Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Kriket Topluluğu Anlatıyor

16. yüzyılın sonlarında İngiltere'nin güneydoğusunda ortaya çıkan ve günümüzde uluslararası kabul gören bir spor haline gelen kriket, 18. yüzyılda İngiltere'nin ulusal sporu olduktan sonra 19. ve 20. yüzyıllarda dünyaca tanınmıştır. Centilmenlerin sporu olarak bilinen kriket, günümüzde 48 ülkede oynanmaktadır. İngiltere Futbol Takımı'nın eski kaptanı David Beckham bir röportajında "Futbolcu olmasaydım kesinlikle kriket oyuncusu olurdum" demiştir.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kriket Takımı ve yeni kurulan kriket topluluğu olarak amacımız, Türk ve Arap öğrenciler arasında bu sporun bilinirliğini artırmak ve kampusun sevilen sporlarından biri haline getirmek. Güney Asya'da oldukça popüler bir spor olan kriket, pek çok Pakistanlı öğrencinin eğitim aldığı ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda da hızla ilgi gören spor dallarından biri haline geldi.

2015'te Yakın Doğu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen turnuvada şampiyon olan ve bu akademik yılda Girne'de düzenlenen ve Kıbrıs takımlarının yer aldığı bir turnuvaya katılan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kriket Takımı oyuncularının çoğu aynı zamanda Pakistan kriket kulüplerinin de oyuncuları arasında yer alıyor. Takımda bir de Sri Lankalı öğrenci bulunuyor.

Kriket Topluluğu Başkanı Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği öğrencisi Muhammad Muzammil Bhaiyat'le röportaj:

  • Öğrencilerin krikete ilgisi nasıl?

Pakistanlı öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca ODTÜ Meydanı'nda oynadığımızda diğer öğrencilerin de ilgisini çekiyor.

  • Kriket Takımı'nı Kampus'da tanıtmak için neler yapıyorsunuz? 

Kriket Topluluğu yeni kurulduğu için henüz bu spora ilgiyi artıracak aktiviteler düzenleme şansımız olmadı. Önümüzdeki yarıyılda konuyu topluluk yönetim kurulunda gündeme alıp uygun yöntemleri tartışmayı düşünüyoruz.

  • Daha önce hiç kriket oynamamış üyeleriniz de var mı? 

Şu anda yok. Ancak krikete ilgi duyan ve Kriket Topluluğu'na üye olmak isteyen öğrenciler olduğunu biliyorum.

  • Kriket yeni başlayanlar için kuralları açısından zor bir oyun mu? 

Evet, kriket kuralları yeni başlayan birisine karışık görünebilir ama ilgisi devam eder ve oyunu öğrenirse aslında zor olmadığını anlar.

  • Kız öğrenciler krikete ilgi gösteriyor mu? Karma bir takım oluşturmayı düşünür müsünüz?  

ODTÜ Meydanı'nda oynadığımızda ilgi gösteren arkadaşlarımız olsa da kız öğrenciler arasında henüz oyuna katılan yok. Öğrenmek isteyenler olursa çalıştırmayı da, bir karma takım oluşturmayı da isteriz.

Başkan:Muhammad Muzammil Bhaiyat
e-posta: e210482atmetu.edu.tr