Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

ODTÜ Toplumla Buluştu

ODTÜ Kıbrıs’ın Bilim Şenliğine Büyük İlgi

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunun düzenlediği “Bilim Eğlencelidir” etkinliğine toplum, turistler ve siyasiler yoğun ilgi gösterdi.

Bilimsel yenilikleri toplumla buluşturmak, gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek ve toplumun tüm kesimlerinde bilim ve teknoloji farkındalığını artırmak için Kuzey Kıbrıs’ta ilk defa Bedesten’de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunun düzenlediği “ODTÜ Kıbrıs’la Bilim Eğlencelidir” etkinliği büyük coşku ile geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşti.

Katılımcıları öncelikle Bedesten girişine kurulmuş deney düzenekleri karşıladı. Özellikle çocukların ve gençlerin büyük ilgi gösterdiği masalarda çeşitli Fizik ve Kimya deneyleri yer aldı. Katılımcılar deneyleri izlemekle kalmadı, kendileri de gerçekleştirme şansı buldu. ODTÜ Kıbrıs öğrencileri düzeneklerin başında deneyleri açıklayarak katılımcılara bilgi verdi.

Bedesten içine yerleştirilen kırkın üzerinde posterde ise ODTÜ Kıbrıs hocalarının çalışmalarına ve buluşlarına dair sunumlar yer aldı. Posterleri dikkatle inceleyen katılımcılar araştırmayı gerçekleştiren öğretim üyelerine doğrudan soru sorma şansını yakaladı. ODTÜ Kıbrıs öğrencilerinin bilimsel projeler kapsamında geliştirdikleri yazılımlar ve mobil uygulamalar da katılımcılar tarafından ilgiyle denendi.

Çok sayıda vekile ek olarak Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Derya Kanbay da etkinliği ilgiyle ziyaret etti.

Turistlerin de merakla gezdiği etkinlikte çocuklarının kaliteli zaman geçirmesinden ve eğlenirken öğrenmesinden memnun olan veliler ODTÜ’den bu nitelikte daha çok etkinlik beklediklerini sıklıkla dile getirdi.