en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Yeni Koronavirüsüne Karşı Önlemler

Yeni Koronavirüsü'ne Karşı Önlemler
(Güncelleme: 6 Nisan 2020)

Yeni Koronavirüsü'ne karşı alınan önlemlere dair sık sorulan sorular ve cevapları için lütfen aşağıya ilerleyin

ODTÜ Ailesi'nin Değerli Üyeleri,

Gün geçtikçe etkisini artıran ve günlük hayatımızda önemli kesilmelere yol açan Yeni Koronavirüsü salgınını engelleme konusunda kampusumuzun tüm birimleri öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği önceliğiyle gereken önlemleri almaktadır. KKTC Bakanlar Kurulu'nun ve Yüksek Öğretim Kurulu'nun ilgili kararları da uygulamalarımıza kılavuzluk etmektedir.

10 Mart 2020 tarihinden bu yana salgının seyriyle paralel olarak KKTC Bakanlar Kurulu çeşitli kararlar almış ve alınan bu kararlar doğrultusunda sizlerin sağlığı ve güvenliği için aşağıdaki önlemler hayata geçirilmiştir:

 • KKTC Bakanlar Kurulu'nun 10 ve 13 Mart 2020 tarihli kararları doğrultusunda tüm sınıf içi eğitim faaliyetleri, sınavlar ve konferanslar iptal edilmiştir. Yüksek Öğretim Kurulunun kararı ile içinde bulunduğumuz 2019-2020 Bahar dönemine ait tüm dersler çevrimiçi yürütülmektedir. Kampusumuzda çevrimiçi eğitim 23 Mart 2020 tarihinde başlamıştır. Çevrimiçi yürütülemeyen uygulamalı dersler ve çevrimiçi gerçekleştirilmeyecek sınavlar için yaz aylarında yoğunlaştırmış bir akademik program düzenlenmesi planlanmaktadır. Akademik takvime dair tüm gelişmeler öğrenci ve mensuplarımızla anlık paylaşılmaktadır.
 • Öğrenci topluluklarının etkinliklerine, toplu seyahat edilmesini gerektiren faaliyetlere, yarı zamanlı öğretim elemanlarının seyahatlerine ve görevlendirme seyahatlerine ara verilmiştir.
 • Gereken önlemlerin hayata geçirilmesi için idari birimlerimiz hizmet vermeye devam etmektedir.
 • Öğrencilerimizi kalabalık alanlardan korumak için KKTC Bakanlar Kurulu kararları da gereğince kampustaki tesis ve işletmelerin çalışma saatlerine sınırlandırmalar getirilmiştir. Ülkemizde saat 06.00-21.00 arası kısmi, 21.00-06.00 arası ise tam sokağa çıkma yasağı vardır ve tesislerimizin kullanım durumu da bu doğrultuda düzenlenmektedir. Güncel durumu aşağıda yer alan soru-cevap kısmından öğrenebilirsiniz.
 • Yurtlar başta olmak üzere kullanımı süren kampus tesislerinde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları titizlikle sürmektedir. Yurt yöneticilerimiz yurtlarda alınması gereken önlemleri düzenlemek üzere iş başındadır. Bütün yurt binaları yıkanıp temizlenerek dezenfekte edilmiştir. Öğrenci odaları dezenfekte edilmiştir. Yurt ortak kullanım alanları yıkanıp dezenfekte edilmiş ve oda temizlik sıklığı artırılmıştır. Yurtlardaki tuvalet, banyo, giriş, koridor, mutfak, çalışma salonu, lobi gibi ortak alanlar gün içinde sık sık dezenfekte edilmektedir. Yurtlara öğrencilerimizin kullanımı için el dezenfektan jel konmuştur ve yurtlarda kalan öğrencilerimizin odalarını sık sık havalandırmaları ve kendilerine sunulan el jellerini sık sık kullanmaları beklenmektedir. Dezenfeksiyon çalışmaları her gün tekrarlanacaktır ve yurt personeli ile kantinler sıklıkla denetlenmektedir.
 • Yurtlarda kalan öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği için riskleri olabilecek en kapsamlı şekilde ortadan kaldırmak için yurt giriş-çıkış saatleri ve yurt ortak alanlarına erişim ilkeleri düzenlenmekte ve güncellenmektedir. Geçerli olan sokağa çıkma yasağı ilkeleri gereği öğrencilerin çok zorunlu market alışverişi ihtiyaçları dışında odalarını terk etmemeleri yasal bir zorunluluktur.
 • Sağlık Merkezi 24 saat hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz 1920 numaralı iç hattan sesli olarak ya da +90 533 850 58 26 numarasından WhatsApp üzerinden yazılı olarak Sağlık Merkezi'ne ulaşabilir.
 • Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bireysel psikolojik danışma hizmetleri çevrimiçi ve görüntülü olarak sürdürülmektedir.
 • Sokağa çıkma yasağının gereklilikleri doğrultusunda açık ve kapalı spor alanları, derslikler, bilgisayar laboratuvarları ve kütüphane kapatılmıştır.
 • Bütün akademik binalar gerekli prosedüre uygun olarak dezenfekte edilerek kapatılmıştır. Tüm yüzeyler çamaşır suyu ve ardından alkol tatbik edilerek sterilize edilmektedir. Bilgisayar, masa ve kapı gibi sıklıkla elle temas edilen yüzeyler özellikle sterilize edilmiştir. Çevrimiçi ders hazırlama aşamasında dileyen öğretim elemanlarımızın kontrollü olarak ofislerine erişimi mümkündür.
 • Çevrimiçi ders materyali hazırlanması için tüm programlara içinde kameralı dizüstü bilgisayar bulunan birer derslik atanmıştır.
 • Öğrencilerimizin başarısını artırmaya yönelik yürütülen Akran Destekli Çalışma Programı (SI-PASS) seansları çevrimiçi olarak sürdürülmektedir.
 • Kampus giriş çıkış kontrolleri artırılmıştır. ODTÜ mensubu olmayanların kampusa girmesi yasaktır. Kampus dışında konaklayan öğrencilerimiz kampusa her gün belirli saatler arasında, sınırlı bir sürede yemekhane, ATM ve sağlık merkezinden yararlanmak için girebilir. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimizin kampustan çıkışları da günün belirli saatlerinde ve sınırlı bir süre için mümkün olmaktadır.
 • Kampus misafirhanesi ODTÜ mensupları dışında konaklamaya kapatılmıştır.
 • Kampustaki yeme içme mekanlarında düzenli sürdürülen kontrollerin sıklığı artırılmıştır. Yeme içme tesislerinde hijyen protokollerine uygun hareket edilmesine en üst düzeyde özen gösterilmektedir.

