Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

İlk Kayıt İşlemleri

Değerli Yeni Öğrencilerimiz,

 

Aramıza Hoş geldin! ODTÜ Seni Kazandı!

 

İlk kayıt işlemlerimiz çevrim içi olarak ilgili tarihlerde aşağıdaki bağlantılar üzerinden yapılmaktadır. İlk kayıt işlemleriniz için Kampusumuza gelmeniz gerekmemektedir.

 

Öncellikle, 28 - 30 Ağustos 2023 tarihlerinde https://www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz e-Devlet üzerinden ilk kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

 

TC kimlik numarasına sahip olmama, yurt dışında bulunduğundan e-devlet şifresi alamama, halen bir başka yükseköğretim kurumuna kayıtlı olma veya lise diploması kontrolü nedeniyle e-devlet üzerinden ilk kayıt işlemini tamamlayamama gibi durumlarda, kayıt işleminizi 28 Ağustos - 01 Eylül 2023tarilerinde https://ykskayit.metu.edu.tr/  internet adresinde yer alan ODTÜ 2023 YKS Kayıt Programı üzerinden kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

 

İnternet üzerinden kayıt işlemini (e-devlet üzerinden veya ODTÜ 2023 YKS Kayıt Programı üzerinden) ve belirlenen tarihlerde öğrenim ücreti ödemesini tamamlamayan öğrencilerin yerleştirildiği programa kayıt hakkının kaybolacağını ve yerlerine ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacağını önemle hatırlatırız.

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ile yerleşen adayların üniversite ilk kayıt işlemlerini tamamlayabilmeleri için aşağıda yer alan bilgiler doğrultusunda öğrenim ücreti ödemesi yapmaları gerekmektedir. Tabloda belirtilen ücretler 2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi için belirlenmiş olan öğrenim ücreti ile birlikte 2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi için belirlenmiş olan kayıt harcını (920 TL) da kapsamaktadır. 

 

 


Giriş Tipi

Güz Dönemi Ücreti

Güz Dönemi İndirimli Ücreti*

%100 Burslu

920 TL

920 TL

%50 Burslu

32.943,50 TL

26.354,50 TL

Ücretli

65.887,00 TL

52.709,00 TL


 

Öğrenim ücretleri dönemlik olarak alnmaktadır. 28 Ağustos - 01 Eylül 2023 tarihleri arasında burs durumunuzu yukarıdaki tablodan da kontrol ederek ilgili ödemenizi tamamlamanız gerekmektedir.

 

Tercih bursu, şartların uygun olması halinde Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından tanımlanacaktır. Ayrıca başvuru yapılmasına gerek yoktur.

 

Kardeş indirimi, mezun indirimi ve KKTC vatandaşlığı indiriminden yararlanmak isteyen öğrenciler Başvurularını online olarak  https://intranet.ncc.metu.edu.tr/oim_dilekce.php  adresinden iletmeleri gerekmektedir. Kardeş indirimi için kardeşlerin önlü arkalı kimlik resimleri, mezun indirimi için anne veya babaya ait diploma resmi önlü arkalı kimlik resimleri ve öğrenciye ait önlü arkalı kimlik resmi, KKTC vatandaşlık indirimi için ise KKTC kimlik kartı resmi dilekçenin ekine yüklenmelidir. Dilekçe sistemine giriş yapabilmek için METU kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. Kullanıcı hesabı detayları için Kayıt Kılavuzunun 7. Sayfasını inceleyiniz.

 

 

E-devlet ilk kayıt işlemini yapanlar tekrar ODTÜ YKS Kayıt Programı üzerinden ilk kayıt işlemi yapmayacaktır. Tarihler ve ilgili süreçler için ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusuna kayıt işlemi yapacak öğrencilerimizin https://ncc.metu.edu.tr/tr/yeni-ogrenci adresindeki kayıt kılavzunu incelemesi gerekmektedir.

