Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Yeni Akademik Yılda Başarı Dileklerimizle

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu
Yönetim Kurulu Başkanı ve Kampus Rektörü
Prof. Dr. Nazife Baykal’ın
2017–2018 Akademik Yılı Açılış Konuşması

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Kuzey Kıbrıs yerleşkesinde 13. akademik yılının açılışına hoş geldiniz!

Başarılı mezunlar, yenilikçi projeler ve toplumsal sorunları odağına alan araştırmalar ile 12 yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz. Bu önemli günde bizleri yalnız bırakmadığınız için gönülden teşekkür ederim.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi kurulduğu 1956 yılından bu yana yenilikçi, katılımcı; evrenselliği ve şeffaflığı esas alan kültürü ile akademide standart belirleyen bir kurum olmuştur. Sayısız ilke imza atarak kurulan ODTÜ kültürü, kendini daima geliştirmiş; dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kaynaklarını özveriyle kullanıp dünya genelinde saygınlık kazanmıştır.

Bu köklü miras ile Kuzey Kıbrıs’ta yükseköğretim kalitesini artırmak ve adanın ihtiyaçlarına akademik kaynaklarla çözüm geliştirmek üzere yola çıkmamızın 13. yılındayız. ODTÜ geleneğinden aldığımız güç ve Kuzey Kıbrıs’a olan bağlılığımız ile geride bıraktığımız yıllarda kuruluş yasamızla tanımlanan görevleri büyük bir başarıyla yerine getirmiş olmaktan, Kuzey Kıbrıs’a değer katacak projeleri yüreklilikle sürdürmekten, adayla bütünleşmek için aralıksız çalışmaktan mutlu ve gururluyuz.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bugüne kadar 1624 ODTÜ’lü mezun etti. Mezunlarımız dünyanın çeşitli coğrafyalarında edindikleri başarılarla kampusumuzu gururlandırıyor. Mezunlarımız iş alanında edindikleri başarıya ek olarak dünyanın saygın üniversitelerinde lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak ODTÜ’nün akademik başarı geleneğini de sürdürüyor. Kurulduğumuz yıldan bu yana lisans ve lisansüstü program sayımızı artırarak ve kadromuzu, akademik alt yapısı sağlam, başarılı araştırmacılarla zenginleştirerek eğitimde mükemmellik ilkemiz doğrultusunda çalıştık. Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’den öğrenci sayımızı artırırken dünyanın farklı ülkelerinden kaliteli eğitim almak isteyen daha çok öğrencinin adamıza gelmesi için çalışmalarımızı sürdürdük. Araştırmacılarımız yürüttükleri bilimsel araştırmalarla yalnızca bilime evrensel katkı sağlamakla kalmadı, bilim ışığında bölgenin sorunlarına yönelik çözümler geliştirmeyi de hedefledi. Özverili öğrencilerimiz, öğrenci topluluklarımız aracılığıyla toplumsal etkileşimimizi artırdı ve üniversitemizin kaynaklarını bölgemizin ihtiyaçları için kullanmanın yeni yollarını geliştirdi. Kurum kültürümüzü katılımcılıkla geliştirmek için geçtiğimiz yıl başlattığımız çalışmalar doğrultusunda, tüm paydaşları kapsayıcı bir şekilde kucaklayan, mensuplarımıza yönetim süreçlerine dâhil olmaları için çeşitli olanaklar sağlayan bir yapıya doğru emin adımlarla ilerliyoruz.

2018-2022 yıllarını kapsayan stratejik planımızı, özverili bir ekip çalışması ile tamamladık. Planlama çalışmaları kapsamında kurulan çeşitli komitelerde değerli zamanlarını ayırarak görev alan, kaynaklarını kampusumuz için daha iyi bir geleceği planlamak üzere kullanan mensuplarımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

12 yıllık süreçte özveriyle, tükenmeyen bir çalışkanlıkla ortaya koyduklarımız; ODTÜ geleneği ve kampusumuzun potansiyeli ile yeni girişimlerde bulunmak için bizi her geçen gün daha çok heyecanlandırıyor ve sabırsızlandırıyor. Kampusumuz 13. akademik yılına başlarken eğitim, araştırma ve topluma hizmet alanlarında ODTÜ’lü olmanın sorumluluğu ile daha büyük girişimlere adım atmaya hazırlanıyor.