 

 Toplumda paniğin yayılması krizin yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Bu süreçte temel önlemleri almak ve sağduyulu davranarak sakin kalmak kişisel ve toplumsal bir sorumluluktur. Lütfen sosyal medya üzerinden yayılabilecek sahte bilgilere karşı farkındalıklı olun. T.C. Sağlık Bakanlığının ilgili web sitesi ve Dünya Sağlık Örgütünün Koronavirüsü Bilgi Bankası gibi resmi ve güvenli kaynakları dikkatle takip edin. ODTÜ tarafından yayınlanan bu bilgi verici videoyu da izleyebilirsiniz. Sağlık otoriteleri tarafından doğrulanmamış bilgilerin yayılımına engel olun. Panikle alışveriş yapmak ve raf ömrü kısa olan çabuk bozulacak gıdalardan büyük miktarlarda satın almak yalnızca israfa yol açacak ve uzun vadede hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Virüsten korunmak için ellerin sık sık yıkanması, öksürürken ve hapşırırken peçete kullanılması ve kullanılan peçetenin derhal atılması ile mecburi durumlar haricinde insanlarla yakın temastan ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınılması gerekmektedir. Kapalı ortamların sık sık havalandırılması da önemlidir. Gerekli önlemleri hayata geçirdikten sonra sağduyulu davranmak, sakin kalmak ve panik ortamı yaratılmasının önüne geçmek virüsün yayılımının engellenmesi için büyük önem taşımaktadır. Kampusumuzun tüm birimleri gerekli önlemlerin alınması ve sizlerin korunması konusunda aktif olarak çalışmaktadır. Okulun farklı alanlarında sizlere sunulan el dezenfektanlarını kullanın, yaşam alanlarınızı sık sık havalandırın ve insanlarla temasınızı azaltın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü gibi sorunlar yaşamaya başlarsanız hemen Sağlık Merkezi'ne başvurun.

