Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Altmış yılı aşkın geçmişi olan bir üniversite olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara’da olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda da hem öğrencilerinin hem de bulunduğu çevrenin sosyal yaşamına önemli katkılarda bulunmayı hedeflemiştir. Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanı sıra sosyal ve kültürel alandaki başarılarının onları gelecekteki yaşantılarında daha farklı kılacağı düşüncesinden hareketle öğrenci topluluklarının kuruluşları ve çalışmaları desteklenmektedir.
Sosyal ve Kültürel İşler Müdürlüğü’ne bağlı olarak bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalarını sürdürmekte olan 47 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Topluluklar akademik yıl boyunca Sosyal ve Kültürel İşler biriminin koordinasyonunda seminer, konferans, söyleşi, konser, gösteri, sergi, şenlik, atölye çalışması vb. birçok başarılı etkinlik düzenlemektedirler. 2021 – 2022 akademik yılında ODTÜ KKK 14. Tiyatro Şenliği, 13. Bahar Şenliği, 13. Uluslararası Yemek Festivali, Mezunlar Kampusta, Color Fest gibi organizasyonlar öğrenci toplulukları tarafından başarıyla gerçekleştirilmiştir.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda organizasyonların büyük bir çoğunluğu Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. Kullanım ve estetik açısından mükemmel bir mimariye ve teknik altyapıya sahip olan Kongre Merkezi her türlü ulusal ve uluslararası kongre, seminer, toplantı, konferans, akademik ve kültürel etkinliğin düzenlenmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kültür ve Kongre Merkezi sahip olduğu olanaklarla öğrencilerimize, mensuplarımıza hizmet vermekte, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilen organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.  Bu bağlamda 2021-2022 Akademik yılında; 24. Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali kapsamında “Trio Bellapaix” konseri, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası “Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş Anı Konseri”, KKTC Devlet Opera ve Bale Koordinasyon Merkezi’nin “Yeniden Doğmak" lied konseri, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçılarından oluşan “Myrrha Trio” grubu & Yuliya Starastsenkaya quartet konseri, vb. organizasyonlara ev sahipliği yapılmıştır.