Yeni bir akademik yılın açılışını yaparken, üniversitelerin temel sorumluluk alanları olan eğitim, araştırma ve topluma hizmet gelişmelerimiz hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Eğitim alanında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda yeni bir dönemin başlangıcına birlikte şahitlik ediyoruz. Bu akademik yıldan başlayarak kampusumuzun tüm kontenjanlarını yalnızca burslu öğrenci alacak şekilde düzenlemiş bulunuyoruz. Sadece %50, %75 ve tam burslu kontenjanlarla yer aldığımız 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nde tüm kontenjanlarımızın %94’üne öğrenci yerleştirilmiş ve kampusumuz başarı sıralaması yüksek öğrenciler tarafından daha fazla tercih edilmiştir. Kampusumuza yönelik ilginin her geçen gün artmasından memnunuz. Lisansüstü program sayımızı beşe çıkararak kampusumuzun araştırma kapasitesini geliştirdik. Bu ilerleyişle paralel olarak yeni lisans ve lisansüstü programlar açmak için çalışmalarımız da devam ediyor. Kampusumuz uluslararası standartlarda gerekli olgunluğa ulaştı ve bunu takiben lisans programlarımızın akreditasyonu için çalışmalar hızla başladı. Gerekli koşulları sağlayan lisans programlarımızın akreditasyon çalışmalarının önümüzdeki akademik yıllarda tamamlanması için mensuplarımız tüm enerjileri ile çalışıyor.

Eğitim altyapımızdaki dikkate değer bir projemiz olan yeni eğitim bloğumuzun temelini sizlerle Mayıs ayında atmıştık. Öğrenci ve akademisyenlerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak titizlikle hazırlanan eğitim bloğu projemize yönelik ihale süreci tamamlandı. Bloğumuzun inşaatı bugünlerde başlayacak ve yeni eğitim bloğumuz 2018-2019 akademik yılı başlangıcında siz ODTÜ’lülerin hizmetinde olacak.

ODTÜ’nün 61 yıllık birikimi ile araştırma-geliştirme çalışmalarını kampusumuzda her gün daha ileriye taşımak üzere çabalıyoruz. Temelini Mayıs ayında sizlerle birlikte attığımız, Kuzey Kıbrıs’ın ilk teknoloji vadisi olacak Kalkanlı Teknoloji Vadisinin inşaatı için ihale süreci bu ay içinde tamamlanıyor. Kuzey Kıbrıs’ta teknoloji üretimi odaklı kalkınma devrimini başlatma amacıyla yola çıkan Kalkanlı Teknoloji Vadisi; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun onayından geçerek teknoloji geliştirme bölgesi olarak hayata geçmiştir. Bu müjdeyi sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kampusumuza ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayırlı olsun!

KALTEV, Kuzey Kıbrıs’ın cazibesini araştırmacılar ve girişimciler için artırarak yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi için adayı bir çekim merkezine dönüştürecek. KALTEV ile gücünü girişimcilikten ve bilim üretiminden alan bir ekonomi için bütün paydaşları -üniversiteleri, sanayi odasını, girişimci işletmeleri, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile araştırmacıları ve öğrencileri- bir araya getirecek ve işbirliğinden doğan sinerji ile yol alacağız. KALTEV’in tüm olanaklarını Kuzey Kıbrıs yararına kullanabilmek için sabırsızlıkla beklediğimiz yasal düzenlemelerin çalışmaları hızla devam ediyor. Cumhuriyet Meclisi’nin açılmasını takiben ilgili yasaların ivedilikle çıkacağına inanıyoruz. Sayın Meclis Başkanım, Sayın Bakanım; KALTEV’in önünün açılması için, Kuzey Kıbrıs’ın geleceği için bu konuda sizden destek bekliyoruz.

Bizler, ODTÜ ruhuyla, araştırma geliştirme çalışmalarımızı KALTEV ile bir sonraki boyuta taşımak için inşaat sürecinin tamamlanmasını beklemedik. Girişimci fikirleri katma değerli ürünlere dönüştürmek ve adamızda girişimcilik ekosistemini geliştirmek amacıyla ilk iki proje çağrımızı geçtiğimiz akademik yılda yaptık. ODTÜ araştırmacılarına yönelik ilk KALTEV proje çağrısına akademisyenlerimiz büyük ilgi gösterdi. Bu çağrı kapsamında araştırmacılarımız; girişimcilikle güç bulan bir ekonomi için paydaşları buluşturan, çıktılarıyla katma değer yaratacak, disiplinler arası eğilimlerle güç bulan iddialı projeler geliştirdi. KALTEV’in ilkleri arasında yer alacak bu iddialı projelerin çalışmaları araştırmacılarımız tarafından hızla sürdürülüyor. ODTÜ araştırmacılarına yönelik ikinci KALTEV proje çağrısı ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Adamızda girişimcilik ekosistemini, üniversite öğrencilerinin fikirleri ve enerjisiyle geliştirmek için KALTEV bünyesinde geçtiğimiz yıl başlattığımız Düşün, Dene, Dönüştür programı; öğrencilerimizden büyük ilgi görmüş ve iddialı fikirler finale kalabilmek için kıyasıya rekabet etmişti. Bu programı bu yıl Kuzey Kıbrıs’taki tüm üniversite öğrencilerine açtığımızı söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. Önümüzdeki günlerde yapılacak ikinci Düşün, Dene, Dönüştür çağrısı ile Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan tüm gençler yaratıcı fikirlerini katma değerli ürünlere dönüştürebilmek için KALTEV olanaklarından yararlanabilecek. KALTEV’in adamız ile ilk buluşması olan bu programa katılan öğrencilere; ürünlerini geliştirmek için ihtiyaç duyacakları akademik desteğe ek olarak mentorluk ve pazarlama becerileri eğitimi de sunacağız. Bu sayede KALTEV’in olanakları, henüz inşaatı dahi tamamlanmadan, bütün Kuzey Kıbrıs’la buluşmuş ve Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisini canlandırmak için kullanılmış olacak.

