimlerini daha güçlü, daha zengin ve daha gelişkin kılabilmemizi sağlıyor.

Bilgisayar teknolojisi günümüzde özellikle haberleşme, sağlık, eğitim, ekonomik ve sosyal yapılanma, savunma, bankacılık, üretim endüstrisi olmak üzere hayatın hemen her alanında etkin bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla bilgisayar mühendisliği günümüzün en geniş iş olanaklarına sahip meslek dalıdır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilgisayar Mühendisliği programı mezunları; bankaların, holdinglerin ve büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının bünyelerindeki bilgi işlem birimlerinde, Türkiye’de ve yurt dışında bulunan yazılım evlerinde, savunma sanayisindeki devlet ortaklı şirketler ve kamu kuruluşlarında ve içerisinde yazılım öğeleri bulunan her türlü elektronik ve donanım üretim faaliyetinde bulunan şirketlerde görev alabilmektedir. Akademik çalışma yapmak isteyen mezunlarımız ise yurt içindeki ve yurt dışındaki öncü üniversitelerde burslu eğitim olanakları arasında seçim yapmaktadır.

Geleceğinize yön verecek üniversite tercihini yaparken aklınızda çok sayıda soru belirdiğini biliyoruz. Bu sorulardan ilk akla gelenleri sizler için yanıtladık:

Bilgisayar Mühendisliği nedir?

Neden Bilgisayar Mühendisliği?

Neden ODTÜ Kıbrıs’ta Bilgisayar Mühendisliği?

Dünyanın geleceğini biçimlendiren bu rekabetçi alanda aldığınız eğitimle öne çıkan bir kariyer kurmak istiyorsanız ODTÜ Kıbrıs Bilgisayar Mühendisliği programı sizi bekliyor. Web sayfamızda programımız ve araştırmalarımızın yanı sıra öğretim üye ve elemanlarımızla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği nedir?

Bilgisayar mühendisliği; bilgisayar bilimleri teorisini temel alan, insanların yaşamını kolaylaştırmak için her konuda yazılım, donanım ve iletişim ağları vb. içeren çözümler üreten ve böylelikle insan yaşamına biçim veren mühendislik dalıdır. Bilgisayar mühendisliğinin temelini matematik oluşturur ve lisans programında bilgisayar bilimleri, donanım ve yazılım ana temaları çevresinde veri yapıları, algoritmalar, programlama dilleri, bilgisayar mimarileri, bilgisayar ağları, veri tabanları, yazılım mühendisliği gibi konular ele alınır.

Neden Bilgisayar Mühendisliği?

Bilgisayarlar ve sağladıkları kolaylıklar hayatımızın vazgeçilmezleri. Bilgisayarın olduğu her alanda bilgisayar mühendislerine ihtiyaç gün geçtikte artıyor ve bunun sonucu olarak bilgisayar mühendislerine oldukça çekici iş ve çalışma olanakları sunuluyor. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bilgisayar mühendisliğinin yaratıcı liderliğinde bilgisayarlarla oluşturulan yenilikçi çözümler giderek yaygınlaşıyor ve bilgisayar mühendisliği alanındaki yaratıcı fikirler, büyük sermaye yatırımı gerektirmeden hayata geçirilebiliyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi platformların ortaya çıkış öykülerinde gördüğümüz girişimci bilgisayar mühendisleri dünyanın geleceğini biçimlendiriyor. Bu yenilikçi alanın bir parçası olup fikirleriyle bilişim alanında ürün vermek isteyen adaylar için doğru tercih bilgisayar mühendisliği programı

Neden ODTÜ Kıbrıs’ta Bilgisayar Mühendisliği?

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Türkiye’de kurulan ilk bilgisayar mühendisliği bölümüdür. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği, Türkiye'deki bilgisayar mühendisliği bölümleri arasında en geniş kadroya ve en kapsamlı uzmanlık alanlarına sahip olan bölüm olarak eğitim kalitesini uluslararası ABET sertifikası ile tescillemiştir. ODTÜ Kıbrıs Bilgisayar Mühendisliği programı bu tecrübe ışığında kurulmuştur. Programımız Ankara kampusunun deneyim, birikim ve prensiplerini tamamı ile yansıtmaktadır. ODTÜ Kıbrıs; zengin alt yapısı, modern ve estetik yerleşkesi ve donanımlı eğitim kadrosu ile güncel gelişmelere göre yenilenen, kapsamlı, başarılı ve güncel bir lisans programına sahiptir. Mezunlarımız farklı alanlarda, ulusal (Roketsan, Havelsan, Cybersoft, THY vb.) ve uluslararası şirketlerde (IBM, Microsoft, Huawei vb.) iş bulabilmekte ve lisansüstü çalışmalara devam edebilmektedirler.

YILLIK ÖĞRENCİ KAYIT VE MEZUNİYET VERİLERİ *

B.Sc. Kayıt Mezun
2012 56 22
2013 54 27
2014 64 23
2015 65 27
2016 83 16
2017 82 16

*:Güncellenme tarihi Ekim 2017