Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

KONUĞUMUZ KKTC CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI

Ekonomi ve Politika Seminerleri yeni akademik yıla KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ile başlıyor.

KIBRIS SORUNU: CRANS MONTANA KONFERANSI VE BUNDAN SONRASI

Mayıs 2015-Temmuz 2017 arasında sürdürülen yoğun müzakereler Crans Montana konferansında olumlu bir sonuca ulaşamadı. Konuşmada, süreçteki kritik aşamalar, sonuç alınamamasının nedenleri ve bundan sonrasına ilişkin düşünceler değerlendirilecek.

Tarih: 18 Ekim 2017
Yer: KKM Amfi 3
Saat: 17:40

Mustafa Akıncı Biografisi:

28 Aralık 1947 yılında Leymosun (Limasol)’da doğan KKTC'nin 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezunudur.

1975 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’e seçilerek görev yapmıştır. Lefkoşa Türk Belediyesi'nin ilk seçilmiş başkanı olup, 14 yıl boyunca kesintisiz bu görevi yürütmüştür.

LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin iş birliği içinde hayata geçmesini sağlamıştır. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında 'Dünya Habitat Ödülü'ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık Ödülü'ne layık görülmüştür. 2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü 'Europa Nostra Onur Ödülü (Medal of Honour)'ne layık görülmüştür.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yapmıştır.

Kıbrıs konusu ve KKTC ekonomisi hakkında yurt dışı ve yurt içinde pek çok konferans ve seminere konuşmacı olarak katılmış, sunumlar yapmıştır.

1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

1993 - 2009 yılları arasında da milletvekilliği görevini sürdürmüştür. 1999-2001 döneminde ise Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenmiştir.

Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olup, liderliğini üstlenmiştir. Toplumcu Demokrasi Partisi'nin oluşumu ile birlikte başkanlık görevini devretmiştir.

Oxford, Harvard ve Yale üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katılmıştır.

Çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın 'Belediye Başkanlığı'nda 14 Yıl' isimli kitabı bulunmaktadır.

2015 Nisan ayında yapılan seçimlerde KKTC'nin 4. Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Evli olan Cumhurbaşkanı Akıncı, üç çocuk ve iki torun sahibidir.