Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Öğrencilerimiz Gururlandırdı

2-5 Mart tarihleri arasında Hırvatistan’ın Zagrep kentinde her yıl gerçekleştirilen Öğrenci Enerji Kongresi kapsamında SPE Avrupa (Petrol Mühendisleri Topluluğu) tarafından düzenlenen Öğrenci Bildiri Yarışması’nda ODTÜ Kıbrıs’ın başarısı

Tüm dünyada 160,000 üyesi bulunan SPE (Society of Petroleum Engineers - Petrol Mühendisleri Topluluğu), petrol mühendislerinin başlıca uluslararası profesyonel kuruluşudur.

SPE tarafından organize edilen Öğrenci Bildiri Yarışması her yıl dünyanın dört bir yanında 14 farklı bölümde lisans, yüksek lisans ve doktora kategorilerinde ayrı ayrı düzenlenmektedir. Türkiye’deki üniversitelerin yanı sıra Imperial College (İngiltere), TU Delft (Hollanda), Clausthal University of Technology (Almanya), Stavanger University (Norveç), IFP School (Fransa), Heriot-Watt University (İskoçya), ve Montanuniversität Leoben (Avusturya) gibi Avrupa’nın pek çok prestijli petrol mühendisliği okulunun öğrencileri de yarışmaya katılmaktadır. Bölgesel düzeydeki yarışmayı kazanan öğrenciler, petrol mühendislerinin katıldığı en büyük kongre olan SPE Yıllık Teknik Konferans ve Sergisi kapsamında düzenlenen Uluslararası Öğrenci Bildiri Yarışması’na katılıyor.

SPE Öğrenci Bildiri Yarışması dünya çapında tanınmış petrol mühendisliği bölümlerinin ve petrol şirketlerinin ilgisini çekiyor.
Yarışmada öğrencilerimizden Thraiye Hemed birinci ve Burak Pehlevan ikinci oldu.

Hemed (Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği - PNGE, 4. sınıf öğrencisi) yarışmada “Boya İzleyicileri Kullanarak İzleyici Analiz Sistemi Geliştirilmesi“ başlıklı çalışmasını sundu. Hemed’in çalışması, danışmanlığını Dr. Doruk Alp (PNGE), Dr. Mustafa Özser (Kimya Grubu) ve Dr. Cemal Albayrak’ın (Kimya Grubu) yaptığı multi-disipliner ESC 491 projesinin PNGE bileşenidir.

Thraiye böylece, en geniş katılımlı PNGE profesyonelleri toplantısı olan SPE Yıllık Teknik Konferans ve Sergisi kapsamında Ekim ayında Denver CO’da düzenlenecek olan uluslararası SPE bildiri yarışmasında ODTÜ Kıbrıs’ı temsil etmeye hak kazandı.

Projenin PNGE bileşeni,  Thraiye Hemed tarafından ODTÜ KKK, PNGE laboratuvarlarında tamamlandı.

Hemed’in başarısı PNGE (Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Programı)  için de birkaç ilke işaret ediyor:

1. Öğrencilerimiz önceki yıllarda da SPE Avrupa ve SPE Türkiye’de birincilik ve ikincilik kazanmış ancak ilk kez PNGE programımızdan bir kız öğrencimiz SPE Avrupa yarışmasını kazanmıştır.
2. Öğrenciler daima PNGE 490 araştırma dersi kapsamında araştırmalar yapmışlardır,  ancak ilk kez bir ESC 491 proje çalışması SPE bildiri yarışmasında sunulmuştur.
3. PNGE, Kimya Grubu akademisyenleri ve CHME (Kimya Mühendisliği) öğrencileri ile işbirliği içinde ilk kez ESC 491 de yer almıştır.

İkinciliği kazanan Burak Pehlevan yarışmada, akademik danışmanlığını Dr. Salih Saner’in yaptığı ve PNGE 490 araştırma dersi kapsamında tamamladığı “Kaya Örneklerinde Tek Eksenli Sıkıştırma Testi Kullanarak Yönlü Gerilme“ başlıklı çalışmasını sundu. Çalışma, ODTÜ KKK PNGE laboratuvarlarında tamamlandı. Burak ayrıca geçen yıl Ukrayna’da düzenlenen bir başka SPE yarışmasında birincilik kazanmıştı.

PNGE laboratuvarında Hemed ve Pehlevan’a verdiği sürekli destek için Hasan Okaygün’e teşekkür ederiz.