Kurulduğumuz günden bu yana faaliyetlerimiz arasında özel bir yer tutan sürdürülebilirlik çalışmalarımızda yeni bir sayfa açıyoruz. Kampusumuzda bu alanda çalışan araştırmacıların dünyanın geri kalanı ile işbirliğini sağlayacak ve kampusumuzu Kuzey Kıbrıs’ta sürdürülebilirlik çalışmalarının odağı haline getirecek Sürdürülebilirlik Merkezimiz (SürMer) çalışmalarına başladı. ODTÜ’nün kampuslarında sürdürülebilirlik araştırmaları yapan akademisyenlerin fikir ve birikim alış verişinde bulunmasını sağlamaya yönelik düzenlenen ODTÜ’nün ilk Kampuslararası Sürdürülebilirlik Çalıştayı; merkezimizin faaliyeti olarak önümüzdeki günlerde kampusumuzda gerçekleşecek.

6 yıl önce başlattığımız Yeşil Beyin lise ve üniversitelere yönelik sürdürülebilirlik projeleri yarışmamız da yoğun katılımla devam ediyor. Bu akşam kazananları açıklayarak ödüllerini teslim edeceğimiz 6. Yeşil Beyin yarışmamızda dünyanın çeşitli ülkelerinden lise ve üniversite öğrencileri yarıştı. Dünyanın geleceği için proje geliştiren tüm ekiplere huzurlarınızda teşekkür ediyor ve kendilerini tebrik ediyorum.
Topluma hizmet çalışmaları, üniversitelerin göz ardı etmemesi gereken bir sorumluluğudur. ODTÜ; topluma hizmet çalışmalarını önemseyen, üniversitenin kaynaklarını toplumun ihtiyaç noktaları için kullanmak üzere çalışan bir kurum kültürüne sahiptir. Kampusumuz da topluma hizmet faaliyetlerini, ODTÜ kurum kültüründen aldığı güçle sürdürmektedir.

Bugüne dek toplumla etkileşim içinde olmak, kampusumuz ile toplumu bütünleştirmek, yeni temas noktaları yaratmak ve kampusumuzun kaynakları ile toplumsal ihtiyaçlara çözümler geliştirmek için projeler ürettik. Yakın zamanda hayata geçirmeyi sabırsızlıkla beklediğimiz Kalkanlı Kültür Meydanı projemiz, bu alandaki çalışmalarımızın yeni odak noktası olacak. Kalkanlı Kültür Meydanı’nda yer alacak eğitim ve sergi salonları, engelliler için erişilebilir eğitim ve yaşam alanları, çocuk parkı ve eğlence alanları, ibadet ve spor alanları ile ticari alanlar; bölgemizde yaşayanların eğitim, sanat ve eğlence olanaklarını geliştirecek. Kalkanlı Kültür Meydanı yalnızca Kalkanlı’da yaşayanlar için değil, tüm Kuzey Kıbrıs için de bir çekim merkezi olacak. Toplumla temas ve iletişim olanaklarımızı yeni bir boyuta taşıyacak Kalkanlı Kültür Meydanı’nın projelendirme aşamasında sona gelmek üzereyiz. Kampusumuzun diğer bir toplumla temas noktası olacak Sürekli Eğitim Merkezimizin kurulum aşaması da tamamlanıyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Sürekli Eğitim Merkezi ve Kalkanlı Kültür Meydanı; kampusumuzun kaynakları ile Kuzey Kıbrıs toplumunun eğitim ihtiyaçlarına yanıt vermemizi ve bilimi topluma taşımamızı sağlayacak olması açısından büyük önem taşıyor.

