en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Yeni Koronavirüsüne Karşı Önlemler

Yeni Koronavirüsü’ne Karşı Önlemler
(Güncelleme: 18 Mart 2020)

Yeni Koronavirüsü’ne karşı alınan önlemlere dair sık sorulan sorular ve cevapları için lütfen aşağıya ilerleyin

Yeni Koronavirüsü (COVID-19) her geçen gün yayılmakta ve virüsten kaynaklanan tehdit ne yazık ki büyümektedir. Mensup ve öğrencilerimizi bu tehlikeden korumak için aşağıdaki önlemleri hayata geçirmiş bulunuyoruz:

 • KKTC Bakanlar Kurulu’nun 10 ve 13 Mart 2020 tarihli kararları doğrultusunda tüm sınıf içi eğitim faaliyetleri, sınavlar ve konferanslar 27 Mart 2020 Cuma gün sonuna kadar iptal edilmiştir.
 • Öğrenci topluluklarının etkinliklerine ve toplu seyahat edilmesini gerektiren faaliyetlere ara verilmiştir.
 • Zorunlu olmayan seyahatler durdurulmuştur.
 • Yarı zamanlı öğretim elemanlarının seyahatleri 27 Mart 2020 Cuma günü sonuna kadar durdurulmuştur.
 • Gereken önlemlerin hayata geçirilmesi için idari birimlerimiz hizmet vermeye devam etmektedir.
 • Öğrencilerimizi kalabalık alanlardan korumak için KKTC Bakanlar Kurulu kararları da gereğince kampustaki tesis ve işletmelerin çalışma saatlerine sınırlandırmalar getirilmiştir. Güncel durumu aşağıda yer alan soru-cevap kısmından öğrenebilirsiniz.
 • Kullanımı süren kampus tesislerinde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları titizlikle sürmektedir.
 • Yurt yöneticilerimiz yurtlarda alınması gereken önlemleri düzenlemek üzere iş başındadır. Bütün yurt binaları yıkanıp temizlenerek dezenfekte edilmiştir. Öğrenci odaları dezenfekte edilmiştir. Yurt ortak kullanım alanları yıkanıp dezenfekte edilmiş ve oda temizlik sıklığı artırılmıştır. Yurtlardaki tuvalet, banyo, giriş, koridor, mutfak, çalışma salonu, lobi gibi ortak alanlar gün içinde sık sık dezenfekte edilmektedir. Yurtlara öğrencilerimizin kullanımı için el dezenfektan jel konmuştur ve yurtlarda kalan öğrencilerimizin odalarını sık sık havalandırmaları ve kendilerine sunulan el jellerini sık sık kullanmaları beklenmektedir. Dezenfeksiyon çalışmaları her gün tekrarlanacaktır ve yurt personeli ile kantinler sıklıkla denetlenmektedir.
 • Sağlık Merkezi 24 saat hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz 1920 numaralı iç hattan sesli olarak ya da +90 533 850 58 26 numarasından WhatsApp üzerinden yazılı olarak Sağlık Merkezi’ne ulaşabilir.
 • Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 • Spor salonunun kapalı spor alanları kullanıma kapatılmıştır ve dezenfeksiyon çalışması başlamıştır.
 • Bütün akademik binalar gerekli prosedüre uygun olarak dezenfekte edilerek kapatılacaktır. Tüm yüzeyler çamaşır suyu ve ardından alkol tatbik edilerek sterilize edilmektedir. Bilgisayar, masa ve kapı gibi sıklıkla elle temas edilen yüzeyler özellikle sterilize edilmiştir.
 • Kampus giriş çıkış kontrolleri artırılmıştır.
 • Kampus misafirhanesi ODTÜ mensupları dışında konaklamaya kapatılmıştır.
 • Kampustaki yeme içme mekanlarında düzenli sürdürülen kontrollerin sıklığı artırılmıştır. Yeme içme tesislerinde hijyen protokollerine uygun hareket edilmesine en üst düzeyde özen gösterilmektedir.

 

