en
Ana Sayfa
KUZEY KIBRIS KAMPUSU

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Hakkında

Mühendislik Lisans Programları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Hakkında

PETROL VE DOĞAL GAZ MÜHENDİSLİĞİ LİSANS PROGRAMI

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği petrol, doğal gaz ve jeotermal gibi enerji kaynaklarının keşfedilmesi, üretimi, ve taşınması için gerekli mühendislik çalışmalarıyla ilgilidir. Teknik olarak, doğal olarak veya sonrasında yeraltında bulunan enerji kaynaklarının çıkartılmasıyla ilgili olan her süreçte yer alır. Bir sahada çalışan petrol ve doğal gaz mühendisi, mühendisliğin gerektirdiği bilgilerin yanısıra, sahanın çevresiyle ilgili, işin gerektirdiği kültürel, politik ve yasal kavramlara hakim olmalıdır. Hızla gelişen petrol ve doğal gaz endüstrisi sondaj, kuyu tamamlama, kuyu testleri, üretim teknikleri, geliştirilmis petrol çıkarma yöntemleri, reservuar modellemesi, akışkan faz davranışları, termodinamik, çok fazlı akış, kuyu logları ve analizi, yeraltında doğal gaz depolanması, ve rezervuar tanımlaması konularında iyi eğitilmiş petrol ve doğal gaz mühendislerine sürekli ihtiyaç duymaktadır. petrol ve doğal gaz mühendislerinin profosyonel iş alanları geçirgen ortamlarda sıvı akışının sayısal modellemesinden, denizlerde sondaja kadar geniş bir yelpazeyi içermektedir.

Kariyer Fırsatları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunları petrol, doğal gaz, ve jeotermal kaynaklarının bulunması, sondajı, üretilmesi,  taşınması, deoplaması ve yönetimi konularından gerekli eğitimi alırlar. Mezunlar hem kamu kuruluşlarında hem de petrol, doğal gaz, jeotermal arama, üretim ve taşımacılında çalışan ulusal ve uluslararası özel şirketlerde iş bulma fırsatları bulabilirler.

pnge_about

Petrol ve doğal gaz mühendislerinin değişik bölgelerdeki yıllık maaşlarının dağılımı (Alıntı: Society of Petroleum Engineers 2012 Maaş Araştırması (http://www.spe.org/career/salary.php)

Geleceğin Petrol Mühendisi Olabilirmisiniz?

1 -Doğayı (okyanuslar, ormanlar,çöller) severmisiniz?
2- Bilgisayar ve video oyunları oynarmısınız?
3- Teknoloji ile uğraşıdan hoşlanırmısınız?
4- Matematik ve Fen dersleri favorilerinizmi?
5- Yaratıcı ve hayalgücü olan kişiliktemisiniz?
6- İyi iletişim kurabiliyormusunuz?
7- Maddi bağımsızlık ve güvenli bir yaşam istermisiniz?