Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Problem Çözme Topluluğu Anlatıyor

*        Topluluğunuz hakkında bizi bilgilendirir misiniz? 

Topluluğumuz 'Problem Çözme Topluluğu' olarak bilinir. Problemleri veya önem arzeden meseleleri belirleyip çözüm üretmeye çalışmayı prensip edinen bir topluluğuz. Dolayısıyla sloganımız da 'İnisiyatif al!'. Kendi yaşamımızda ve yakın çevremizde olumlu yönde değiştirebileceğimiz, hatta katkılarımızla zenginleştirebileceğimiz şeyleri çoğu zaman farkederiz. Ancak gerekli adımları atmak yerine uzaktan izler, bunu bir başkasının yapmasını bekleriz. Biz bu yaklaşımı değiştirmek istiyor ve üyelerimizi, görmeyi arzu ettikleri değişimi başlatmaya teşvik ediyoruz. İnovasyondan organizasyona çeşitli alanlarda becerilerini geliştirmeleri için onlara yardım ediyoruz. Bu sayede üyelerimize, olumlu yönde değişim yaratma sürecine öncülük etme şansı verirken yerel kuruluşlarla birlikte organize ettiğimiz çeşitli aktiviteler sayesinde de topluma yararlı olmaları için imkan yaratmayı umud ediyoruz.

*        Faaliyetleriniz nelerdir?

Akademik dönem boyunca bir dizi aktivite gerçekleştiriyoruz. Bu aktiviteler, biraz önce de ifade ettiğim gibi, inovasyondan toplum hizmetine çeşitli alanları kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Ortak ev sahipliği yaptığımız en büyük etkinliklerden biri, bir sosyal girişimcilik hızlandırma yarışması olan ve öğrencilere katılmalarını ısrarla tavsiye ettiğimiz Hult Prize. Prestijli bir ödül olan Hult Prize öğrenciler için bir çeşit 'Nobel Barış Ödülü' sayılıyor. Ayrıca, teknolojiyi oyunla buluşturan 'İnovasyon Gecesi'ne de ev sahipliği yapıyoruz. Bu etkinliğin amacı öğrencileri inovasyona heveslendirmek ve bu alandaki yenilikleri tanıtmak. Akademik yıl süresince düzenlediğimiz bir başka aktivite ise Programlama Yarışması. Bu yarışma, bünyesinde IT bulundurması kaçınılmaz hale gelen firmaların sayısındaki artışa paralel olarak gün geçtikçe daha çok rağbet gören programlama becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyor. Organizasyonlarımız arasında Pazarlama Semineri gibi etkinliklerin yanı sıra Matematik Olimpiyatı da var. Toplum yararına aktiviteler de düzenliyoruz. Bu kapsamda, belirlediğimiz bir yerel organizasyon ile iş birliği yapıyor, gönüllü çalışmalarımızla veya bağış toplayarak söz konusu organizasyon için kaynak yaratıyoruz. Örneğin, geçen yıl uluslararası SOS Çocuk Köyü'nün yerel branşı ile beraber çalıştık. Bahar Müzik Festivali'ne de katılıyoruz.

*       Önümüzdeki dönemler için ne gibi planlarınız var?

Aldığımız olumlu tepkiler doğrultusunda geçen yıl düzenlediğimiz etkinlikleri Problem Çözme Topluluğu'nun temel faaliyetleri haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu etkinlikleri daha geniş kapsamlı ve daha iyi bir şekilde tekrar organize edeceğiz. İnovasyon Gecesi, atölyeler, yarışmalar düzenlemeyi amaçlıyor ve daha fazla kuruluşla toplum yararına iş birliği yapmayı planlıyoruz. Tekrar Hult Prize yarışması düzenleyeceğiz. Umarız herkes bizim kadar heyecanlıdır ve bu boş zamanı fikirleri üzerinde düşünerek ve çalışarak değerlendirirler. Bu aşamada etkinliklerimizle ilgili detaylı bilgi vermek istemiyoruz, yaratıcı bir dönem olacağını söyleyebiliriz.

*       Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Yaratıcılık topluluğumuzun temel prensibidir; ürün yaratmak, teknoloji yaratmak, birşeyler gerçekleştirmenin daha iyi yollarını yaratmak, daha iyi bir toplum, ve aynı derecede önemli bulduğumuz, aile yaratmak. Topluluğumuz bünyesinde farklı sosyal çevrelerden, farklı coğrafyalardan insanlarla ve dilerseniz kısa sürede aile yakınlığı kurabileceğiniz yabancılarla tanışabilirsiniz. 'Yardımseverlik evde başlar' sözünü, 'önce evin kendisini oluşturmak gerekir' söylemimizle yeniden anlamlandırıyor ve burada hep birlikte, evi yaratmak için uğraşıyoruz. Her aile gibi bizim de herkes için yerimiz var.

Tüm topluluk haberleri için tıklayınız.