Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Öğrenci Profilleri111

Mühendislik Lisans Programları

Öğrenci Profilleri

alumni profile_yusuf
Yusuf İnce

İnsanlık olarak gökyüzündeki hakimiyetimizi sağlamlaştırdığımız ve uzayda emeklemeyi bırakıp yürümeye başladığımız şu günlerde, havacılık ve uzay tüm dünya için başrol endüstrilerden biri haline geldi. Bu önemli rol, biz gökyüzü aşıklarına kendimize, ülkemize ve dünyaya bilimsel katkılar yaparak yeni çağı şekillendirmemiz için harika fırsatlar barındırıyor. Bu fırsatları değerlendirmek için havacılık ve uzay mühendisliğini tercih ettim. Beni ODTÜ KKK'ye yönlendiren şey ise havacılık ve uzay mühendisliğinin, mühendisliğin birden fazla alanında, evrensel ve detaylı bir eğitim gerekliliği oldu. Bu uzmanlık gerektiren eğitimde ODTÜ tecrübesinin, alanında yenilikçi & lider akademisyenlerinin ve oldukça özenli bir şekilde tasarlanmış kampüsünün beni hedeflerime her gün biraz daha yaklaştırdığını düşünüyorum. Ayrıca, kampüste başka ülkelerden gelen öğrencilerin fazla olması, sizi yeni kültürlerle ve bakış açılarıyla tanıştırırken, İngilizceyi aktif olarak kullanmanıza ve sadece evrensel bir mühendis değil, aynı zamanda bir dünya vatandaşı olma yolunda ilk adımı atmanıza yardımcı oluyor.

alumni profile_ezgi
Ezgi Handan Savaş

Havacılık ve uzay endüstrisi Türkiye ve dünyada gelişmekte olan bir alandır. Bu gelişimle birlikte kaliteli mühendislere olan ihtiyaç günbegün artmaktadır ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bu alana ışık tutan başlıca üniversitelerden bir tanesidir. Alanında uzman akademisyenler sayesinde öğrencilerin hem bölüme olan ilgisi artmakta hem de bilime olan bakış açıları gelişmektedir. ODTÜ KKK mesleki eğitimde sağladığı olanakların yanı sıra, okulda bulunan sosyal topluluklar sayesinde öğrencilerin sosyal alanlarda da yeteneklerinin farkına varmalarını teşvik edip her alanda kendilerini geliştirmiş, geleceğe umut vadeden bireyler olmalarını sağlar. Bu yüzden benim için ODTÜ'lü olmak hayata bir adım önde devam etmek demektir. Ve üniversite hayatım boyunca kendimde fark ettiğim gelişmelerden yola çıkarak diyebilirim ki; ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunu seçmek meslek hayatımı inşa etme serüvenimde verdiğim en doğru karar.

alumni profile_Ian
Ian Solomon

'Gökyüzü sınırdır' sözü bir Havacılık ve Uzay mühendisi için anlam ifade etmez. Küçük bir çocuğun A380 veya Uzay Mekiği gibi devasa hava araçlarının, o kocaman cisimlerin, havada yükselip uçtuğunu görünce nasıl hayretler içerisinde kaldığını gözünüzde canlandırın. Peki, o devasa makinaları uçuşa hazırlayan, ve hatta tasarlayıp yaratan, kişinin neler hissettiğini tahayyül edebiliyor musunuz? Airbus gibi havacılık ve uzay sektörünün uluslararası devleri havanın veya uzayın, devasa yapıların çıplak gözle görülemeyecek kadar hızlı araçlarla bir yerden bir yere taşınması için kullanımı konusunda hayal gücünün ötesine geçiyor. ODTÜ KKK Havacılık & Uzay Mühendisliği Programı hayal gücünüzün sınırlarını zorlamanızı sağlar. Size tasavvur edemeyeceğiniz kaynaklar sunar; örneğin uçaklar, helikopterler ve hatta roketlerle ilgili dersleri aldığım yüksek kaliteli, saygın akademisyenler. Öğrencilere arkadaşça yaklaşan bu akademisyenler, onlara üniversite yaşamlarında başarılı olmaları için yardımcı olma konusunda isteklidirler. Üniversitede kazandıklarım sayesinde bu sektördeki uluslararası devlere meydan okuyabileceğime gerçekten inanıyorum.

