Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

2021 YKS Kayıt İşlemleri

2021 YKS KAYIT İŞLEMLERİ

Üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler Covid-19 Salgını nedeni ile kampüsümüze gelmeden kayıt işlemlerini aşağıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda tamamlayabilirler. Üniversite kayıt işleminin e-devlet üzerinden yapılması esastır. Üniversite kayıtları şahsen evrak teslimi şeklinde yapılmamaktadır. Bu kapsamda, Üniversiteye gelmenize ve herhangi bir evrak teslimi yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Kayıt işlemleriniz için lütfen aşağıdaki kayıt kılavuzunu dikkatle inceleyiniz.

Öğrenciler, yurt başvurularını ve İngilizce tercihlerini kayıt programı aracılığı ile tamamlayabilir, İngilizce Seviye Belirleme Sınavı ile İngilizce Yeterlik Sınavı çevrim içi yapılacaktır.

Çevrim İçi Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı (14-15-16 Eylül 2021)

Bu sınav İngilizce Hazırlık Programı'nda öğrenim görecek olan öğrencilerin İngilizce seviyelerini belirlemek ve onları doğru gruplara yerleştirip kendilerine benzer/yakın düzeyde İngilizce bilen öğrencilerle aynı hazırlık sınıflarda eğitim görmelerini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Daha sonra yapılacak olan İngilizce Yeterlik Sınavı'nı geçip bölümlerine başlamaya hak kazanan öğrencilerin Seviye Tespit sınavlarının geçerliliği kalmayacaktır.

Sınav, https://odtuclass.metu.edu.tr/ sayfasında 3 gün (14-15-16 Eylül 2021) açık kalacaktır ve her öğrencinin 1 kez sınava girme hakkı vardır. Bütün yeni kayıt öğrencilerin sınava girmesi mecburidir. Öğrencilerin sınava ulaşması için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu ve https://cardinfo.metu.edu.tr/ adresinden kimlik kartı oluşturma işlemlerini en geç 9 Eylül 2021 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir.

Önemli Not: 10 Eylül 2021 Cuma saat 10:00 ve saat 13:00’te 14-15-16 Eylül 2021’de yapılacak İngilizce Seviye Belirleme Sınavı ile ilgili bilgilendirme sunumu yapılacaktır. Sunum canlı ve çevrimiçi olacaktır. Webinar bağlantıları ODTU KKK Yeni Öğrenciler sayfasından duyurulacaktır. https://metu.webex.com/meet/nccolp adresinden canlı yayını izleyebilirsiniz. Yayını izleyebilmeniz için önceden mobil cihaz, tablet ya da PC'sinize ücretsiz Webex uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Canlı yayın kaydedilecek ve izleyemeyenler için bu sayfada paylaşılacaktır.

Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavı (21 Eylül 2021 Saat 9:00 kimlik kontrolü ve sınava kabul; sınav başlangıç: 10:00)

Bu sınav öğrencilerin İngilizce Yeterlik düzeylerinin bölümlerine başlamak için yeterli olup olmadığını ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Bu sınavdan başarılı olanlar doğrudan bölümlerine başlarlar. Başarılı olamayan öğrenciler ise bir akademik yıl boyunca (veya düzeylerine göre bir dönem boyunca) İngilizce Hazırlık Programı'nda eğitim görüp akademik yıl (veya düzeylerine göre Güz Dönemi) sonunda yapılacak olan İYS'ye hazırlanırlar.

YKS Yeni kayıt öğrencilerin bu sınava ulaşmaları için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/ adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini en geç 9 Eylül 2021 tarihinde tamamlamaları gerekmektedir. Öğrenciler sınav öncesi hazırlıkları önceden yapmış olmalı ve sınav sabahı hazır bir halde saat 9:00’da çevrim içi sınav odalarında oturuma kabul edilmeyi beklemelidir. Çevrim içi sınav odalarına 9:45'ten sonra gelecek adaylar sınava kabul edilmeyeceklerdir.

İngilizce Hazırlık Sınavının telafisi yoktur. Sınava girmeyen öğrenciler başarısız sayılır. Bu öğrencilerin ODTÜ 'nün eş değer olarak kabul ettiği ve geçerli olan İngilizce Sınav sonuç belgesi teslim etmedikleri taktirde İngilizce Hazırlık Programında bir yıl eğitim görmeleri gerekmektedir.

İngilizce yeterlilik sınavına girmeniz önemlidir. Bu sınavın amacı İngilizce seviyenizi belirlemektir. Sadece cevabından emin olduğunuz soruları cevaplandırmanız önemlidir. Sınava girmez ve/ya cevabını bilmediğiniz soruları yanıtlamaya çalışırsanız yanlış bir kurayerleştirilmiş olursunuz. Bu durumda verilen eğitimden faydalanamazsınız.. Bu durumda verilen eğitimden faydalanamazsınız.

Önemli Not: 17 Eylül 2021 Cuma saat 10:00 ve saat 13:00’te 21 Eylül 2021’de yapılacak İngilizce Yeterlik Sınavı ile ilgili bilgilendirme sunumu yapılacaktır. Sunum canlı ve çevrimiçi olacaktır. Webinar bağlantıları ODTU KKK Yeni Öğrenciler sayfasından duyurulacaktır. https://metu.webex.com/meet/nccolp adresinden canlı yayını izleyebilirsiniz. Yayını izleyebilmeniz için önceden mobil cihaz, tablet ya da PC'sinize ücretsiz Webex uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Canlı yayın kaydedilecek ve izleyemeyenler için bu sayfada paylaşılacaktır.

Önemli Not: 2021-2022 akademik yılında hazırlık sınıfında eğitim almak isteyen öğrencilerin sadece Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı'na girmeleri gerekmektedir.

Sadece Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı'na girmek için sınava katılacak öğrencilerin 6 – 13 Eylül tarihleri arasında https://ykskayit.metu.edu.tr/ adresinden tercihlerini yaparak, sadece “Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı’na Girmek İstiyorum” butonuna basmaları gerekmektedir.

Hem Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı'na hem de İngilizce Yeterlik Sınavı'na girmek isteyen öğrencilerin ise 6 – 13 Eylül tarihleri arasında https://ykskayit.metu.edu.tr/ adresinden tercihlerini yaparak,1 - İngilizce Sınav Tercihiniz sorusundan Çevrim İçi İngilizce Yeterlik Sınavını seçerek güncelleme butonuna basmaları gerekmektedir.