 

 

Üniversitemize yeni kayıt yaptıranöğrencilerimiz https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/index.php?lang=TR adresindeki form aracılığıyla kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini başlatmalıdır. Mailinize gelen etkinleştirme bağlantısı ile yeni şifre oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz yeni şifre ile ODTÜ YKS Kayıt Programını ve ODTÜ Bilişim Servislerini kullanabilirsiniz.

 

 

E-Devlet veya ODTÜ YKS Kayıt Programı üzerinden Kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin https://ykskayit.metu.edu.tr adresinden kişisel bilgilerini girmeleri ve İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS), yurt başvurusu ile ilgili bilgi girişlerini yapmaları gerekmektedir. İlgili tarihler ve bilgilendirme için http://oidb.metu.edu.tr/tr/duyuru/yks-kayit-kilavuzu adresini inceleyebilirsiniz.

 

E-Devlet veya ODTÜ YKS Kayıt Programı üzerinden Kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin http://cardinfo.metu.edu.tr/ programı üzerinden kimlik kartı başvurusu yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerimiz kimlik kartları ilgili işlemleri ve süreci Yeni Kazanan Öğrencilere Uyarılar altındaki Öğrenci Kimlik Kartları bölümünden takip edebilirler.

 

Tarih

Açıklama

28-30 Ağustos 2023

YKS ile lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerin e-Devlet Kapısı üzerinden ilk kayıtları

28 Ağustos - 01 Eylül 2023

YKS ile lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerden e-Devlet Kapısı üzerinden kayıt yaptıramayanlar için ODTÜ 2023 YKS Kayıt Programı üzerinden kayıt işlemleri

28 Ağustos - 01 Eylül 2023

Öğrenim Ücretlerinin Ödenmesi

 • Ödeme ile ilgili detayları 2023-2024 YKS KAYIT KILAVUZU’nda bulabilirsiniz.

28 Ağustos - 04 Eylül 2023

YKS ile lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerle ilgili, ODTÜ 2023 YKS Kayıt Programına veri girişi.

 • Öğrenciler, İngilizce sınav tercihlerini, yurt başvurularını program üzerinden yapacaklardır.

(Başvuru programları 04 Eylül 2023, saat 17:00 itibarıyla kapatılacaktır.)

12 Eylül 2023

İngilizce Yeterlik Sınavı*

 • Sınav yüz yüze yapılacaktır.

 • Sınav ile ilgili detaylı bilgiye https://epe.metu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

13-14-15 Eylül 2023

YDO Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı

 • Sınav çevrim içi yapılacaktır.

 • Sınav, 13-15 Eylül 2023 tarihleri arasında https://odtuclass.metu.edu.tr/ sayfasında 3 gün açık kalacaktır ve her öğrencinin 1 kez sınava girme hakkı vardır.

 • Bütün yeni kayıt öğrencilerin sınava girmesi zorunludur.

 • Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 11 Eylül 2023 tarihinde tamamlamış olmaları gerekmektedir.

25-30 Eylül 2023

YKS ile gelen Yeni Öğrenciler için Oryantasyon Programı

25 Eylül 2023

Matematik Yeterlik Sınavı (10:00)

 • Sınav başvuru bilgileri ayrıca duyurulacaktır.

30 Eylül 2023

CNG 100 Muafiyet Sınavı (09:00)

 • Sınav çevrim içi yapılacaktır.

 • CNG 100 Muafiyet Sınavı başvuruları yapılacak duyuru sonrasında alınacaktır.

02 Ekim 2023

Derslerin Başlaması (Lisans, Lisansüstü programlar ve İngilizce Hazırlık Programı)

27-29 Eylül 2023

Etkileşimli kayıtlar ve danışman onayları

28 Ağustos-04 Eylül 2023

Yurt Başvuru Tarihi

08 Eylül 2023

Yurt Yerleştirme Sonuç ilanı

08-12 Eylül 2023

Yurt Ücreti Ödeme Tarihleri

18 Eylül 2023

Yurt Açılış Tarihi

* 12 Eylül 2023 tarihinde İngilizce Yeterlik Sınavına katılacak, 2023-2024 Akademik Yılı yurt ücret ödemesini yapmış öğrencilerimiz nöbetçi yurtta ücretsiz olarak konaklayabilecektir.