alumni profile_Furkan
Furkan Göktürk ÖZTİRYAKİ

"Dünya küçülüyor" söylemini duymuşsunuzdur. Bu söylemin kaynağının esasen, iyi eğitim almış ve çalışkan Havacılık ve Uzay mühendislerince gerçekleştirilen gelişmeler olduğuna inanıyorum. ODTÜ KKK'da verilen eğitim, iyi bir mühendis olma yolunda en önemli adımı atmanızı sağlar. Bu süreçte yolunuzu özgürce kendiniz çizerken, seçtiğiniz bu yolda ilerlemenizi kolaylaştıran huzurlu ve motive edici bir ortama sahip olmanın yanı sıra pek çok mükemmel öğretmenin desteğini de alırsınız. Kendinizi geliştirmek için birçok fırsatınız olur. Mevcut olanı kullanmak yerine kendi çözümlerinizi üretmeniz istenir sizden. Çok-disiplinli projelere katılma veya yan-dal programları sayesinde farklı alanlarda eğitim alma fırsatı bulursunuz. Kısacası ODTÜ KKK'da, iyi bir Havacılık ve Uzay mühendisi olmak için mükemmel bir şans yakalarsınız.

alumni profile_Kendra
Kendra Nambisia

Hava araçları geleceğin seyahat teknolojisidir. Böyle bir dünyada Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında eğitim almak bir ayrıcalıktır çünkü sonuçta bu eğitim sürecinde aerodinamik ve itici kuvvetlerle ilgili problemleri çözmek ve analizleri gerçekleştirmek için gereken sistemleri ve yazılım bilgisini kullanmayı öğreniriz. ODTÜ KKK Havacılık ve Uzay Mühendisliği, randımanlı bir programdır. En yetkin akademisyenlerin eğitim verdiği bu programda öğrenciler, bire bir destek alma şansını da yakalar. Ara sıra zorluklar yaşamak öğrencileri ellerinden gelenin fazlasını yapmaya teşvik eder; en iyi mühendis de böyle ortaya çıkar. Ayrıca dünyanın her köşesinden farklı insanlarla zenginleşen bu kampus ortamında, küresel akışın içinde yer almak da kayda değer bir ayrıcalık.

alumni profile_Ali
Ali Abbas Kapadia

İnsanlık 18.yy'dan bu yana hep gökyüzüne ulaşmayı hayal etmiştir. Yıldızlara erişmek insanlığın uçmayı başardıktan sonraki hedefi oldu -ve bu hayal 20.yy'da gerçekleşti. Yine de bu alandaki ilerlemenin sonu öngörülemiyor. Ben de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği'ne bu 'imkansızı başarma' hayalinin bir parçası olmak için başvurdum. Kuzey Kıbrıs Kampusu'ndaki Havacılık ve Uzay Mühendisliği Programı, Ankara Kampusu'ndaki aynı programın bir uzantısıdır. Gerek teorik gerekse pratik alanda yüksek kalitede eğitim veren Program, deneyimli bir akademik kadroya sahiptir. Dünyanın her yerinden çok sayıda öğrenci alan bölümde öğrenciler farklı kültürlerle iç içe olma şansını da yakalıyor. Programın eğitim müfredatı öğrencilerin aerodinamiği, itici kuvvetleri ve bir hava aracının/roketin nasıl kontrol edildiğini gözlerinde canlandırabilmeleri için gerekli temeli vermek üzere tasarlanmıştır. Bölümde edinilen bilgi ve tecrübe öğrencilere gerek iş gerekse yükseköğrenim alanında sayısız kapılar açmaktadır.