Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Mezuniyet Ankara’da Coşkuyla Kutlandı

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’ndan Önemli Başarı
İki ODTÜ Birincisinden Birisi
ODTÜ Kıbrıs’tan

Dünyanın en saygın üniversitelerinden ODTÜ’de bu sene, iki üniversite birincisinden birisini Kuzey Kıbrıs Kampusu çıkardı. Kampus geçen sene de, 4 ODTÜ birincisinden ikisini çıkarmıştı.

Ankara, Kuzey Kıbrıs ve Erdemli olmak üzere, 3 kampusuyla eğitim veren, ülkemizin yurtdışında kampusu olan tek üniversitesi ODTÜ’de; 2015-2016 Akademik Yılı’nın iki Üniversite Birincisinden birisini Kuzey Kıbrıs Kampusu çıkardı.

Bu sene 180 lisans ve 5 yüksek lisansmezun veren ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda, ODTÜ birincisi çıkarmanın mutluluğuna; 10 eğitim programının birincisinin yüksek mezuniyet notu sevinci de eklendi.

Mezunlar ve birinciler, 3 Temmuz Pazar günü, ODTÜ Ankara Kampusu ODTÜ Stadyumu’nda yapılan Mezuniyet Töreni’nde diplomalarını ve başarı plaketlerini aldılar.

Kuzey Kıbrıs Kampusu Öğrencisi, Filistinli Abdullah Alchıhabı, ODTÜ Birincisi Oldu

Bu sene 180 lisans öğrencisinin mezun olduğuODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda; 5 uluslararası öğrenci, 4 TC. vatandaşı öğrenci ve 1 KKTC vatandaşı öğrenci program birincisi oldular. Bilgisayar Mühendisliği (CNG) eğitim programından Filistinli öğrenci Abdullah Alchıhabı, tüm ODTÜ’nin Birinciliğini, Ankara Kampusu Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Çağıl Köroğlu ile paylaşırken; şu isimler kampus program birinciliklerini elde ettiler: İşletme (BUS)-Erkam Gönlüaçık (Türkiye); Bilgisayar Mühendisliği (CNG)-Abdullah Alchıhabı (Flistin-  ODTÜ birinciliği yanı sıra; program birincisi, mühendislik programları birincisi ve Kıbrıs Kampusu birincisi); İnşaat Mühendisliği (CVE)-Abdullah Wahıb (Ürdün); Elektrik-Elektronik Mühendisliği (EEE)-Bazıl Nawaz (Pakistan); İngilizce Öğretmenliği (EFL)-Selin Tanış (Türkiye); Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (GPC)-Seher Yıldırım (Türkiye); Makina Mühendisliği (MECH)-Kelvin Luis Munene (Kenya); Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği (PNGE)-Joshua Mugisha (Ruanda); Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (PSIR)-Demet Sır (Türkiye); Psikoloji (PSYC)-Hazal Hoca (KKTC-Aynı zamanda Kıbrıs Kampusu Sosyal Programları Birincisi)

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar: “ODTÜ ismi, toplumumuzda güvence haline gelmiştir.”

Her sene olduğu gibi coşkuyla kutlanan Mezuniyet Töreni’nin açılış konuşmasını yapan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar; yeni mezunlara başarı ve mutluluklar dileyerek şunları söyledi: “ODTÜ, bundan 60 yıl önce sadece 40 öğrenci ile birkaç barakada eğitime başladı. Bu süre boyunca oluşturulan niteliklerinden dolayı, üniversitemiz, toplumun çok geniş kesimleri için ‘en güvenilir’, ‘en itibarlı’ eğitim kurumu olmuştur. ODTÜ ismi, toplumumuzda güvence haline gelmiştir. ODTÜ’nün başarılarının ve toplumumuza katkılarının devamı, bu kurumsal değerlerin ve ilkelerin korunmasına bağlıdır. Önümüzdeki dönemde de, tüm ODTÜ’lülerin ve ODTÜ dostlarının aynı duyarlılık ve kararlılıkla, ODTÜ’nün kurumsal kültürüne ve özgürlük ortamına sahip çıkacaklarına inanıyorum. Çünkü bu ilke ve değerleri, ODTÜ’nün varlığının temelidir. ODTÜ’lü olmak, ODTÜ’yü temsil eden değerleri ve ilkeleri korumak ve ODTÜ’ye sahip çıkmaktır.”
ODTÜ Birincisi Abdullah Alchıhabı: “ODTÜ gibi bir üniversiteyi Kıbrıs’ta okudum; bu eşsiz bir ayrıcalık.”

ODTÜ birinciliğiyle ilgili duygularını paylaşan Abdullah Alchıhabı ise, öncelikle ODTÜ gibi bir üniversiteyi, Kıbrıs gibi dünya harikası bir bölgede okumanın ayrıcalığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Elde ettiğim başarıdan inanılmaz mutluyum. ODTÜ’yü, Kıbrıs’ta okuma tercihimden hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Üniversite, kurumun verdiği eğitim kadar; hem üniversitenin sosyal ortamı ve hem de kurumun bulduğu yöre, şehir, coğrafya demektir... ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda bu üç faktörün uyumu söz konusuydu. Üniversite eğitimi almak isteyen, üniversite eğitimi zamanı gelmiş tüm dünya öğrencilerine, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nu tercih edebilecekleri bir üniversiteler arasına rahatlıkla eklemelerini öneriyorum.” dedi.