Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Fidanlar Geleceğe Dikildi

Öğrenci topluluklarının gösterileriyle şenlik havasında geçen günde, 3000 fidan ODTÜ mensupları ve öğrencileri tarafından dikildi.

Güzelyurt ilçesinin Kalkanlı bölgesinde yer alan kampüs alanını yeşillendirmek ve doğayla iç içe bir kampüs olma hedefini gerçekleştirmek için ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde her yıl gerçekleştirilen Ağaç Dikme Şenliği’nin onuncusu bu yıl 23 Aralık 2017 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Kapalı hava koşullarına rağmen ODTÜ mensup ve öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Halk Bilimleri Topluluğu’nun gösterisi ile başladı. Gösterinin ardından katılımcılar kampüsün Mühendislik Laboratuvarları bölgesinde seçilen arazide toplamda 3000 fidan dikti. Dikilen fidanlar 2018 yılının Eylül ayında hizmete girmesi beklenen Kuzey Kıbrıs’ın ilk teknoloji vadisi Kalkanlı Teknoloji Vadisi (KALTEV) ile birlikte büyüyecek.

Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri yüksek lisans programı, Sürdürülebilirlik Merkezi-SürMer ve Yeşil Kampüs İnisiyatifi gibi pek çok çevreci girişimi bünyesinde bulunduran ve doğal kaynakları tüketmeyen bir kampüs olma hedefi için çalışan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde geçtiğimiz on yıl boyunca gerçekleşen ağaç dikme etkinliklerinin sonucunda toplam 118.000 adet fidan dikildi.