İçinde bulunduğumuz durumun sizler için maddi ve psikolojik zorluklar yarattığının farkındayız. Bu zorlukları en aza indirebilmek için durmaksızın çalışıyoruz. Doğru önlemleri alarak, bu süreci en kısa sürede ve kayıpsız atlatacağımıza inanıyor ve bu süreçteki güçlü ve sorumluluk sahibi duruşunuz için sizlere teşekkür ediyoruz. Kişisel önlemleri özenle hayata geçirerek bu konuda iş birliği içinde olduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Sık Sorulan Sorular

Akademik Konular
Kampusta Yaşam ve Sağlık

Akademik Konular      Tüm gelişmeler öğrencilerimize anlık olarak e-posta yoluyla iletilmektedir.

Soru: Yüz yüze dersler ne zaman başlayacak?
Yüksek Öğretim Kurulunun kararıyla 2019-2020 Bahar dönemi dersleri çevrimiçi olarak yürütülecektir. Çevrimiçi yürütülmesi mümkün olmayan uygulamalı dersler için yaz aylarında yoğunlaştırılmış bir program uygulanacaktır. Bu programın tarihi ve süresi salgının gidişatı doğrultusunda belirleneceğinden bu konu henüz netlik kazanmamıştır. Tüm gelişmeler öğrencilerimize anlık olarak e-posta yoluyla iletilmektedir.

Soru: Dönemin geri kalanı nasıl planlanacak? Dönemin uzaması ihtimali var mı? Sınavlar ne zaman yapılacak?
Hem kamu kurumlarının hem de kampusumuzun şu an en büyük önceliği kriz sürecinin olabilecek en kısa sürede ve kayıpsız atlatılmasıdır ve çalışmalarımız bu amaca yöneliktir. Bahar dönemine ait derslerin büyük çoğunluğu çevrimiçi olarak tamamlanacaktır. Derslerin son günü 5 Haziran 2020 olarak güncellenmiştir. Dönem sonu sınavları ise 6-26 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Derslerin çevrimiçi uygulaması ve sınavlar konusunda öğrencilerimiz, öğretim elemanları ile yakın iletişimde olmalı ve kendilerine yollanan duyuruları dikkatle takip etmektedir.

Soru: Eğitime yeniden başlanması sürecinde mağduriyet yaşar mıyım? KKTC'ye yurt dışından döner ve 14 gözlem altında kalmak zorunda kalırsam derslerde yok sayılacak mıyım? Sınavlara girmekle ilgili sorun yaşayacak mıyım?
Eğitim öğretime yeniden başlamadan önce, bu süreçte KKTC'de kalan ya da yurt dışına çıkan tüm öğrencilerimizin durumlarını ve olası riskleri mutlaka değerlendireceğiz ve sizlerin sağlığını riske atacak ya da sizleri mağdur edecek karar ve uygulamalardan kesinlikle kaçınacağız. Bu sebeple sınav katılımı ya da ders devamsızlığı gibi konularda endişelenmeyin.

Soru: Yaz okulu ne zaman olacak? İngilizce Yeterlilik Sınavı’nın tarihi değişecek mi? Bu dönem mezun oluyorum, diplomamı ne zaman alabilirim?
Öğrencilerimizin ve ailelerinin bu konularda bilgi sahibi olmak istemesini anlıyoruz ancak içinden geçtiğimiz kriz süreci gelecek haftaları öngörmeyi zorlaştırmaktadır. ODTÜ’nün ilgili birimleri salgının gidişatı doğrultusunda öğrencilerimizin aklında soru işaretleri yaratan yaz okulu, mezuniyet tarihi, uygulamalı bahar dönemi dersleri için yaz takvimi gibi konular üzerinde çalışmaktadır. Bu çalışmalar sonuçlandıkça öğrencilerimizi bilgilendireceğiz ancak akademik takvime dair detayların netleşebilmesi için öncelikle salgın sürecine dair öngörüde bulunabilir hale gelmemiz gerektiğini unutmayın.