Toplumda paniğin yayılması krizin yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Bu süreçte temel önlemleri almak ve sağduyulu davranarak sakin kalmak kişisel ve toplumsal bir sorumluluktur. Lütfen sosyal medya üzerinden yayılabilecek sahte bilgilere karşı farkındalıklı olun. T.C. Sağlık Bakanlığının ilgili web sitesi ve Dünya Sağlık Örgütünün Koronavirüsü Bilgi Bankası gibi resmi ve güvenli kaynakları dikkatle takip edin. ODTÜ tarafından yayınlanan bu bilgi verici videoyu da izleyebilirsiniz. Sağlık otoriteleri tarafından doğrulanmamış bilgilerin yayılımına engel olun. Panikle alışveriş yapmak ve raf ömrü kısa olan çabuk bozulacak gıdalardan büyük miktarlarda satın almak yalnızca israfa yol açacak ve uzun vadede hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Virüsten korunmak için ellerin sık sık yıkanması, öksürürken ve hapşırırken peçete kullanılması ve kullanılan peçetenin derhal atılması ile mecburi durumlar haricinde insanlarla yakın temastan ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınılması gerekmektedir. Kapalı ortamların sık sık havalandırılması da önemlidir. Gerekli önlemleri hayata geçirdikten sonra sağduyulu davranmak, sakin kalmak ve panik ortamı yaratılmasının önüne geçmek virüsün yayılımının engellenmesi için büyük önem taşımaktadır. Kampusumuzun tüm birimleri gerekli önlemlerin alınması ve sizlerin korunması konusunda aktif olarak çalışmaktadır. Okulun farklı alanlarında sizlere sunulan el dezenfektanlarını kullanın, yaşam alanlarınızı sık sık havalandırın ve insanlarla temasınızı azaltın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü gibi sorunlar yaşamaya başlarsanız hemen Sağlık Merkezi’ne başvurun.

İçinde bulunduğumuz durumun sizler için maddi ve psikolojik zorluklar yarattığının farkındayız. Bu zorlukları en aza indirebilmek için durmaksızın çalışıyoruz. Doğru önlemleri alarak, bu süreci en kısa sürede ve kayıpsız atlatacağımıza inanıyor ve bu süreçteki güçlü ve sorumluluk sahibi duruşunuz için sizlere teşekkür ediyoruz. Kişisel önlemleri özenle hayata geçirerek bu konuda iş birliği içinde olduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Sık Sorulan Sorular

Akademik Konular
Kampusta Yaşam ve Sağlık

Akademik Konular

Soru: Dersler ne zaman başlayacak?
KKTC Bakanlar Kurulu kararına göre eğitim faaliyetlerine 27 Mart 2020’ye kadar ara verilmiştir.

Soru: Derslere verilen aranın uzaması ihtimali var mı?
Eğitim faaliyetlerine başlanması konusunda KKTC Bakanlar Kurulu kararları bağlayıcıdır. Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan kararları dikkatle izliyoruz ve değerlendirerek gecikmeden paylaşıyoruz. Tarihte bir değişiklik olması halinde mutlaka bilgi vereceğiz.

Soru: Dönemin geri kalanı nasıl planlanacak? Dönemin uzaması ihtimali var mı? Sınavlar ne zaman yapılacak?
Hem kamu kurumlarının hem de kampusumuzun şu an en büyük önceliği kriz sürecinin olabilecek en kısa sürede ve kayıpsız atlatılmasıdır ve çalışmalarımız bu amaca yöneliktir. Eğitim öğretime başlanması, ders ve sınavların planlanmasına dair çalışmalar ilerledikçe sizleri bilgilendireceğiz.

Soru: Eğitime yeniden başlanması sürecinde mağduriyet yaşar mıyım? KKTC’ye yurt dışından döner ve 14 gözlem altında kalmak zorunda kalırsam derslerde yok sayılacak mıyım? Sınavlara girmekle ilgili sorun yaşayacak mıyım?
Eğitim öğretime yeniden başlamadan önce, bu süreçte KKTC’de kalan ya da yurt dışına çıkan tüm öğrencilerimizin durumlarını ve olası riskleri mutlaka değerlendireceğiz ve sizlerin sağlığını riske atacak ya da sizleri mağdur edecek karar ve uygulamalardan kesinlikle kaçınacağız. Bu sebeple sınav katılımı ya da ders devamsızlığı gibi konularda endişelenmeyin.

Soru: Dersler çevrimiçi olarak devam edecek mi?
Evet, 23 Mart 2020 tarihi itibariyle akademik dönem uzaktan eğitimle devam edecek. Bu konudaki detaylar öğrenci ve mensuplarımıza duyurularla sık sık aktarılıyor.

Kampusta Yaşam ve Sağlık

Soru: Yurt dışından Kuzey Kıbrıs’a dönen öğrencilerin durumu ne olacak?
KKTC Bakanlar Kurulu belirtilen 71 ülkenin vatandaşlarının ve bu ülkelerden gelen kişilerin ülkeye girişini yasaklamıştır. Bu yasak öğrenci ve çalışma iznine sahip kişileri de kapsamaktadır. KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı son karar ile ülkeye girişine izin verilen tüm kişiler 14 günlük karantina için gözlem merkezinde tutulacaktır. Bu kural KKTC vatandaşları ve ülkede çalışma izni/öğrenci muhacereti ile bulunan herkesi kapsamaktadır. Düzenleme ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacaktır. Yurt dışından dönecek öğrenci ve mensuplarımızın bu kuralı dikkate alarak yapacağımız duyuruları dikkatle takip etmeleri ve dönüşlerini buna göre planlamaları gerekmektedir.

