Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Kampusumuz Hult Prize Etkinliğine Yerel Ev Sahipliği Yapıyor

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu (ODTÜ KKK), Birleşmiş Milletler iş birliğiyle düzenlenen Hult Prize yarışmasına yerel düzeyde ev sahipliği yapmak üzere seçildi. Katılım çağrısı üzerine yarışmaya başvuran öğrenciler 1 milyon dolar kazanmak için Hult Prize etkinliğinde kıyasıya rekabet edecekler.

Hult Prize Kampus Direktörü Abeer Jazzar’ın verdiği bilgiye göre ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yerel ölçekte bir Hult Prize yarışması düzenlenecek. Kampus, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Güzelyurt bölgesinde yer alıyor. Her yıl düzenlenen, öğrencilere yönelik dünya çapında en kapsamlı sosyal girişimcilik yarışması Hult Prize, dünyamızın en zorlu sosyal problemlerinden birine en yenilikçi çözümü üreten ve söz konusu alanda çığır açıcı bir fikir ortaya koyan ekibe 1 milyon dolar ödül veriyor.

Hult Prize yarışması her yıl, dünyanın her yerinden en parlak üniversite ve yüksek okul öğrencilerini önemli güncel toplumsal sorunlara çözümler üretmek için bir araya getirecek bir sosyal girişim başlatmayı amaçlıyor. Öğrenciler için Hult Prize bir çeşit “Nobel Ödülü”. 2009 yılında kuruluşundan bu yana Hult ailesi tarafından finanse edilmekte olan bu geleneksel girişim, dünya üzerinde öğrencilere yönelik en geniş kapsamlı yarışmadır. Bu yarışma, toplum yararına çalışan en büyük kitle kaynak platformu olma özelliğini de taşır. Daha fazla bilgi için: www.hultprize.org.

Hult Prize yarışması kapsamında dünyanın her yerinde “ezber bozan” yeni fikirlerin arandığı yüksek okul ve üniversite etkinlikleri düzenlenmektedir. Etkinlikler, Birleşmiş Milletler iş birliğiyle gerçekleştirilir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, tarihinde ilk kez bir uluslararası yarışmaya katılmanın ve ev sahipliği yapmanın sevincini yaşıyor. Etkinliğin organizasyonunu yürütmekten sorumlu Abeer Jazzar, yarışmaya Kampus adına katılan arkadaşlarının yarışma sürecini başarıyla tamamlayacak ve bu mükemmel ödülü kazanacak kapasitede olduğuna inanıyor.

Yarışmanın Kampus’da düzenlenecek ilk ayağını kazanan ekip 2018 yılı Mart ayında dünya çapında 15 bölgede düzenlenecek finallerden birinde yarışacak. Daha sonra, yarışmaya ev sahipliği yapan her şehirden bir ekip, prototiplerini oluşturup yeni sosyal çalışma sistemlerini başlatırken bir yandan da mentorluk, danışmanlık ve stratejik planlama eğitimi alabilecekleri bir iş geliştirme merkezinde yaz programına katılmaya hak kazanacak. Yarışmanın 2018 yılı Eylül ayında gerçekleşecek finalinde birinci olan ekip 1 milyon dolar ile ödüllendirilecek.

Ayrıntılı bilgi için: Abeer Jazzar (abeer.jazzaratmetu.edu.tr)