 

* Sınavın amacı, öğrencinin İngilizce bilgisinin birinci sınıfa başlamak için yeterli olup olmadığını ölçmektir. Doğrudan birinci sınıfa başlamak isteyen öğrenciler bu sınava girecektir. İngilizce Yeterlik Sınavında başarılı olan öğrenciler birinci sınıfa kayıt yaptırmak zorundadır. Sınavda başarılı olduktan sonra (birinci sınıfa kayıt yaptırmaya hak kazandıktan sonra) vazgeçmek ve İngilizce Hazırlık sınıfına devam etmek mümkün değildir. İngilizce eğitim yapan lise mezunlarının bu sınava girmeleri önerilir. İngilizce Yeterlik Sınavında başarılı olup bölüme başlayabilmek için 60 puan almak gerekmektedir. Ancak İngilizce Öğretmenliği programı öğrencilerinin İYS sınavından 70 veya üzerinde puan almış olması; Suny Uluslararası Ortak Lisans Programı öğrencilerinin İYS sınavından 65 veya üzerinde puan almış olması zorunludur.İngilizce Yeterlik Sınavında 85 ve üzeri not alan öğrenciler lisans programındaki zorunlu İngilizce dersi ENGL 101’den kredili olarak (AA notu ile) muaf olurlar. Muaf olunan ders için verilen AA notu ve kredisi öğrencilerin “genel not ortalaması” hesabına katılır, “dönem not ortalaması” hesabına katılmaz. 

 

 

Bu sınavların eşdeğerliklerine ait bilgilere aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir.
https://ncc.metu.edu.tr/tr/sfl/iys_genel_bilgiler

 

 

Uluslararası Sınavlar: Son iki yıl içinde alınmış, uluslararası geçerliliği olan belgeler de İngilizce Yeterlik Sınavı yerine kabul edilir. Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen sınavlar TOEFL, PTE Academic ve IELTS sınavlarıdır. Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen uluslararası sınavlardan ve denklik tablosunda belirtilen sınav sonuçlarını almalarını belgelemeleri durumunda ENGL 101 dersinden genel not ortalamalarına katılmak üzere AA notu ile “kredili” muaf olurlar. Verilen bilgilerin doğruluğu araştırılır ve gerçeğe aykırı bilgi veren öğrenciler hakkında ilgili yönetmelik ve mevzuat çerçevesinde işlem yapılır. Uluslararası sınav denklik tablosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://ncc.metu.edu.tr/tr/sfl/iys_genel_bilgiler 

 

Eski ODTÜ Öğrencileri (Birinci veya üst sınıfa başlamaya hak kazanmış olanlar): Son iki yıl içinde (2021-2022 ve 2022-2023) akademik yıllarından birinde ODTÜ’de öğrenci olup birinci veya daha üst sınıflarda olan ve 2023 YKS veya eşdeğeri sınavlar ile üniversitemizi yeniden kazanan öğrenciler İngilizce Hazırlık sınıfından muaf olurlar.

 

 

Eski ODTÜ Öğrencileri (İngilizce hazırlık sınıfında iken ayrılanlar): Temel İngilizce Birimine kayıt yaptırıp birveya iki akademik yıl sonunda başarısız olan ya da akademik yılı tamamlamadan ayrılan ve YKS veya eşdeğerisınavlar ile yeniden ODTÜ’ye yerleştirilen öğrenciler bir defaya mahsus olmak üzere, yalnızca bir akademik yıl içinTemel İngilizce Birimi Hazırlık Sınıfına devam edebilir. Bu durumdaki öğrencilerin de 13-14-15 Eylül 2023 tarihleriarasında yapılacak olan Temel İngilizce Birimi Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavına girmeleri zorunludur.