Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Ödeme İşlemleri

Ödeme İşlemleri
   • Etkileşimli ders kayıtları ilgili öğrenim ücreti ödemesi tamamlandığı zaman açılacaktır.
   • Ödemeler, lisans programı öğrencileri için 17 Temmuz- 25 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılabilecektir.
   • Yaz Okulu dersleri için ilgili ödemeler, Türkiye İş Bankası ATM'lerinden nakit olarak veya kredi kartı ile OPAY sistemi https://opay.ncc.metu.edu.tr/ üzerinden yapılabilecektir.
   • Öğrenim ücretlerini TL olarak ödeyen Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencilerinin, Kuzey Kıbrıs Kampusunda açılacak dersler için ödemeleri gereken KDV Dâhil kredi başı ders ücreti 1520 TL olarak belirlenmiştir. Alınması planlanan derslerin toplam kredisinin öğrenci tarafından hesaplanarak ilgili ödemenin yapılması gerekmektedir. Bu durumdaki öğrencilerin kayıt işlemleri için Intranet üzerinden Öğrenci Başvuru Formunu doldurmaları gerekmektedir. Öğrencilerin kayıtları Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
   • Öğrencilerin mezun olmak için sadece kredisiz staj dersi kalması durumunda öğrenim ücreti ödemesi yapmaları gerekmemektedir. Gerekli şartları sağlayan öğrenci intranet üzerinden Öğrenci Başvuru Formunu doldurup başvuruda bulunmalıdır. Staj dersi farklı bir ders ile birlikte alınması durumunda ise 2 kredilik ders olarak hesaplanmalıdır ve ödeme alınır.
   • Gerekçeli durumlarda yaz okulu öğrenim ücreti iade başvuruları 31 Temmuz - 11 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılmalıdır. Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileri iade başvurularını İntranette yer alan Öğrenci İade Başvuru Formunu doldurarak yapmalıdır
   • Ankara Kampusu’nda alınacak dersler için kredi başı ders ücreti alttaki tabloda belirtilmiştir.

İşletme

590 TL

İktisat

590 TL

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

590 TL

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

290 TL

İngilizce Öğretmenliği

290 TL

Psikoloji

590 TL

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

730 TL

Bilgisayar Mühendisliği

730 TL

Kimya Mühendisliği

730 TL

İnşaat Mühendisliği

730 TL

Elektrik - Elektronik Mühendisliği

730 TL

Makina Mühendisliği

730 TL

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

730 TL

Türkiye İş Bankası ATM'lerinden yapılacak nakit işlemler için aşağıda belirtilen yol izlenmelidir. Ödemelerin öğrenci numarasıyla yapılması gerekmektedir. ATM'ler üzerinden yatırılacak olan tutar öğrenci tarafından belirlenmektedir. Sistemde borç tanımlı olmadığı için ödemenin alınacak kredi sayısına bağlı olarak öğrenci tarafından hesaplanarak yapılması gerekmektedir.

Bankalara Öğrenim Ücreti yatırılırken gerekli olacak bilgiler:
Türkiye İş Bankası:

  • Şube’den yapılacak işlemler için: Faturalar --> Kurum Borç Sorgula ve Ödeme --> Fatura Üniversite Ödemeleri (ODTÜ) --> Öğrenci Numarası
  • İşCep yoluyla yapılacak işlemler için: Ana Menu --> Ödeme Yap --> Fatura --> Anında Fatura Öde --> Kurum Tipi: Üniversite --> Kurum Adı: ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - ODTÜ --> Öğrenci Numaranızı giriniz

Garanti Bankası: Kurum Kodu: 47 (yalnızca kurum kodunun verilmesi yeterlidir)

Kredi Kartı ile Online Ödeme: Öğrenim Ücreti ödemelerinizi

http://opay.ncc.metu.edu.tr/

adresi üzerinden kredi kartı kullanarak yapabilirsiniz.

  • Kredi kartı ile OPAY sistemi üzerinden yapılacak ödemeler için sistem, 25 Temmuz 23:59'a kadar açık olacaktır.

Kredi Kartı ile Ödeme:

  • OPAY sistemi KKK dersleri için belirlenmiş kredi ücreti esas alınarak düzenlenmiştir. OPAY sistemi Ankara dersleri için de kullanılabilir. Sistemde Ankara dersleri için gerekli kredi başı ders ücretleri tanımlı olmadığından Ankara dersleri için ödeme yapacak öğrencilerin ödeme yapmak istedikleri tutara yakın bir miktarı seçerek ödeme yapmaları mümkündür.

Ücretsiz MAT 120 Uygulaması:

  • Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencilerinden, 2022-2023 Akademik Yılı Güz Döneminde MAT 100 dersini ilk defa alıp geçer not alan ve izleyen 2022-2023 Bahar Döneminde MAT 119 dersini alarak başarılı olan öğrenciler, yaz okulunda Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda açılan MAT 120 dersini ücretsiz alabilirler. Bu durumdaki öğrencilerin en geç 24 Temmuz 2023 tarihine kadar İntranette yer alan Öğrenci Başvuru Formu'nu doldurmaları gerekmektedir (Başvuru nedeni ücretsiz MAT 120 seçilmelidir).