Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Çağdaş Tedarik Zincirlerinde Arz Talep Dengesinin Sağlanması İçin Optimal Mekanizmalar

Çağdaş Tedarik Zincirlerinde Arz Talep Dengesinin Sağlanması İçin Optimal Mekanizmalar – Dr. Yasemin Merzifonluoğlu Uzgören

Yenilenen üretim ve bilişim teknolojileri rekabeti ve tüketici beklentilerini artırmış, bu da kısalan ürün yaşam döngüleri ile birlikte değişken ve öngörülemeyen piyasalara yol açmıştır. Buna ek olarak doğal afetler, kazalar ve arz kesintileri bugünün global tedarik zincirlerinde riski artırmıştır. Maliyetleri düşük tutarken müşterileri de memnun kılmak firmaların, arz ve talep yönetimini son teknikleri kullanarak proaktif bir biçimde yapmalarını gerektirmektedir.

Yasemin Merzifonluoğlu Uzgören çağdaş tedarik zincirlerinde optimal arz ve talep dengesini sağlamak için talep ve tedarik yönetimini ele alan yeni optimizasyon modelleri ve etkin çözüm mekanizmaları geliştirmeyi amaçlayan bir araştırma programı üzerinde çalışmaktadır. Elde edilen modelleme, analiz ve algoritmik gelişmeler uygulamalı optimizasyon teorisi ve büyük ölçekli problem çözme literatürüne katkıda bulunmaktadır. Araştırma sonuçları yöneticilere müşteri ve tedarikçi portföy seçimi gibi önemli taktiksel ve stratejik kararlar alırken yön gösterici olacaktır. Bu da şirketlere küresel pazarda rekabet etme ve ayakta kalmaları için yardımcı olacaktır. Ayrıca, tedarik zincirlerinde daha iyi arz ve talep dengesi ile; belirsizlikler, ürün fiyatları, teslim süreleri ve tedarik sıkıntısı azalacak ve şirketlerin yüksek hizmet düzeyleri artacaktır. Bu nedenle, şirketler daha yüksek kar oranları sağlarken müşteriler de daha iyi hizmet alabilecekler.

 

Supply-Chains  Supply-Chains

- Geçmişte yayınlanan ve kampusumuzda çalışmaları devam eden araştırma haberlerini okumak için tıklayınız.