Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Radyo Topluluğu Anlatıyor

2006 yılında kurulan Radyo Topluluğu, aynı dönemde kurulmaya başlanan Radyo ODTÜ Kuzey Kıbrıs Stüdyoları’na yayıncı ve çalışan yetiştirmeyi amaçlıyordu. 2006 yılından itibaren yayıncılık için eğitimler vermeye başladık. Eğitmenler Ankara Radyo ODTÜ tarafından gönderildi. Test yayınlarına 2007 yılında küçük bir odada tek bir bilgisayarla başlayan Radyo ODTÜ Kuzey Kıbrıs Stüdyoları’nın sesi Kuzey Kıbrıs’ta duyuldu. Test yayının başarıya ulaşmasıyla 2008’de tam teşekküllü bir stüdyo kurmak için harekete geçtik ve 2009 yılında test yayınlarımızı başarılı bir şekilde tamamlayıp canlı yayınlara geçtik. 2010 yılında internet yayını da yapmaya başlayan Radyo ODTÜ Kuzey Kıbrıs, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en geniş müzik arşivine sahip radyo olarak yayın hayatımıza devam ediyoruz.

Kendi etkinliklerimiz dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nun önde gelen festival ve organizasyonlarının da basın sponsorluğunu üstleniyoruz. Bugüne kadar ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Bahar Şenlikleri, Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları Koşusu, Çakıstez Festivali, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda düzenlenen geleneksel basketbol, futbol turnuvaları ve diğer spor aktiviteleri, Korku Gecesi gibi büyük kitlelere ve farklı zevklere seslenerek KKTC'nin ve Kampusumuzun kültür ve sanat hayatına yön vermeye devam ediyoruz.

Radyo Topluluğu Başkanı Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Atakan Yegen'le röportaj:

  • Radyo ODTÜ’nün Ankara’daki başarısını burada da tekrarlıyorsunuz. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Bu başarımızın altında, yayın ve yayıncı seçimleri konusunda gösterdiğimiz hassasiyet yatıyor.  Kurulduğumuz ilk günden beri radyomuzda yer verdiğimiz parçaları büyük bir titizlikle seçiyoruz. Bunun yanında Türkiye’nin en büyük arşivine sahip olmamız da bu başarının en önemli etkenlerinden.

  • Radyoda çalışan öğrenciler arasında sonradan kariyer planlarını değiştirip radyocu olmaya karar veren oldu mu? 

Elbette oldu. Hatta şu an 2 üyemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde özel bir radyoda yayıncı olarak çalışıyorlar ve adanın en çok dinlenen programlarından birini sunuyorlar.

  • Ankara’da ağırlıklı olarak rock çalan bir Radyo ODTÜ var. Buradaki radyoda programlarınızda ağırlık verdiğiniz bir müzik türü var mı? Hangi tür müzikler daha çok istek alıyor? 

Radyo ODTÜ Kuzey Kıbrıs Stüdyoları’nda biz de ağırlıklı olarak rock çalıyoruz. Fakat biz daha çok 70’ler, 80’ler ve 90’lara ağırlık veriyoruz. Bunun yanında en çok istek alan müzik türleri arasında da başı yine rock çekmekte.

  • Son dönemde en çok istek alan parçalar hangileri oldu?  

The Moody Blues - Nights In White Satin ve AC/DC - Back In Black her dönem en çok istek alan parçalar oluyor.

Başkan: Atakan Yegen
e-posta: atakan.yegenatmetu.edu.tr