ODTÜ KKK Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Lisans Programı 13 yıldır başarıyla yüksek kalitede petrol mühendisliği eğitimi veriyor. Halen, yarıdan çoğu Türkiye ve Kuzey Kıbrıs hariç 20 farklı ülkeyi temsil eden yaklaşık 120 öğrenci programda eğitim almaktadır. Lisans öğrencilerinin tamamladığı araştırmalar konferanslarda sunulmaktadır. Programın mezunları Türkiye ve dünyada jeotermal ve petrol endüstrilerinde iş fırsatları buluyor, bazıları lisansüstü çalışmalarını yürütüyor ve dünyanın her yerinde prestijli okullara kabul ediliyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileri SPE Türkiye bildiri yarışmasında üç kez ve SPE Avrupa bildiri yarışmasında bir kez birincilik kazandılar.

Bu yıl ODTÜ KKK, SPE bildiri yarışmasında aşağıda isimleri listelenen öğrenciler tarafından temsil edildi:

- Thraiye Hemed (4. sınıf öğrencisi, PNGE)

- Özlem Büyükekinci (3. sınıf öğrencisi, PNGE. Akademik Danışman: Dr. Doruk Alp)

- “Boru Hattı Maliyet Tahmini ve Alternatif Ulaşım Analiz Aracı”

- Burak Pehlevan (4. sınıf öğrencisi, PNGE. Akademik Danışman: Dr. Salih Saner)

- Dani El-Achkar (4. sınıf öğrencisi, PNGE. Akademik Danışman: Dr. Emre Artun)

- “Keşifsel Veri Analizi ve K-ortalama Kümeleme Kullanarak Jeokimyasal Karakterizasyon”

- Joshua Mugisha (SEES. Akademik Danışman: Dr. Salam Al-Rbaewi)

- “Daha İyi Yağ Geri Kazanımı İçin Hidrolik Olarak Kırılmış Sıkı Rezervuarlarda Döngüsel CO2 Enjeksiyonu Sırasında Akış Rejimlerinin Analitik Modellenmesi”

Kendi sözleriyle Thraiye Hemed:

Thraiye Hemed ODTÜ KKK’da PNGE 4. sınıf öğrencisi ve SPE üyesidir. Multi-disipliner Mühendislik Sistem Dizayn dersi ESC 491 kapsamında, akademik danışmanı Yardımcı Doçent Doruk Alp ile birlikte “Boya İzleyicileri Kullanarak İzleyici Analiz Sistemi Geliştirilmesi“  üzerine çalıştı ve bu çalışmasını Zagrep'de düzenlenen SPE Öğrenci Bildiri Yarışması'nda sundu. Aslen Tanga (Tanzanya) doğumlu olan Thraiye, Gulf Energy SAOC (Maskat, Umman) ve Tanzanian Petroleum Development Corporation (TPDC)' da staj yapmıştır. Geleneksel olmayan kaynakları ve geleceğin enerji kaynaklarının optimizasyonu özel ilgi alanları arasındadır.

Kendi sözleriyle Burak Pehlevan:

Burak Pehlevan, ODTÜ KKK PNGE 4. sınıf öğrencisi ve SPE üyesidir.

PNGE 490 araştırma dersi kapsamında Prof. Dr. Salih Saner'in akademik danışmanlığında "Kaya Örneklerine Tek Eksenli Gerilim Uygulayarak Yönlü Gerilme Ölçümleri" üzerinde çalıştı ve çalışmasını,  Zagrep'de düzenlenen Yıllık Öğrenci Enerji Kongresi kapsamında SPE SPC 2020 yarışmasında sundu. Aslen Bursa'lı olup Türk Petrolleri ve Bordrill'de staj yapmıştır. Hidrolik kırılma, yönlü sondaj, rezervuar jeomekaniği ve kaya mekaniği özel ilgi alanları arasındadır.

Üzerinde pek çalışılmamış bu konuyu seçmeye karar verdikleri ilk günden itibaren Prof. Dr. Salih Saner'in kendilerine hep inandığını ve projenin yarışmayı kazanabileceğini söylediğini belirten Burak Pehlevan şöyle devam etti: "Bu yıl üst üste iki başarı kazandığım için çok mutluyum. Bu güzel proje için büyük çaba sarfeden araştırma partnerim Ahmad Hussein'i de bu vesileyle kutlamak isterim. Bu başarıyı şüphesiz takım çalışmasına borçluyuz. Hocalarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Thraiye’nin bizi uluslararası yarışmada kesinlikle en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum. ODTÜ'yü uluslararası kongrelerde temsil ettiğim için çok mutluyum."