Soru: Çevrimiçi derslere devam edecek teknik altyapım yok? Kaydımı dondurabilir miyim?
Evet, Alınan YÖK kararı uyarınca uzaktan eğitim kaynaklarına erişmekte zorluk yaşayan öğrencilerin dönem iznine (kayıt dondurma) başvurma hakkı bulunmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler Intranet’te yer alan Öğrenci Başvuru Formu üzerine gerekçeli dilekçelerini yazarak nccregatmetu.edu.tr adresinden Öğrenci İşleri Müdürlüğüne iletmelidir.

Soru: Çevrimiçi derslere daha etkin katılmak, bu derslerden yüksek verim almak ve başarımı korumak için neler yapmalıyım?
Çevrimiçi dersler sürecinde etkin bir performans sergilemek ve başarını korumak için hocalarınla sık iletişim kurmalı, gelen duyuru ve yönergeleri dikkatli okumalı ve aklında sorular olduğunda mutlaka sormalısın. Kendin için bir takvim yapmak ve yapman gerekenleri bu takvim üzerinde işaretleyerek takip etmek işleri kolaylaştırabilir. Uzaktan Eğitim Destek internet sitesi öğrencilere teknolojik araçların kullanımı konusunda destek vermektedir. Öğrenme ve Öğretmeyi Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Uzaktan Öğrenme İçin ÖGEM Kaynakları sayfasında da oldukça faydalı kaynaklar bulabilirsin.

 

 

 

Kampusta Yaşam ve Sağlık

Soru: Yurt dışından Kuzey Kıbrıs'a dönen öğrencilerin durumu ne olacak?
KKTC Bakanlar Kurulu kararı ile ülkeye KKTC vatandaşı olmayanların girişi yasaklanmıştır. Ülkeye giriş yapan KKTC vatandaşları da 14 gün merkezi gözlem altında tutulmaktadır.

Soru: Kampusta olan ve evine dönmek isteyen öğrenciler için girişimde bulunuyor musunuz?
KKTC ve Türkiye arasındaki uçuşlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kararı ile 21 Mart 2020 tarihinde durdurulmuştur. Deniz yoluyla da KKTC’den Türkiye’ye yolcu geçişi yasaktır. Kampusta olan ve Türkiye’deki evine dönmek isteyen öğrencilerimiz için ilgili makamlarla iletişimimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Bu iletişim kapsamında 27 Mart, 1 Nisan ve 4 Nisan tarihlerinde T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’nin girişim ve organizasyonuyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Türkiye’ye uçuş gerçekleşmiştir. Bu uçak seferlerinin ardından halen kampusta olan ve Türkiye’ye dönmek isteyen öğrenciler için girişimlerimizi sürdürüyoruz ancak yetkili merciler içinde bulunduğumuz dönemde seyahat edilmemesi gerektiğini sıklıkla hatırlatmakta.

Soru: Yurtlarda kalan öğrencilerin durumu ne olacak?
Yurtlarımız, öğrencilerimiz için tüm süreç boyunca açık olmaya devam edecektir. Öğrencilerimizin çoğunluğu halen yurtlarda kalmaktadır ve yurtlardaki temizlik, dezenfeksiyon ve güvenlik çalışmaları bu öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği için üst düzeyde sürdürülmektedir. Yurtlarımızın kapatılması ve yurtlardaki öğrencilerin yurdu boşaltmasının istenmesi söz konusu değildir.

Soru: Yurtlarda kalan öğrencilerin 14 günlük izlem ve kontrol süreci nasıl planlanacak?
Yurtdışından KKTC’ye dönen öğrencilerin gözlem işlemlerinin nasıl gerçekleşeceği konularında resmi makamlar tarafından henüz bilgi verilmemiştir. Üniversitemiz bu sürecin planlanması için gerekli makamlarla görüşmeye başlamıştır. Alacağımız tüm kararlarda ve hayata geçirilecek uygulamalarda sağlığınız ve güvenliğiniz öncelikli olacaktır. Bahar dönemi dersleri çevrimiçi yürütüldüğünden kampusu terk etmiş öğrencilerimizin kampusa dönmesi gerekliliği bulunmamaktadır. KKTC ve Türkiye arasındaki deniz ve havayolu ulaşımı da ikinci bir açıklamaya kadar durdurulmuştur.

