Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİMİZ GURURLANDIRDI

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Petrol ve Doğal Gaz Öğrencilerinin Başarısı

 

TMMOB Petrol Mühendisleri Odasının düzenlediği Türkiye 4. Bilimsel ve Teknik Petrol Kongresi 18-20 Kasım 2020 tarihleri arasında çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirildi.

Üniversitelerin petrol mühendisliği bölümü öğrencilerinin bildirileri ile katılacağı poster sunumlarının da yer aldığı Kongre kapsamında, SPE Öğrenci Yarışması da yapıldı. Bu yarışmada ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencilerinden Thraiye Hemed üniversite öğrencileri kategorisinde birinci olurken,Usama Waseem ise ikincilik ödülü aldı. Mezun öğrenci kategosinde ise yine ODTÜ Kıbrıs mezunu Ahmed Magdy birincilik ödülü aldı. Öğrencilerimiz başarılarıyla kampumuzu gururlandırmışlardır.

Sektörde oluşan büyük talebe cevap bulmak üzere düzenlenen Kongre, petrol ve jeotermal endüstrisindeki tüm paydaşların akademik ve teknik konular ile mevzuat alanlarındaki bilgi ve tecrübelerini paylaştığı, dünyadaki tüm gelişmelerin tartışıldığı bir ortam sunmuştur.

Türkiye bölgedeki önemli bir doğal gaz ve ham petrol tüketicisi ve son zamanlarda gündemde yer alan Karadeniz ve Doğu Akdeniz gelişmelerinin aktif oyuncusu olmasının yanında fiziki ve hukuki altyapısı ile en gelişmiş pazarlar arasında yer almaktadır. Enerji piyasasındaki düzenlemeler, Türk Petrol Kanunu ve ilgili yönetmelikler ile halen çok kısıtlı olan yerli arama ve üretim yatırımlarının kara ve deniz alanlarında artırılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, petrol endüstrisinde teknik ve bilimsel gelişmelerin yakından takıp edilmesine ve bunlara katkı sunulmasına ihtiyaç vardır.