Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

IEEE Topluluğu Anlatıyor

Kurulduğumuz günden bu yana topluluk olarak Intel Workshop, Google ve Ebay seminerleri düzenledik bunun yanı sıra teknik projelerimiz, etkinliklerimiz oldu. Yenilikçi, yılda 35 etkinlik düzenleyen ve bunların hepsinde maksimum katılımcıya sahip büyük bir topluluğuz. Etkinliklerimiz tüm öğrencilere, hocalarımıza ve diğer personellere açıktır. Yeni ve hala devam eden teknik projelerimizin yanında, seminerler, eğlenceler, teknik ve teknik olmayan eğitimler gibi etkinlik planlarımız da var.

Topluluğumuz teknolojiyi seven, öğrenmek ve eğlenmek isteyen herkese hitap ediyor. Etkinliklerimiz; robotik, programlama, havacılık, kişisel gelişim, güç, enerji ve inşaat gibi alanlara ilgi duyan herkes içindir. Türkiye'deki ve dünyadaki IEEE kongrelerine düzenli olarak katılıyoruz. Bu sayede diğer IEEE üyeleriyle ve birçok önemli firmanın temsilcileriyle tanışma imkanı buluyoruz.

IEEE Topluluğu Başkanı Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Tuğrulhan Gazioğlu ile röportaj:

  • Özellikle robotik teknolojiler son dönemde çok ilgi çekiyor. Türkiye'den pek çok okulun da bu konuda dünyada başarıları var. Burada yarattığınız projelerle yarışmalara katıldınız mı?

Topluluğumuz, robotik konusunda birimini bu yıl güçlendirerek bu alanda pek çok yarışmaya girebilecek birden fazla projeyle uğraşıyor. Bunların başında bu dönem bitirilmiş Sumo robotumuz bulunmakta. Yapılmış projelerimiz dışında alt birimlerimizde şu anda beşten fazla proje üzerinde çalışan ekibimiz ve yarışma için çalışan ayrı ekiplerimiz bulunuyor. Henüz robotik alanında yarışmaya katılmamış olsak da önümüzdeki dönemde bu açığı bu dönem çıkan ekiplerimizin kapatacağına inanıyoruz. Robotik dışında bakarsak, Aerospace & Electronic Systems birimimiz TÜBİTAK'ın düzenlediği UAV yarışmasına katılacak. Computer Society birimimiz ise iki senedir IEEE Global'ın düzenlediği algoritma yarışması IEEE Extreme'e katılıyor. 2014 – 2015'te tek takımla Türkiye'deki 100'den fazla katılımcının arasında üçüncü, 2015 – 2016'daysa iki takımla Türkiye'de 50 takım arasında beşinci ve yirminci olmuştur. Yine IEEE Global'ın düzenlediği mobil uygulama geliştirme yarışması IEEE MADC için iki ekibimiz katılım sürecine girdi. Bireysel başarılarımıza baktığımızda da IEEE aktif üyesi ve topluluğumuzun kurucu başkanı / mentoru olan Furkan Ercan IEEE'nin ICEAC '15 yarışmasında en iyi öğrenci makalesi ödülünü kazandı.

  • En çok hangi konulara ilgi gösteriliyor? 

Topluluğumuz gerek mühendislik gerekse de sosyal bilimlerden pek çok öğrencinin ilgi alanını barındıran birimlerden oluşuyor. Gelen talebe göre her üyemizin ilgi alanlarını keşfedebileceği ve geliştirebileceği bir ortamı sunuyoruz. Topluluğumuz 8 birimden oluşuyor. Kampusumuzdaki mühendislik bölümlerinin hemen hemen hepsine ve kendini gerek bilimsel gerek sosyal gerekse de soft skiller anlamında geliştirmek isteyen herkese sesleniyoruz. Bu amaçla kurulan Computer Society bilgisayar bilimleriyle ilgilenenlere, Aerospace & Electronic Systems havacılık ve uzay tutkunlarına, Robotics & Automation Society kendi robotunu inşa etmek isteyenlere, Power & Energy Society güç ve enerji üzerine yeni fikirler üreten ve var olan fikirleri uygulamak isteyenlere, Women in Engineering özellikle mühendislik alanında cinsiyet ayrımının önüne geçilmesini isteyen mühendislerimize, Construction Technologies Society yapı ve inşaat ile ilgilenenlere seslenirken Kişisel Gelişim Komitemiz de kendini kariyerinde ön plana çıkarmak isteyenlere kendilerine geliştirme fırsatı sunuyor.

  • Teknik alandaki öğrenciler dışında sözel bölümlerden de öğrenci katılımı var mı?  

Özellikle açtığımız Kişisel Gelişim Komitemiz ve IEEE METU NCC içinde gerek eğlence gerekse de kendini geliştirmeyi amaçlayan tiyatro ekibimiz sayesinde sosyal bilimlerdeki arkadaşlarımızın da topluluğa olan ilgilerini çektik. Bunun dışında topluluğumuz altında gerçekleşen etkinlikler için kurulan sponsorluk ve tasarım ekipleri de mühendis – sosyal bilim ayırmadan her öğrencinin kendini geliştirebileceği özel alanlar. Bu sayede sosyal bilimlerden pek çok arkadaşımız topluluğumuza katıldılar.

Başkan: Tuğrulhan Gazioğlu
e-posta:gazioglu.tugrulhanatmetu.edu.tr