Soru: Kapalı spor salonu kullanıma açılacak mı? Neden açılmıyor?
Kapalı spor salonu virüsün yayılmasını engellemek için kullanıma kapatılmıştır. Salon ne kadar titizlikle dezenfekte edilse de kapalı bir ortamda spor yapan bireylerin kişiler arası en az 1 metre mesafe kuralına uymayacağı ortadadır. Bu sebeple virüsün yayılmasına karşı önlemler sürdüğü müddetçe açılmayacaktır. KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla da zaten tüm spor salonları (ve temel hizmet sağlayanlar dışında kalan tüm işletmeler) geçici olarak kapatılmıştır. Mecburi alışveriş ve sağlık gereklilikleri dışında sokağa çıkmak yasaktır.

Soru: Kampus-Güzelyurt arasındaki servis neden çalışmıyor?
KKTC Bakanlar Kurulu kararıyla toplu taşıma faaliyetleri askıya alındığından servis hizmetimiz de durdurulmuştur.

Soru: Mediko hizmet vermeye devam edecek mi?
Evet, Sağlık Merkezi (Mediko) 24 saat boyunca sizlere hizmet vermeye devam ediyor.

Soru: Hangi kampus birimleri hizmet vermeye devam ediyor?
Aşağıdaki kampus birimleri belirlenen saatlerde hizmet vermeye devam ediyor. KKTC Bakanlar Kurulu’nun alacağı yeni kararlarla bu hizmetlerde zorunlu düzenlemelere gidilebileceğini lütfen unutmayın:

Sağlık Merkezi (Mediko): 24 Saat
Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi: Hafta içi 08.30-17.30
Temizlik ve güvenlik hizmetleri kesintisiz sürdürülmektedir.

 

Soru: Bu süreçte Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezinden nasıl destek alabilirim?
Okul numaran ve şifrenle https://his.ncc.metu.edu.tr adresine giriş yaptıktan sonra Bireysel Psikolojik Danışma Başvuru Formu'nu doldurabilirsin. Bireysel psikolojik danışma seansının ayarlanması için birim çalışanları sana e-posta ile ulaşacaktır. Lütfen e-posta kutunu sık kontrol et.

Soru: Kampusta hangi işletmeler hizmet veriyor?
Kampusta mevcut durumda hizmet veren işletmeler ve hizmet saatleri aşağıda listelenmiştir. KKTC Bakanlar Kurulu’nun alacağı yeni kararlarla bu hizmetlerde zorunlu düzenlemelere gidilebileceğini lütfen unutmayın:
Lemar: 08.00-19.30
Yemekhane (Alakart): 11.30-14.00 (öğlen yemeği) / 17.00-19.00 (akşam yemeği)
1. yurt kantini: 08.00-19.30
2. yurt kantini: Kapalı
3. yurt kantini: 11.00-20.00
EBI Yurdu Kantini: 09.30-20.00

Soru: Yurtlar temizleniyor mu?
Evet, yurtlar düzenli olarak temizleniyor ve dezenfekte ediliyor. Dezenfeksiyon çalışmaları aralıksız sürdürülüyor olsa da yurtlarda kalan öğrencilerimizin de kullanım alanlarının temizliğine özen göstermesi önem taşıyor.

Soru: Kaldığım yurda dair bir sorunum olduğunda kime ulaşmalıyım?
Sorununuzun en kısa sürede çözümü için kaldığınız yurdun yöneticisine ulaşabilirsiniz.

Soru: Kampus yönetimi tarafından yapılan duyuru ve bilgilendirmelere nasıl ulaşabilirim.
Öğrenci ve mensuplarımıza bilgilendirme yapmak için kullandığımız temel kanal e-postadır. Buna ek olarak ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kampusta Yaşam Facebook ve Instagram sayfalarını takip ederek de duyurulara ulaşabilirsiniz.

Soru: Burada cevaplananlar dışında bir sorum, isteğim ve önerim olduğunda size nasıl ulaşabilirim?
Bize ulaşmak için Intranet sayfası altında yer alan geri bildirim sisteminde form doldurabilir veya ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kampusta Yaşam Facebook ve Instagram sayfaları üzerinden mesaj atabilirsiniz. Mesajınız ilgili idari birimler tarafından değerlendirilerek hızla cevaplanacaktır.