en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Başvuru ve Kabul

İktisadi ve İdari Bilimler Lisans Programları

Başvuru ve Kabul

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı yüksek lisans programı farklı disiplinlerden uygun adayların başvurularına açıktır. Lisans derecesini Siyaset Bilimi, Siyasi Çalışmalar, Karşılaştırmalı Siyaset , Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Çalışmalar alanlarından almış adayların yanısıra Sosyoloji, Kültürel Çalışmalar, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Tarih, Felsefe, İktisat, İşletme, Alan ve Bölge Çalışmaları, Edebiyat, Mütercim ve Tercümanlık, ve Hukuk gibi diğer sosyal ve beşeri bilimler alanlarından lisans derecesi almış adayların da başvuruları kabul etmekteyiz. Ayrıca Sosyal Bilimler alanına geçmek isteyen Doğa Bilimleri ve Uygulamalı Bilimler bölümlerinden mezun adayların başvurularını da kabul ediyoruz.

Her yıl Eylül ayında başlayan akademik yıl için olan başvurular,  1 Mart-31 Temmuz tarihleri arasında ve yıl boyunca kullanıma açık online başvuru sisteminden  yapılmalıdır.

Başvurular online olarak ve aşağıdaki yönergeleri takip ederek buradan yapılmalıdır:

Kabul komitesi asgari kriterleri sağlayan tüm başvuruları resmi olarak değerlendirmeye alacaktır. Sağlanması zorunlu olan asgari kriterler şu şekildedir:

 • Resmi olarak tanınan bir üniversiden alınmış lisans derecesi
 • 4 üzerinden asgari 2.5 ve ya eşdeğer ortalama (CPGA). [İngiliz sisteminde asgari eşdeğer ortalama “Second Class, Upper Division [2.i],” yüzdelik sistemde ise %75’dir.]
 •  İngilizce Yeterlilik durumunu gösteren sertifika. İngilizce yeterlilik sertifikası  24 ay önce veya daha yakın bir tarihte alınmış ve en az aşağıdaki puanlarda olmalıdır:
  • IELTS-asgari 6.5 ya da
  • TOEFL  Eski “paper-based”  sınav sisteminde  –asgari 550 ve Yazılı İngilizce Sınavında asgari 4 ya da
  • TOEFL Bilgisayar temelli  (CBT) sınav sisteminde- asgari 213 ya da
  • T OEFL Internet tememli (IBT) sınav sisteminde-asgari 79 ya da
  • ODTÜ İngilizce Yeterlik Sınavında-asgari 65.

Ana dili İngilizce olanlar ve İngilizce dili ile eğitim veren üniversitelerden mezun olanlar bu zorunluluklardan muaf tutulabilinir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 24 ay önce veya daha yakın bir tarihte alınmış ALES sınavında en az 55 puan

Başvuru sürecinde henüz mezun olmamış öğrencilerin başvuruları da değerlendirmeye alınacaktır. Bu durumdaki kişiler mevcut kümülatif ortalamalarını (CGPA) ve mezuniyet durumlarında bekledikleri kümülatif ortalamalarını ortalamalarını (CGPA)başvurularında belirtmelidirler. Bu durumda iseniz not dökümü (transcript) belgenizi başvuru sistemine yükleyiniz ve sizin için referans mektubu yazacak kişilerin mezuniyet durumunuzda beklediğiniz ortalamayı onaylamalarını isteyiniz. Benzeri şekilde, İngilizce yeterlilik sınavı ya da ALES sonuçlarını bekliyorsanız  başvurunuzda bu sınavların sonuçlarını almayı beklediğiniz tarihleri  belirtiniz.

Online başvuru yönergeleri ve başvuru bağlantılarına buradan ulaşabilirsiniz.