Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Akran Destekli Çalışma Programı

Akran Destekli Çalışma Programı (Supplemental Instruction – Peer Assisted Study Session, SI-PASS Programme) nedir?

SI-PASS ilgili ders için öğrenci liderlerinin (SI-PASS lideri) düzenli olarak grup çalışma seanslarını yürüttükleri bir akademik destek programıdır. Çalışma seanslarında öğrenciler arkadaşça bir ortamda akran liderlerin eşliğinde derste işlenen konular üzerine tartışıp, konularla ilgili örnek sorular çözerek derste öğrendikleri konuları pekiştirme olanağı bulmaktadır. Liderler işbirliğine dayalı öğrenme egzersizleri düzenleyerek çalışma seanslarını yapılandırmaktan ve öğrencilere zorlandıkları konu ve sorularda destek vermekten sorumludurlar.

Detaylı bilgi için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

SI-PASS Programının notum üzerindeki etkisi nedir?

Programımız başarı ile tüm hızıyla devam etmektedir. MAT 119 dersinde, oturumlara 5 kez ve daha fazla katılan öğrencilerin ders notlarının (Ortalama = 78.06, Standart Sapma = 28.57), katılmayan öğrencilerin ders notlarına göre (Ortalama = 56.15, Standart Sapma = 26.31) anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Aynı şekilde MAT 120 dersinde, 5 veya daha fazla çalışma seansına katılan öğrencilerin ders notlarının (Ortalama = 75.6, Standart Sapma = 22.54), katılmayan öğrencilerin ders notlarına göre (Ortalama = 57, Standart Sapma = 27.31) anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür.

SI-PASS'a Katılanların Deneyimleri

"Özellikle yalnız çalışırken anlayamadığım, en zor ve dersin anlaşılması en güç içeriklerini anlaşılabilir kılan bir çalışma saati"

"Daha fazla bilgi ve kavramı olan bir akran rehberle yapılan grup çalışması"

"Başka öğrencilerle arkadaşça bir ortamda çalışmak"

"Akranlarla birlikte tartışarak ve paylaşarak soru çözmek. Sınıfta öğretilenlerin bir özeti"

SI-PASS Programı

SI-PASS MATH 119 ve MATH 120 seansları için buraya tıklayınız .

SI-PASS Liderlerimiz

Hamza Abu Ali, SI-PASS Leader, Computer Engineering – 4th Year
I am Hamza, ardent about teaching and helping others excel in their courses. I have always found pleasure in helping others understand a challenging topic, which is why I chose to be an SI Pass leader. In SI Pass, we prepare for you fun and beneficial sessions full of active learning methods that will help you top your class. Let’s ace your courses together.
Saeed Al-Qudaimi, SI-PASS Leader, Computer Engineering – 4th Year
Hi there! I am Saeed Al-Qudaimi, I am a very adventurous person, I love exploring new things and meeting new people. SI PASS is a place to learn and practice in a friendly environment and not only that, but SI pass is a great opportunity to build friendship that will last throughout the university years. The reason I joined SI-PASS is because I was an SI-PASS student, who benefitted well from the program and that's why I decided that I want to become an SI-PASS leader to assist students the same way.

  

Nasıl SI-PASS Lideri olurum?

SI-PASS liderlerinin ilgili dersi iyi bir notla geçmiş olmaları gereklidir. Her lider güz dönemi başında yürütülen 2 günlük bir eğitime katılmak zorundadır. Liderlerin temel görevleri arasında her hafta 1,5 saatlik çalışma seanslarını yürütmek, düzenli olarak grup süpervizyon toplantılarına katılmak, ofis saatlerinde kendilerine verilen sorumlulukları yürütmek ve diğer liderleri seansları sırasında gözlemleyerek geri bildirim vermek yer almaktadır.

Bu sorumlulukları yerine getirebileceğinizi düşünüyor ve SI-PASS lideri olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmaktır.

SI-PASS Programı için başvuru zamanı e-posta aracılığıyla size bildirilmektedir.