ODTÜ ruhu durmadan ilerlemeyi, daha iyisi için aralıksız çalışmayı, değişim, dönüşüm ve fark yaratmak için bütün bileşenleri ile seferber olmayı gerektirir. Bugüne kadar yaptıklarımız ve hayata geçirmek için gün saydıklarımız bu ruh ile ortaya çıktı. Kuzey Kıbrıs toplumunun sorunları için akademik kaynaklarımızı kullanmak, adada yaşam koşullarını geliştirmek için seferber olmak ve Kuzey Kıbrıs’a yeni gelişme alanları açmak üzere hayata geçirdiğimiz her projeden büyük heyecan duyuyoruz. Geçtiğimiz akademik yıla başlarken yaptığım konuşmada verdiğim sözlerin, paylaştığım planların bugün hayata geçirilmiş olmasından büyük gurur duyuyorum ve kampusumuzun daima daha iyisi için durmadan çalışacağına dair sözünü huzurlarınızda yinelemek istiyorum.

Elbette büyük projelerin hayata geçmesi farklı kurumların desteği ve işbirliği ile mümkün oluyor. Huzurlarınızda başta Kalkanlı Teknoloji Vadisi ve Kalkanlı Kültür Meydanı olmak üzere her girişimimizde bizi kararlılıkla destekleyen ve yüreklendiren makamlara teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, ilgili hükümet üyeleri ve diğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yetkililerinin katkılarını şükranla anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı makamı, projelerimizin hayata geçmesinde bize büyük destek veriyor. Selefine olduğu gibi yeni Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Recep Akdağ ve Kıbrıs İşleri Başmüşaviri Sayın Tuğrul Biltekin’e teşekkür ve minnet borçluyuz. Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mustafa Verşan Kök ile kampus ve üniversite yönetim kurullarımızın desteğini bugüne dek hep yanımızda hissettik, teşekkür ediyorum. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Derya Kanbay ile başta Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına minnetimizi özel olarak da dile getirmeme izin verin. Büyükelçiliğimizin desteği, bize, bu kapsamlı projelere cesaret edecek gücü veriyor. Sağ olunuz!

Konuşmamı tamamlamadan önce aramıza bu yıl katılan ODTÜ’lülere seslenmek istiyorum.

Sevgili Genç ODTÜ’lüler,

Aramıza hoş geldiniz. Sizleri eğitim-öğretim hayatınızda bugüne dek gösterdiğiniz başarı için kutlarım. Artık sizler; ilerlemeci, girişimci ve saygın bir ailenin en genç üyelerisiniz. Burada geçireceğiniz yıllarda yalnızca meslek sahibi olmayacak, ODTÜ kültürü ve ruhunu da edineceksiniz. ODTÜ ailesi, dünyayı değiştirebileceğine inanan bir ailedir, lütfen sizler de buna inancınızı hiç kaybetmeyin. Öğrenmeyi sevin, bilmeyi sevin, merak edin ve araştırın. Yaklaşık 50 ülkeden gelen 250 akademisyen ve 3400 öğrenciye ev sahipliği yapan kampusumuz; sayısız yeni deneyimi de içinde barındırıyor. Kampusumuzun kültürler arası etkileşim ortamında etkin bireyler olun ve yeni öğrenmelere kendinizi açın.

Kurumumuz, başarısını farklı alanlarda kanıtlayarak dünyanın saygın yükseköğretim kurumları arasında yerini aldı. Bu büyük mirasın gururunu hissederken, ODTÜ’lü olmanın inanç, çaba ve adanmışlık gerektirdiğini asla unutmayın. Geleceğin değişim, dönüşüm ve fark yaratacak bireyleri sizlersiniz. Kampusumuzda geçireceğiniz yıllarda fikirlerinizi özgürce dile getirin, tartışın ancak çatışmayın, farklı görüş ve düşüncelere saygı duyun. ODTÜ’lülük bilincini sahiplenin.

Unutmayın, “Dünyanın daha çok ODTÜ mezununa ihtiyacı var!” ve “Bizler dünyayı değiştirebiliriz!”.

Yeni akademik yıl heyecanımızı bizlerle paylaştığınız, bu önemli günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu güzel akşamda gururla paylaştığımız bütün gelişmelerin arkasında mensuplarımızın içten çabası ve çalışkanlığı var. Bütün kaynakları ile kampusumuzun hızla yol alması için çalışan tüm personelimize huzurlarınızda yürekten teşekkür ediyorum.

2017-2018 akademik yılının tüm ODTÜ mensupları için sağlık, başarı ve mutluluk içinde geçmesini dileyerek sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Nazife Baykal
Kampus Rektörü