Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Uluslararası Öğrenciler Topluluğu Anlatıyor

Uluslararası Öğrenciler Topluluğu Başkanı Sina Mirzaei ile Röportaj

Topluluğunuz hakkında genel bilgi verir misin?

Kampustaki her uluslararası öğrenci topluluğumuzun doğal üyesi olduğu için kampustaki en büyük öğrenci topluluğuyuz. Aktif üyelerimiz arasında uluslararası öğrencilere ek olarak Türkiyeli ve Kıbrıslı öğrenciler de var. Topluluğumuzun kurulma sebebi ve temel amacı kültürel çeşitliliği desteklemek ve çeşitli etkinliklerle düanyanın farklı yerlerinden gelen farklı kültürlerin güzelliğini paylaşmak. 30 uluslararası öğrenci ile başlayan yolculuğumuza bugün dünyanın farklı yerlerinden topluluğumuza üye olarak kendini geliştiren 600’den fazla öğrenci ile devam ettiğimizi söylemek büyük bir keyif ve gurur. Uluslararası Öğrenciler Topluluğu’nun kültürel çeşitliliği besleme çabası tek bir kişinin değil bu işe gönül vermiş ve kültürel çeşitliliği kutlama vizyonunu paylaşan bir grup insanın ürünüdür.

Etkinlikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Uluslararası Öğrenciler Topluluğu olarak eğlence etkinlikleri, seminerler, turlar, festivaller ve ülke temsilcileri ile toplantılar düzenliyoruz. Bunlara ek olarak Türkçe öğrenmek ve bu sayede dil engelini ortadan kaldırmak için küçük toplantılar yapıyoruz.
Geçtiğimiz 11 yıl boyunca düzenlediğimiz Uluslararası Yemek Festivali kampusumuzdaki en gözde ve geleneksel etkinliklerden biri. Bu etkinlikte 10’dan fazla ülke bir araya gelerek mutfaklarını tanıtıyor. Bu festivale ek olarak topluluğumuz Kıbrıs’ı tanımak için kısa turlar, uluslararası müzik festivalleri, METU Got Talent yarışmasını ve Color Fest etkinliğini düzenliyor.

Önümüzdeki dönem için planlarınız neler?
Günden güne artan üye sayımız ve etkinliklerimizde bize destek olan Türkiyeli ve Kıbrıslı öğrencilerin artmasıyla topluluğumuz artık daha çok işbirliğine odaklanmalı ve daha çok insanı bir araya getirebilecek etkinlikler düzenlemeli. Halk Bilimi ve Tiyatro toplulukları ile çalışarak bu toplulukların içinde uluslararası öğrencilerin bir araya gelerek kendi dans ve tiyatro ekiplerini kurabilecekleri alt kolların kurulması için de girişimlerimiz devam ediyor.

Bitirirken eklemek istediğin bir şey var mı?
Uluslararası Öğrenci Topluluğu’nun mevcut başkanı olarak bu topluluğun kampüste öğrencilerin kaynaşmasını daha da artıracağını ve başarılı etkinliklerle geniş kitlelere ulaşma geleneğini sürdüreceğini umuyorum. Teşekkür ederim.