Home
NORTHERN CYPRUS CAMPUS

Düşün, Dene, Dönüştür Projeleri

Çevre sorunlarından trafik kazalarına Kuzey Kıbrıs’ın büyük problemleri proje geliştiren ODTÜ Kuzey Kıbrıs öğrencilerinin hedefinde.

Düşün, Dene, Dönüştür’de Son Dönemeç

Kampusumuzun yenilikçi proje fikirlerini geliştirmek için başlattığı program Düşün, Dene, Dönüştür (D3) için başvuran projeler arasından seçilen 12 proje ikinci aşamada yarışıyor. Sonuçlar 22 Mayıs 2017 ODTÜ Günü töreninde açıklanacak.

“Bizler dünyayı değiştirebiliriz” ilkesiyle dünyayı ve geleceği biçimlendirecek projeler geliştirmeyi amaçlayan kampusumuz, girişimci ruha sahip öğrencilerin fikirlerini geliştirmek için bu sene ilk defa Düşün, Dene, Dönüştür (D3) adıyla bir proje geliştirme programı başlattı. Kuzey Kıbrıs’ın temel sorunlarını çözecek fikirleri büyütmek amacıyla başlayan programda, proje geliştiren öğrencilere girişimcilik eğitimleri, alanın uzmanlarından mentorluk ve şirketleşme sürecinde yasal destek sağlanıyor.

D3’e ilk yılında birbirinden yenilikçi ve rekabetçi 48 proje başvurdu. Seçici komite projeleri uygulanabilirlik, ekonomik potansiyel, proje ile çözülecek sorunun boyutu ve pazar payı gibi ölçütlere göre değerlendirdi. Her biri diğerinden iddialı projeler arasında seçim yapmakta zorlanan jüri, programın ikinci aşamasına geçerek destek alacak 12 projeyi açıkladı:

#

TAKIM ADI

TAKIM SORUMLUSU

ÜRÜN ADI

1 EOD FURKAN TOKAÇ EOD - ELECTRIC CAR
2 HOPE HOSSAM AHMED OXY-FI SIGNAL AMPLIFIER
3 SALUTEM R&D MELİH CAN KARAGÖZ IMPROPERLY PASSING BARRIER
4 CREATINK VEYSEL CAN ŞAHİN BÜKREK-AKILLI YANGIN SÖNDÜRÜCÜ
5 CREATINK AYDIN TUNA AKYILDIZ YEMEK TEKNESİ-İNTERAKTİF YEMEK MENÜSÜ
6 TEAM GREEN AHMED ELMOGHAZY GREEN MASK
7 PROVABLY CRAZY DORUK AKSOY MkAI – YAPAY ZEKÂ KÜTÜPHANESİ
8 BİHİSA TANER SONER BİRLİKTE HİKÂYE SAATİ
9 LES CONCEPTEURS MARYAM GHIAS CLOTHES&RUGS FROM REUSED MATERIALS
10 RANGER AHMET YİĞİT YOL DIGIVERSITY – DIGITAL UNIVERSITY SOFTWARE
11 PEDA OZAN ÖZFIRAT E-VERSUS – KARŞILAŞTIRMA PROGRAMI
12 BICYCLE MEHMET ÇAĞLAR SWAMP – SOSYAL ÇÖP

 

Prof. Dr. Baykal: “Kuzey Kıbrıs’a değer katacak her projenin daima destekçisiyiz.”

Programa başvuran projelerin çeşitliliğinden oldukça memnun olduklarını ifade eden ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal: “ODTÜ Kıbrıs olarak ilk günümüzden bu yana bölgenin sorunlarına odaklanıyoruz. Hocalarımız bugüne dek Güzelyurt’un çevre sorunlarını çözmek için sayısız araştırma gerçekleştirdi. Sürdürülebilir enerji üzerine girişimlerimiz var. Şimdi öğrencilerimiz belirledikleri sorunları çözmek için proje geliştiriyor. Çok mutlu ve gururluyuz. Kuzey Kıbrıs’a değer katacak her projenin sonuna dek destekçisi olacağız.” açıklamalarında bulundu.

Sonuçlar ODTÜ Günü Töreninde

Ürün geliştirme süreçleri devam eden rekabetçi projelerin sonuçları 22 Mayıs 2017 ODTÜ Günü töreninde açıklanacak.

 

 

LIVE CHAT