Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Kuzey Kıbrıs ve Deprem” Paneli İlgi Gördü

 “Kuzey Kıbrıs ve Deprem” Paneli İlgi Gördü

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu İnşaat Mühendisliği Programı, KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve KTMMOB Yerbilim Mühendisleri Odası (YBO)’nın ortak düzenlediğin “Kuzey Kıbrıs ve Deprem” konulu çevirim için panel (Webinar) 2 Aralık 2020, Çarşamba günü 18:30’da gerçekleşti. 45 üzerinde dinleyicinin Zoom üzerinden ve 1000’den fazla kişinin de sosyal medya (facebook) üzerinden takip ettiği panel ilgi ile izlendi.

Moderatörlüğünü ODTÜ KKK, İnşaat Mühendisliği Program Koordinatörü Dr. Bertuğ Akıntuğ’un yaptığı panelde ilk konuşma “Kıbrıs’ta Depreme Yerbilimsel Bakış” başlıklı sunumuyla YBO Başkanı ve Jeoloji Mühendisi Sn. Oğuz Vadili tarafından yapıldı. Bunu takiben ikinci konuşma “Depremler Sırasında Kıbrıs Zeminlerinin Davranışı” başlıklı sunumuyla ODTÜ KKK, İnşaat Mühendisliği Programı öğretim üyesi ve İMO Genel Sekreteri Dr. Abdullah Ekinci tarafından yapıldı. Üçüncü ve son konuşma ise ODTÜ KKK, İnşaat Mühendisliği Programı öğretim üyesi Dr. Ali Şahin Taşlıgedik tarafından “Depremlerden Öğrenilen Dersler” başlıklı sunumla yapıldı.

Sn Oğuz Vadilili sunumunda depremin ne olduğu, nasıl oluştuğu, deprem ölçü birimleri, Kıbrıs’ın Jeolojik evrimi, Kıbrıs’ın Depremselliği ve Kıbrıs’ta Tsunami konularına değindi.

Dr. Abdullah Ekinci ise sunumunda katılımcılara öncelikle dünyamızda ve Kıbrıs’taki zeminlerin oluşumu ve davranışıyla ilgili tarihsel bilgiler verdi. MÖ 2300 yıllarından günümüze dünyada görülen zemin iyileştirme çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Bunun ardından depremin Kıbrıs zeminlerine yapacağı en önemli etkilerden biri olan sıvılaşma konusundan bahsetti ve Kıbrıs’ta sıvılaşma riski yüksek zeminlere sahip olan bölgelerden örnekler verdi. Ayrıca ODTÜ-KKK, İnşaat Mühendisliği Programı, Zemin Mekaniği Laboratuvarında sıvılaşma konusunda yapılan deneylerden örnekler verdi.

Son konuşmacı olarak Dr. Ali Şahin Taşlıgedik ise depremlerden alınması gereken dersler konusunda Yeni Zelanda’dan örnekler verdi. Deprem anında meydana gelen yükün binaların yapısal birimleri üzerindeki etkisi olan Yük Yolu kavramı hakkında bilgiler verdi. Sönümlenmeyen ve sönümlenen serbest sanılım hakkında bilgiler paylaştı. Ayrıca bir binanın maliyetine bakıldığında depreme dayanıklılığını belirleyen yapısal birimlerin binanın maliyetinin %18 ile %8 arasında olduğunu belirtti. Deprem yükü geldiğinde yapısal betonarme duvarların betonarme kolonlara göre depreme daha dayanıklı olduğu hakkında grafikler gösterdi. Son olarak da depremde yıkım tipleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.