Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Anasayfa

Mühendislik Lisans Programları

HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMINA HOŞGELDİNİZ…

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Havacılık ve Uzay Mühendisliği programında, mükemmel seviyede eğitim almış, havacılık ve uzay endüstrisinin günümüzdeki ve gelecekteki ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilecek mühendisleri yetiştiriyoruz.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, ODTÜ Ankara'nın 61 yıllık deneyimi ve ODTÜ adının prestiji ile geleceğin Uzay ve Havacılık Mühendislerini yetiştiriyor. Alanda rekabet edebilen, sektörün tercih edeceği mezunlar için öğrencilerimize alanın uzmanları tarafından titizlikle hazırlanmış bir müfredat kapsamında eğitim veriliyor. Öğrencilerimiz kampus olanaklarımız doğrultusunda kuramsal eğitim ile uygulamalı eğitimi bir arada götürme şansına sahip oluyor.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği programı mezunları sektörde geniş iş olanaklarına sahip. Mezunlarımız;

 • Üniversitelerde, TÜBİTAK ve araştırma  enstitülerinde, ROKETSAN, TAI, TEI, ASELSAN gibi
          kuruluşlarda tasarım ve üretim mühendisliği alanında,
 • THY, hava kuvvetleri ikmal bakım merkezleri, özel havayolu şirketleri, Türk Hava Kurumu gibi
          kuruluşlarda bakım onarım mühendisliği alanında,
 • Yerli ve yabancı havayolu şirketlerinde hava taşıtları işletmeciliği alanında çalışma olanağı
          bulabilir.

Mezunlarımız aldıkları disiplinler arası eğitim sayesinde farklı mühendislik branşları için de tercih ediliyor. Bu nedenle mezunlarımız enerji, otomotiv, beyaz eşya gibi sektörlerde de rahatlıkla iş olanağı bulabiliyor.

Üniversite tercihi döneminde adayların ve ailelerinin akıllarında çok fazla soru olduğunu biliyoruz. Bu sorulardan akla gelecek ilk üçünü sizler için program web sayfamızda yanıtladık:

Havacılık ve Uzay Mühendisliği nedir?

Neden Havacılık ve Uzay Mühendisliği?

Neden ODTÜ Kıbrıs'ta Havacılık ve Uzay Mühendisliği?

 

ODTÜ'lüler olarak "Bizler dünyayı değiştirebiliriz.". Sizler de ODTÜ Kıbrıs Havacılık ve Uzay Mühendisliği programını seçerek, geliştirdikleri hafif ve yeni malzemelerle insanlığın daha çevreci, daha güvenli, daha hızlı ve daha ucuz seyahat etmesini sağlayacak teknolojilere imza atacak mezunlarımızın arasına katılabilir ve dünyayı değiştirmemize yardımcı olabilirsiniz!

ODTÜ Kıbrıs'ta görüşmek üzere.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği nedir?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği; uçak, helikopter, roket, füze gibi hava araçları ile uydu gibi uzay taşıtlarının AR-GE, tasarım, üretim, test ve performansları ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği lisans programı;

 • Hava ve uzay taşıtlarının hava ile olan etkileşimlerini inceleyen Aerodinamik,
 • Bu sistemler hava ve uzayda hareket halindeyken üzerlerine etkiyen kuvvetlerin etkilerini inceleyen Yapı ve Malzeme,
 • Sistemlerin hareket edebilmesini sağlayan itki gücünü inceleyen İtki ve
 • • Sistemin kararlı, kontrol edilebilir ve düzgün hareket etmesini amaçlayan, bu amaçla kontrol girdileri ile hareket çıktıları arasındaki uyumu inceleyen Uçuş Mekaniği ve Kontrol konularındaki ders ve uygulamalardan oluşmaktadır.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği eğitimi genel olarak Makine Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği gibi mekanik alanında eğitim veren mühendislik bölümlerinin yanı sıra, Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri ile de yakın bir ilişki içindedir.

Neden Havacılık ve Uzay Mühendisliği?

Havacılık ve uzay sektörü günümüzde hızla gelişiyor ve cazip iş olanakları sunuyor. Uçaklar, insansız hava araçları, uydular, rüzgâr türbinleri gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin ülkemizde tasarlanıp üretilmesi artık mümkün. Bu yöndeki AR-GE ve üretim yatırımları her geçen gün artıyor. Sivil havacılık sektörü de TÜBİTAK Vizyon 2023 Teknoloji Öngörü Projesi öngörüleri doğrultusunda hızla büyüyor. Bütün bu gelişmeler havacılık ve uzay alanındaki iş olanaklarını artırıyor. Yakın gelecekte gerek uçak tasarım ve üretim projeleri gerek uydu ağırlıklı uzay çalışmaları bu alanda yetişmiş uzman işgücü talebini daha da artıracak.

Neden ODTÜ Kıbrıs'ta Havacılık ve Uzay Mühendisliği?

ODTÜ Kıbrıs Havacılık ve Uzay Mühendisliği Programı gücünü ve ihtiyaç duyduğu desteği Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Ankara'daki dünyaca ünlü Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünden alıyor. Kıbrıs'ta başlatılan Havacılık ve Uzay Mühendisliği programı, daha fazla sayıda öğrencinin ODTÜ'nün bu alandaki benzersiz deneyiminden faydalanması için önemli bir fırsat! Eğer siz de bu alanda, ODTÜ'nün 61 yıllık deneyimi ve dünyaca kabul gören prestijini arkasına alan bir programda eğitim almak istiyorsanız, ODTÜ Kıbrıs sizi bekliyor.