Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

BİLİME DOKUNMANIN YOLU

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, 16 ve 28 Nisan 2018 tarihlerinde bilimi toplumla buluşturacak ve gençleri bilimsel çalışmalara teşvik edecek iki önemli etkinliğe imza atıyor.

Kampusumuz, bilimsel yenilikleri toplumla buluşturmak, gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek ve toplumun tüm kesimlerinde bilim ve teknoloji farkındalığını artırmak için iki güzel etkinliğe imza atıyor. Liselilerin katılımı ile bu yıl ikincisi düzenlenecek Bilim Şenliği, 16 Nisan 2018’de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda; toplumu bilim ile buluşturmak için hazırlanan ODTÜ Kıbrıs’la Bilim Eğlencelidir etkinliği ise 28 Nisan 2018’de Lefkoşa Bedesten’de gerçekleşecek.

700’den Fazla Lise Öğrencisi Bilim Şenliği’ne Katılacak

16 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 09.30’da başlayacak ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek 2. Bilim Şenliği Kuzey Kıbrıs’ın farklı liselerinden 700’den fazla lise öğrencisini ağırlayacak. Hazırlanan bilim koridorlarında temel bilim dallarında çeşitli deneyleri gözlemeyecek öğrenciler bazı deneylere doğrudan katılma ve bilimi birebir deneyimleme şansı da elde edecek. Bilim Koridoru etkinliklerine ek olarak Doç. Dr. Ali Muhtaroğlu ve Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kahveci gençleri güncel bilimsel çalışmalara dair bilgilendirecek.

Mehmet Ekin Vaiz Sunuculuğunda Ödüllü Bilim Yarışması

16 Nisan’da gerçekleşecek Bilim Şenliği yarışma ile son bulacak. Neydi Olacağı bültenleriyle tanınan Kuzey Kıbrıs’ın ünlü ismi Mehmet Ekin Vaiz’in sunuculuğunu yapacağı yarışmada öğrenciler bilim konusundaki bilgilerini kıyasıya yarıştıracak. Yarışmayı kazanan takım ODTÜ Kıbrıs’tan tablet hediyesi kazanacak

Bedesten’de Bilim, Toplumla Buluşacak

28 Nisan 2018 Cumartesi günü Lefkoşa Bedesten’de 10.00-14.00 saatleri arasında gerçekleşecek ODTÜ Kıbrıs’la Bilim Eğlencelidir etkinliği ise toplumu bilimle buluşturmayı hedefliyor. ODTÜ hocalarının ve araştırmalarının bulgularını toplum için anlaşılır bir dille poster halinde sergileyeceği etkinlik, üniversitelerimizdeki güncel çalışmaların hayatımıza etkilerine dair bir çerçeve çizecek.  Sabah 10’dan öğleden sonra 2’ye kadar ziyaret edilebilecek etkinlik kapsamında araştırmacılar ve hocalar şahsen posterlerinin başında olup ziyaretçilerin sorularına da yanıt verecek. Yediden yetmişe tüm katılımcılara açık olan bu etkinlik ücretsiz.