en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

23 Eylül Sınavı Sonrası Bilgilendirme

Haklarım Neler? Ne Yapılabilir?
 1. Hazırlık Okulunda, 2 yılı doldurmuş olan öğrenciler, izin hakkından yararlanamaz. 
 2. Hazırlık Okulunda, Devamsızlıktan kalmış olan öğrenciler izin hakkından yararlanamazlar. 
 3. ETP Öğrencisi olmak için hakkınız varsa, bursunuz 2 dönem daha devam eder ve 2 yarıyıl daha burslu şekilde Öğrenim Ücretinizi ödersiniz. Ocak ayında yapılacak olan sınavdan başarılı olursanız, 2.yarıyıl 1. sınıf olarak devam edersiniz. 
 4. 23 Eylül tarihinde yapılan Ekim Sınavı itibariyle başarısız olur ve izin talebinde bulunmazsanız; 2018-2019 Akademik yılı sonunda tekrar Hazırlık Öğrencisi olamazsınız. 
 5. İzin alabilmeniz için, İlk Yarıyıl Tüm Öğrenim Ücreti + İkinci Yarıyıl için 210 TL yatırmanız ve Öğrenci Talep Formunu doldurmanız gerekmektedir. 
 6. Hazırlık Okulunda 2 yılı doldurmuş olan öğrenciler (ETP notu alsalar dahi) sadece Dismissed olabilir ve Eylül ayında açılacak olan sınava katılabilir. Öğrencilerin kalan sınav hakları hesaplanır ve kaç sınav hakkı varsa o kadar süre verilir. Bu süre zarfında öğrenci, dışardan IELTS veya TOEFL belgesi teslim ederek, 1. sınıf olarak devam edebilir. (Sınav hak sayıları yıllara göre aşağıda verilmiştir.) 
 7. Hazırlık okulunda bir yıl geçirmiş olan öğrencilerden ETP notu alanların ETP sınıfına devam hakkı vardır. 
 8. Hazırlık Okulundaki tüm haklarını doldurmuş ve NA notu almış öğrenciler 12 Ekim' e kadar geçerli belge sunmadıkları taktirde, tekrar Üniversiteye dönemezler. 
 9. Hazırlık Okulunda 1 yıl boyunca okumuş olan öğrencilerden izin hakkı olanlar, 2018-2019 Akademik Yılı için izin talebinde bulunmazsa ve kayıtsız kalırlarsa üniversiteye geri dönemez. Bu öğrenciler sadece Eylül sınav haklarından yararlanabilirler. 
Haklarınızla İle İlgili Bilgilendirme
 1. 2015-2016 Akademik Yılından önce Üniversitemize kayıt yapmış olan öğrenciler (Devamsızlık nedeniyle başarısız olmayanlar) 2019 Eylül ayında son İngilizce Yeterlik Sınavı hakkı bulunmaktadır.
 2. 2015-2016 Akademik Yılında Üniversitemize kayıt yaptırmış olan öğrenciler (Devamsızlık nedeniyle başarısız olmayanlar) iki Eylül İngilizce Yeterlik Sınavı hakları daha vardır.
 3. 2016-2017 Akademik Yılında Üniversitemize kayıt yaptırmış olan öğrenciler (Devamsızlık nedeniyle başarısız olmayanlar) üç Eylül İngilizce Yeterlik Sınavı hakları daha vardır.
 4. 2017-2018 Akademik Yılında Üniversitemize kayıt yaptırmış olan öğrenciler (Devamsızlık nedeniyle başarısız olmayanlar) dört Eylül İngilizce Yeterlik Sınavı hakları daha vardır.
 5. Hazırlık Okulunda 2. Yılında Devamsızlıktan kalmış öğrenciler bir daha Eylül sınavlarına katılamazlar.
 6. Hazırlık okulunda ilk yılı olan öğrenciler devamsızlık nedeni ile başarısız olmuşlar ise, son bir Eylül sınavı hakları vardır.
 7. Af ile bu yıl Üniversitemize dönüş yapan öğrencilerimiz, Eylül 2019 ayında yapılacak olan İngilizce Yeterlik Sınavına katılabilirler.
Aşağıda Ekim Sınavı Sonrası Hangi Aşamaya Geçebileceğiniz Maddeler Mevcut

Ekim Sınavı Sonrası 

 1. İYS Sınavlarının birinden 49.5 puan üzeri aldım, ETP Öğrenci Olmak İstiyorum. 
 2. Repeat Öğrenci olarak bir yıl tekrar etmek istiyorum. 
 3. İzinli Öğrenci Olmak İstiyorum. (Ücretli) 
 4. Sınıfı tekrar etmek istemiyorum, kalan Eylül İYS sınav haklarımı kullanmak istiyorum. (Dismissed) (Ücretsiz) 

Yukarıda bulunan 5 seçenekten bir tanesine dair kararınızı belirleyerek, 1 Ekim Tarihine kadar bizzat Öğrenci İşleri Müdürlüğüne gelmeniz ve seçiminizi belirtmeniz veya metu kullanıcı hesabınızdan mail adresinize giriş yaparak, kararınızı deemrahatmetu.edu.tr adresine e-mail göndermeniz gerekmektedir.

İzin İşlemleri

İzin almak için gerekli olan Talep Formu ve dekontu en geç 4 Ekim tarihine kadar, deemrahatmetu.edu.tr adresine Üniversitemize ait mail hesabınızla göndermeli veya bizzat Öğrenci İşleri Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.