Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

İlk 500'de Türkiye'den Tek: ODTÜ

ODTÜ, Webometrics 2021 dünya sıralamasında ilk 500'de yer alan Türkiye'den tek Üniversite !

ODTÜ, Temmuz ayında açıklanan 2021 Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda (Webometrics Ranking of World Universities), Türkiye üniversiteleri arasında birinci, dünya üniversiteleri arasında 497'inci sırada yer aldı. Böylelikle ODTÜ, yaklaşık 12 bin üniversitenin bulunduğu dünya sıralamasında, ilk 500 üniversite arasına Türkiye’den giren tek üniversite olurken, Avrupa sıralamasında ise 207'inci oldu.

İspanya merkezli Bilimsel Araştırmalar Yüksek Kurulu’na bağlı Cybermetrics Lab tarafından hazırlanan Webometrics Üniversite Sıralamaları, yılda iki kez açıklanıyor. Sıralamada üniversite web sayfalarına diğer siteler tarafından verilen bağlantılar, en çok atıf alan araştırmacıların atıfları ve en yüksek atıf alan ilk yüzde 10’luk dilimdeki yayınlar dikkate alınıyor.

Webometrics dünya sıralaması için https://www.webometrics.info/en/world, Avrupa sıralaması için https://www.webometrics.info/en/Ranking_Europe, ülke sıralaması için ise https://www.webometrics.info/en/Europe/Turkey sayfaları ziyaret edilebilir.