Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Güz dönemi uzaktan eğitim detayları

Değerli Öğrencilerimiz,

Üniversitemizde 2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi için eğitim-öğretim yönteminin belirlenmesi konusunda tüm akademik birimlerimiz ile etkileşim içinde çalışmalar yürütülmüş, ülkemizde olumsuz etkileri artma eğiliminde olan COVID-19 pandemi sürecini gözeten detaylı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmalar esnasında ve karar süreçlerinde, Yükseköğretim Kurulu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkili makamlarının aldıkları kararlar ve yönlendirmeler takip edilmiş, öğrencilerimizin ve mensuplarımızın sağlığı önceliklendirilmiştir.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında Üniversitemiz Senatosu, 2020-2021 Akademik Yılı Güz Döneminde kampüsümüzde İngilizce Hazırlık Programı, Lisans ve Lisansüstü derslerinin ve sınavlarının uzaktan öğretim yöntemleriyle (tamamen çevrimiçi) sürdürülmesi ve uygulamalı saati olan dersler için akademik dönemin sonunda ek süre tanınması konusunun pandeminin seyrine göre yeniden değerlendirilmesi kararını oy birliği ile almıştır.

Pandeminin seyrine bağlı olarak 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemiyle ilgili ayrıca karar alınacak ve sizlere duyurulacaktır.

Eğitimin uzaktan öğretim yöntemleriyle sürdürüleceği bu dönemde, eğitim süreçlerimiz, eğitim ve öğretim kalitesinden ödün vermeden, ODTÜ kalitesi ve standartlarına uygun bir biçimde yürütülecektir.

Tüm kayıt işlemleri, dersler ve sınavlar çevrimiçi yürütüleceğinden sağlığınız ve güvenliğiniz için seyahat etmeniz kesinlikle önerilmemektedir. Güz dönemi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmenize gerek olmamakla birlikte, kendi iradenizle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmek istemeniz durumunda KKTC yetkili makamları tarafından karar verilen ve ilgili makamların resmi sayfalarından duyurulan karantina kuralları ve uygulamaları doğrultusunda seyahat etmeniz gerekecektir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeye karar vermeniz halinde sayfamızda da yayınlanan 2020-2021 Akademik Yılı takviminde belirtilen tarihlere bağlı olarak gelişlerinizi Ekim ayından itibaren planlamanız ilgili makamlar tarafından önerilmektedir.

1 Ekim 2020 tarihine kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne B kategorisi ülkelerinden hava veya deniz yolu ile gelecek (ve A kategorisi ülkelerinden gelip Türkiye üzerinden seyahat edecek) öğrencilerimizin, adaya gelir gelmez devlet makamları tarafından belirlenecek izolasyon merkezlerine götürülecekleri ve 7 gün boyunca bu merkezlerde (Kampus dışında) karantinada tutulacakları duyurulmuştur. Bu kapsamda yapılan duyuru ve güncellemeleri KKTC Sağlık Bakanlığı’nın resmi sayfasından (https://saglik.gov.ct.tr) takip etmeniz gerekmektedir. İzolasyon merkezleri ve şartları konusunda bilgimiz bulunmadığından özellikle sınava katılacak öğrencilerimizin seyahat planlarını önemli tarihlere denk gelmeyecek şekilde planlamalarını öneriyoruz. İzolasyon sürecinin gerektirdiği koşullar dikkate alınarak, öğrencilerimizin sağlığını korumak amacıyla izolasyon sürecinin kampüste geçirilmesi mümkün olmayacaktır. Öğrencilerimizin mümkün oldukça seyahat etmemesi, seyahat etmeleri mecbursa gelecekleri ülkeyle ilgili seyahat düzenlemelerini dikkatle takip etmeleri gerekmektedir. B ve C kategorisindeki ülkeler için KKTC’ye giriş ve karantina uygulamaları farklılık göstermektedir.

Risk grubunda yer alan, kronik hastalığı, kalp rahatsızlığı olan, kanser tedavisi gören ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temin etmekte güçlük çekilen ilaçları kullanan öğrencilerimizin kendi sağlıkları için özellikle bu dönemde seyahat etmemeleri gerektiğini önemle hatırlatmak istiyoruz.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda güz dönemi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeyi tercih eden öğrencilerimiz için Kampus yurtlarımız 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren açılacaktır. İlgili tarihlerde KKTC yetkili makamları tarafından uygulanacak karantina, PCR testi vb. tüm şartları yerine getiren ve bu gereklilikleri tamamladığını belgeleyen öğrencilerimiz Kampus yurtlarında kabul edilecektir. Yurtlar ile ilgili sorularınızı nccdormsatmetu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Pandemi ile ilgili alınan kararlar ve öneriler doğrultusunda, öğrenci topluluk faaliyetleri çevrimiçi olarak yürütülecek, kütüphaneden sadece ödünç alma işlemi yapılabilecek, kafeteryalar sadece paket servisi yapacak, bilgisayar laboratuvarları kapalı olacak ve spor salonu resmi makamların izin verdiği ölçüde hizmet sunacaktır. Pandeminin seyrine bağlı olarak gerekli düzenlemeler yapılacak ve  sizlere duyurulacaktır. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte vakalarda artış olması durumunda resmi makamlar tarafından hayata geçirilebilecek kısıtlamalar doğrultusunda Kampus giriş çıkışlarının yeniden düzenlenmesinin mümkün olabileceğini, böyle bir durumda hava ve deniz yolu ulaşımında kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasağı gibi düzenlemeler olabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Bu süreçte ulaşım hizmetlerinin askıya alınmış olması dolayısıyla öğrencilerimizin ulaşımlarını kendi imkanları ile sağlamaları gerekmektedir.

Sağlık ve güvenliğiniz ile ilgili tedbirler doğrultusunda bir sonraki duyuruya kadar öğrencilerimiz ile gelen yakınlarının kampusta konaklamaları mümkün olamayacaktır.

Belirtilen tüm risk ve kısıtlamalara karşın Ekim ayında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeye karar veren öğrencilerimizin aşağıda yer alan bildirim formunu doldurmaları gerekmektedir:

Bildirim Formu

Güz dönemi eğitim faaliyetleri ile ilgili detaylı sorularınızı nccregatmetu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Her birinizin sağlık ve başarıyla tamamlayacağı bir akademik dönem diliyoruz.

Saygılarımızla,

Rektörlük Ofisi