Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Hala ODTÜ'lü Olabilirsiniz!

2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANIYLA YATAY GEÇİŞ YAPILMASI HAKKINDA DUYURU

2016 - 2017 Akademik Yılı Güz Dönemi'nde ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu programlarına merkezi yerleştirme puanı ile yapılacak yatay geçiş başvuruları 22 - 30 Ağustos 2016 tarihleri arasında kabul edilecektir. Eksik belgeleri bulunan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

İlgili değerlendirme öğrencinin mevcut programına yerleşmiş olduğu yılda almış olduğu puanlara bağlı olarak yapılmaktadır. Öğrencilerin başvurdukları program için gerekli olan puan türünde yeterli puanı almış olmaları durumunda puanın hangi burs tipine denk geldiğine bağlı olarak öğrenciler ilgili burs kategorisinden yararlanmaya hak kazanacaklardır.
İlgili sonuçların 2 Eylül 2016 tarihinde açıklanması planlanmaktadır.

Diğer Üniversitelerden Kurumlararası Yatay Geçiş Başvurusu Yapacak Öğrencilerin Başvuru Belgeleri:

1 - ÖSYS Sonuç Belgesi çıktısı
2 - Kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan alınan son bir ay içerisinde alınmış öğrenci belgesi
3 - İngilizce Yeterlik Belgesi (TOEFL IBT, IELTS)*
4 – Önceden merkezi yatay geçiş yapılmadığını belirtir yazı
5 - Dilekçe (Geçiş yapılmak istenen program ile ilgili bilgiler yer almalıdır)
6 – Kayıtlı olduğu üniversiteden disiplin sicili olmadığına dair belge
7 – Yatay geçiş için kabul durumunda ders saydırma talebinde bulunan lisans öğrencilerinin son durumunu yansıtan transkript gerekli olacaktır. Transkriptte yer alan derslerin içeriklerini gösterir mevcut üniversitesinden alınacak onaylı ders içerikleri dokümanı  da ayıca eklenmelidir. Kabul edilen öğrencilerin hazırlayacakları bu dokümanlar ile birlikte ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda kullanılan 01A Dilekçe Formu ile başvurularını Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne yapmaları gerekmektedir.
İntibak (Ders saydırma) süreci: öğrenciler ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’na kabul edildikten sonra öğrencinin başvurusunun ilgili program koordinatörlüğü tarafından değerlendirilip, ilgili Akademik Kurul tarafından onaylanması sonucunda belirlenmektedir. Sayılması uygun bulunan dersler kredisiz muafiyet kapsamında sayılmaktadır. Mezuniyet aşamasında bu derslerin notları mezuniyet ortalamasının hesabı için kullanılacaktır.

*ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda eğitim dili ingilizce olduğundan başvurusu kabul edilen adayların belirtilecek İngilizce Yeterlilik sınavına katılmaları veya ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampus’u web sayfasında yabancı Diller Okulu tarafından yayınlanan denklik tablosunda belirtilen kriterlere uygun TOEFL IBT veya IELTS belgesi getirmeleri zorunludur.
IELTS veya TOEFL belgesi ile başvuracak adayların Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu resmi web sayfasında Yabancı Diller Okulu tarafından yayınlanan denklik tablosunda belirtilen kriterlere uygun olması gerekmektedir. Son iki yıl içerisinde alınan belgeler geçerli olarak kabul edilmektedir.

YÖK tarafından alınan karar doğrultusunda Türkiye’de son dönemde kapatılan üniversitelerden ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’na başvuru yapmak isteyen öğrencilerin dilekçe ve ÖSYM Sonuç Belgesi Çıktısı ile son başvuru tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Yukarıda yer alan belgelerden tamamlayabilecekleri belgeleri eklemeleri faydalı olacaktır. Bu kapsamda başvuru yapacak öğrencilerin özellikle kendilerine ulaşılabilecek bir irtibat numarası eklemeleri önem taşımaktadır.

Program Değişikliği Yapmak Amacıyla farklı Bir Programa Başvuru Yapacak Kuzey Kıbrıs Kampus Öğrencilerinin Başvuru Belgeleri

1 - ÖSYS Sonuç Belgesi çıktısı
2 - Dilekçe (Geçiş yapılmak istenen program ile ilgili bilgiler yer almalıdır)
3 – Yatay geçiş için kabul durumunda** ders saydırma talebinde bulunan lisans öğrencilerinin 01A Dilekçe Formu ile başvurularını Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne yapmaları gerekmektedir. İntibak (Ders saydırma) süreci öğrenciler ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’na kabul edildikten sonra öğrencinin başvurusunun ilgili program koordinatörlüğü tarafından değerlendirilip, ilgili Akadmeşk Kurul tarafından onaylanması sonucunda belirlenmektedir. Sayılması uygun bulunan dersler kredisiz muafiyet kapsamında sayılmaktadır.
Son iki akademik yılda ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda kayıtlı olup, İngilizce Yeterlik Sınavından başarılı olmuş öğrencilerin önceden almış oldukları sınav notunun yeni başvurulan program için de yeterli olması durumunda öğrencilerin yeniden ingilizce yeterlik sınavına katılmaları gerekmiyor. Ancak, İngilizce Öğretmenliği veya SUNY İşletme Programlarına başvuru yapan öğrencilerin iligili notları özelikle kontrol etmeleri önem taşımaktadır.

Başvuruların nccregatmetu.edu.tr adresine 30 Ağustos saat 17.30’a kadar yapılması gerekmektedir. Başvuru belgelerinin teslimi için şahsen Kuzey Kıbrıs Kampusu’na gelmeniz gerekmemektedir.

Başvuru sonuçları ve yapılması gereken işlemler 2 Eylül 2016 tarihinde ilgili e-posta adreslerine iletilecektir.