Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Öğrencimiz Gururlandırdı

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Öğrencisi ODTÜ’yü
Bu Yıl İkinci Kez Gururlandırdı

 

Geçtiğimiz hafta Ivano-Frankivsk, Ukrayna’da dünyada yaklaşık 160 bin üyesi bulunan SPE (Society of Petroleum Engineers International / Uluslararası Petrol Mühendisleri Topluluğu) sponsorluğunda 2 yılda bir düzenli olarak yapılan ve bu sene dördüncüsü düzenlenen International Fuel Congress toplantısı kapsamındaki sunum yarışmasına, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi Burak Pehlevan ‘Directional Strain Using Uniaxial Compression Tests on Rock Samples’ adlı sunumuyla katıldı ve birinci oldu. 2013 yılından beri düzenlenen toplantıya Ukrayna başta olmak üzere çoğunlukla Doğu Avrupa ülkelerinin şirket temsilcileri ve bu bölgelerdeki petrol mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler büyük ilgi göstererek katılmaktadır.

Kongre kapsamında düzenlenen yarışmaya Polonya, Romanya, Ukrayna, Macaristan ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin petrol mühendisliği okullarının lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri aynı kategoride katıldı. Burak Pehlevan yarışmada geçtiğimiz sene 3.sınıf öğrencisi olarak aldığı PNGE 490 teknik seçmeli dersinde bir diğer 3.sınıf öğrencisi Ahmed Hassan ile birlikte ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği laboratuvarlarında tamamladıkları projenin sonuçlarını sundu.

Geçtiğimiz Nisan ayında da yine SPE tarafından öğrencilere yönelik Polonya’da Avrupa bölgesi çapında düzenlenen makale/sunum yarışmasının lisans kategorisinde  ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Yusuf Shakeel ikinci olmuştu. Öğrenci yarışmada, seçmeli araştırma dersi kapsamında bir diğer 4. sınıf öğrencisi Ahmed Magdy Khalil ile birlikte üzerinde çalıştıkları ‘High-Performance Optimization of Cyclic Steam Injection by Coupling Particle Swarms and a Data-Driven Forecasting Model’ adlı projenin sonuçlarını sunmuştu.