Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Fantastik Kurgu Topluluğu Anlatıyor

Fantastik Kurgu Topluluğu olarak amacımız okulun yoğun ders programının ve sınavların yarattığı stresi olabildiğince azaltmak. Bunu haftalık olarak yaptığımız etkinlikler ile sağlamaya çalışıyoruz. Etkinliklerimiz arasında başta fantastik rol yapma oyunları olmak üzere aramızda düzenlediğimiz turnuvalar ve atölye etkinliklerimiz de bulunuyor.

Fantastik Rol Yapma (FRP) etkinliğimiz masa başında oynanan bir oyundur. Oyuncular, kendi hayal dünyalarında belirli kurallar dahilinde yarattıkları karakterleri ile oyun yöneticisinin hikayesinde rol alırlar.

Aynı zamanda her yıl Bahar Şenliği’nde Hazine Avı (Treasure Hunt) düzenliyoruz. Genel anlamda bulmaca çözme üzerine kurulu bir etkinlik olan Hazine Avı, ODTÜ Kıbrıs'ta en çok katılımcısı olan etkinliklerden biri.

Fantastik Kurgu Topluluğu Başkanı Gökhan Tural ile röportaj:

  • En çok ilgi gören FRP oyunu hangisi?

Fantasy Role Play (FRP) kendi içerisinde birçok dala ayrılıyor. Topluluğumuz çoğunlukla Dungeons and Dragons (D&D) ve World of Darkness (WoD) sistemlerini kullanıyor. Dungeons and Dragons orta çağ sevenlere ve World of Darkness modern hayatı sevenlere sesleniyor. Oyun yöneticileri bu sistemler üzerinden kendi dünyalarını yaratarak oyunları açıyorlar. En popüler sistem olarak World Of Darkness’ı söyleyebilirim.

  • Şu anda bu oyundaki en güçlü karakteri kim oluşturdu ve hangi karakter?

Bu tür bir kıyaslama yapamayız çünkü bu durum kişiden kişiye ve oyundan oyuna değişmekte. Bir karakter fiziksel anlamda güçsüz iken sosyal açıdan güçlü diğer bir karakter için tam tersi geçerli olabilir. Burada amaç oyunu kazanmak değil oyunu yaşamaktır.

  • Hazine Avı’na hangi bölüm öğrencileri daha çok katılıyor?

Böyle bir anket düzenlemedik fakat son yıllardaki birincilere bakarsak hocalarımızdan ve mühendislik okuyan arkadaşlarımızdan büyük ilgi görüyoruz.

  • Hazine Avı’nı tüm Kampus genelinde mi yapıyorsunuz yoksa belli bir alanla sınırlıyor musunuz?

Hazine Avı'nın sınırları havuz ve mühendislik labları ile sınırlıdır. Öğle sıcağında etkinliğimizi buralarla sınırlı tutmak zorundayız aksi takdirde hakemlerin ve oyuncuların sağlık sıkıntısı yaşama ihtimali yükseliyor. Hazine Avı'nın sınırları genişletilebilir fakat etkinliği akşamüstüne taşımamız gerekir. Akşamları olan konserler ise katılımcı sayısını azaltacağı için etkinlik gün ortasında ve sınırlı bir alanda düzenleniyor.

Başkan: Gökhan Tural
e-posta: gokhan.turalatmetu.edu.tr