Soru: Yurtlarda kalan öğrencilerin 14 günlük izlem ve kontrol süreci nasıl planlanacak?
Yurtdışından KKTC’ye dönen öğrencilerin gözlem işlemlerinin nasıl gerçekleşeceği konularında resmi makamlar tarafından henüz bilgi verilmemiştir. Üniversitemiz bu sürecin planlanması için gerekli makamlarla görüşmeye başlamıştır. Alacağımız tüm kararlarda ve hayata geçirilecek uygulamalarda sağlığınız ve güvenliğiniz öncelikli olacaktır. 

Soru: Kapalı spor salonu kullanıma açılacak mı? Neden açılmıyor?
Kapalı spor salonu virüsün yayılmasını engellemek için kullanıma kapatılmıştır. Salon ne kadar titizlikle dezenfekte edilse de kapalı bir ortamda spor yapan bireylerin kişiler arası en az 1 metre mesafe kuralına uymayacağı ortadadır. Bu sebeple virüsün yayılmasına karşı önlemler sürdüğü müddetçe açılmayacaktır. KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla da zaten tüm spor salonları (ve temel hizmet sağlayanlar dışında kalan tüm işletmeler) geçici olarak kapatılmıştır. Açık hava spor alanları kullanımınıza açıktır.

Soru: Kampus-Güzelyurt arasındaki servis neden çalışmıyor?
KKTC Bakanlar Kurulu kararıyla toplu taşıma faaliyetleri askıya alındığından servis hizmetimiz de durdurulmuştur.

Soru: Mediko hizmet vermeye devam edecek mi?
Evet, Sağlık Merkezi (Mediko) 24 saat boyunca sizlere hizmet vermeye devam ediyor.

Soru: Hangi kampus birimleri hizmet vermeye devam ediyor?
Aşağıdaki kampus birimleri belirlenen saatlerde hizmet vermeye devam ediyor. KKTC Bakanlar Kurulu’nun alacağı yeni kararlarla bu hizmetlerde zorunlu düzenlemelere gidilebileceğini lütfen unutmayın:

Sağlık Merkezi (Mediko): 24 Saat
Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi: Hafta içi 08.30-17.30
Kütüphane: Hafta içi 13.00-15.00 (Yalnızca ödünç alma-verme hizmeti)
Genel amaçlı bilgisayar laboratuvarı: 13.30-20.00
Temizlik ve güvenlik hizmetleri kesintisiz sürdürülmektedir.

Soru: Bu süreçte Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezinden nasıl destek alabilirim?
Okul numaran ve şifrenle https://his.ncc.metu.edu.tr adresine giriş yaptıktan sonra Bireysel Psikolojik Danışma Başvuru Formu’nu doldurabilirsin. Bireysel psikolojik danışma seansının ayarlanması için birim çalışanları sana e-posta ile ulaşacaktır. Lütfen e-posta kutunu sık kontrol et.

Soru: Kampusta hangi işletmeler hizmet veriyor?
Kampusta mevcut durumda hizmet veren işletmeler ve hizmet saatleri aşağıda listelenmiştir. KKTC Bakanlar Kurulu’nun alacağı yeni kararlarla bu hizmetlerde zorunlu düzenlemelere gidilebileceğini lütfen unutmayın:
Lemar: 08.00-20.00
Yemekhane (Alakart): 11.30-14.00 (öğlen yemeği) / 17.00-19.00 (akşam yemeği)
1. yurt kantini: 08.00-20.00
2. yurt kantini: 08.00-24.00
3. yurt kantini: 11.00-21.00

Soru: Yurtlar temizleniyor mu?
Evet, yurtlar düzenli olarak temizleniyor ve dezenfekte ediliyor. Dezenfeksiyon çalışmaları aralıksız sürdürülüyor olsa da yurtlarda kalan öğrencilerimizin de kullanım alanlarının temizliğine özen göstermesi önem taşıyor.

Soru: Kaldığım yurda dair bir sorunum olduğunda kime ulaşmalıyım?
Sorununuzun en kısa sürede çözümü için kaldığınız yurdun yöneticisine ulaşabilirsiniz.

Soru: Kampus yönetimi tarafından yapılan duyuru ve bilgilendirmelere nasıl ulaşabilirim.
Öğrenci ve mensuplarımıza bilgilendirme yapmak için kullandığımız temel kanal e-postadır. Buna ek olarak ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kampusta Yaşam Facebook ve Instagram sayfalarını takip ederek de duyurulara ulaşabilirsiniz.

Soru: Burada cevaplananlar dışında bir sorum, isteğim ve önerim olduğunda size nasıl ulaşabilirim?
Bize ulaşmak için Intranet sayfası altında yer alan geri bildirim sisteminde form doldurabilir veya ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kampusta Yaşam Facebook ve Instagram sayfaları üzerinden mesaj atabilirsiniz. Mesajınız ilgili idari birimler tarafından değerlendirilerek hızla cevaplanacaktır.